Αναπαραγωγή Υπαρχουν σημαδια οταν περιμενουν αυγα τα lovebirds;

ΘΕΜΗΣ

PB Member
Εγγραφή
24 Ιουν 2009
Μηνύματα
348
Πόλη
Ξάνθη
θα ηθελα να μαθω καποια σημαδια για να καταλαβω πως περιμενω αυγα απο τα λοβ μου; Σημερα ειδα το ενα να ειναι φουσκωμενο ελαχιστα το επιασα και ψυλαφισα εκει περα ενιωσα εναν μικρο ογκο.. επεισης εκει στα 2 κοκκαλακια ενω παλια ενιοθα καποιο κενα τωρα δεν μπορεσα να βρω ουτε τα 2 κοκκαλακια οσο κι αν ψυλαφισα... ειναι αυτο καποιο συμαδια η τζαμπα ελπιζω;
 
Το αβγό για να δημιουργηθεί και να κατέβει ώστε να γεννηθεί χρειάζεται περίπου 24 ώρες (αν κάνω λάθος για τα Lovebirds, διορθώστε με). Δεν πρόκειται δηλαδή για μια διαδικασία που διαρκεί εβδομάδες ώστε να μπορείς να διακρίνεις αλλαγές στο σώμα του πουλιού. Αυτό που κάνεις μου φαίνεται παρακινδυνευμένο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να περνάς την ανυπομονησία σου στα πουλιά. Τα πουλιά χρειάζονται ηρεμία και όχι ενοχλήσεις κατά την περίοδο της αναπαραγωγής και έχουμε υποχρέωση να τους την παρέχουμε ως μέρος της φροντίδας μας προς αυτά.
 
απλα ειδα 1 σημαδι και ρωτησα... απλα το παπγαλακι μου ειχε αποδρασει στο σπιτι την ωρα που τους εβαζα φαγητο και αφου το επιασα το προσεξα...



εγω απλα την τελευταια φορα που το ειχα παρατηρησει πως ειχε τα κοκκαλακια ηταν πριν μηνες δεν τα ψηλαφιζω καθε μερα
 
Θέμη, δε σε κατηγόρησα για κάτι. :) Απλώς κατάλαβα ότι τα πουλιά βρίσκονται σε φάση αναπαραγωγής οπότε θέλησα να σου πω ότι χρειάζονται ηρεμία. Προσπάθησε να ενημερωθείς όσο περισσότερο μπορείς σχετικά με την αναπαραγωγή τους και φρόντισε να τους παρέχεις όλα τα απαραίτητα, συμπεριλαμβανομένης και της υπομονής. Πολλές φορές η ανυπομονησία μας, εκτός από ταλαιπωρία στα πουλιά, φέρνει ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που προσδοκούμε.
 
Θέμη, δε σε κατηγόρησα για κάτι. :) Απλώς κατάλαβα ότι τα πουλιά βρίσκονται σε φάση αναπαραγωγής οπότε θέλησα να σου πω ότι χρειάζονται ηρεμία. Προσπάθησε να ενημερωθείς όσο περισσότερο μπορείς σχετικά με την αναπαραγωγή τους και φρόντισε να τους παρέχεις όλα τα απαραίτητα, συμπεριλαμβανομένης και της υπομονής. Πολλές φορές η ανυπομονησία μας, εκτός από ταλαιπωρία στα πουλιά, φέρνει ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που προσδοκούμε.

σε αυτο εχεις δυκιο... αλλα προσπαθω να μη δειξω στα πουλια μου ποσο ανυπομονος ειμαι... απλα ειναι και η πρωτη φορα που αναπαραγω παπαγαλους... με τα κανρινια τα εχω παει παρα πολυ καλα 9 χρονια εκτρεφω.. Βεβαια για χομπυ... Αλλα απο παπαγαλους ειναι η πρωτη φορα και εχω ανχος.
 
το μονο που παρατηρησα εγω, τωρα που η δικια μου ειχε αυγα, μεσα της, ηταν οτι δεν μπορουσε να πεταξει ουτε πολυ, ουτε ψηλά. Και βασικα αποφευγε τις γρηγορες και αποτομες κινησεις. Οταν ηθελε να παει απο την μια μερια του κλουβιου στην άλλη, απλα σκαρφαλωνε στα καγκελα και πηγεαινε ετσι. Δεν παιτουσε απο κλαδι σε κλαδι για να παει. Αντιθετα τωρα που τελειωσε με τα αυγά, παει κανονικα οπως πρώτα.
 
Back
Top