Γενικά Υπερβολικά μεγάλο μέγεθος σε φλώρια

Γιαννης17

Farm & Exotic Birds Expert
Εγγραφή
24 Ιαν 2019
Μηνύματα
2.994
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα παιδιά. Χθες επισκέφθηκα το quiko mega pet shop της Θεσσαλονίκης. Εκεί που χάζευα τα κλουβιά βλέπω κάτι φλώρους. Γαϊδούρια! Ήταν πραγματικά πολύ μεγάλο το μέγεθος τους σε σχέση με τον δικό μου. Για να σας δώσω να καταλάβετε ήταν σαν να συγκρίνουμε κοκατιλ με budgie. Και κάτι λουγαρακια που είχε ήταν εμφανώς μεγαλύτερα από το κανονικό τους. Είναι όντως έτσι τα ιθαγενή εκτροφής ή τα ταΐζουν κάτι και παίρνουν αυτό το μέγεθος; Πραγματικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η εικόνα και θα ευχαριστούσα θερμά όποιον μπορούσε να μου δώσει μια απάντηση, ευχαριστώ.
 
Φωτογραφία δεν έβγαλες Γιάννη, δεν χάνονται αυτά. 🙂
Είναι όντως έτσι τα ιθαγενή εκτροφής ή τα ταΐζουν κάτι και παίρνουν αυτό το μέγεθος
Δεν έχουν διαφορά στο μέγεθος τα εκτροφής από τα άγρια, όταν μιλάμε για τα ίδια πουλιά (υποείδος). Οι μεταλλάξεις αφορούν στο χρώμα του πτερώματος.

Από όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει υποείδος με τέτοια διαφορά στο μέγεθος από τα υπόλοιπα:
Ήταν πραγματικά πολύ μεγάλο το μέγεθος τους σε σχέση με τον δικό μου. Για να σας δώσω να καταλάβετε ήταν σαν να συγκρίνουμε κοκατιλ με budgie.
 
Ναι δεν σκέφτηκα εκείνη την στιγμή να τα βγάλω φωτογραφία. Πάντως ήταν πολύ μεγάλα. Ο δικός μου θα φαίνονταν σαν νεογέννητο δίπλα σε ένα από αυτά, τι να πω.
 
Πάντως και οι καρδερίνες major φαίνεται να είναι μεγαλύτερες από τις balcanica , αλλά δεν μιλάμε για μεγάλες διάφορες μεγέθους.
Λογικά κάποια υποείδη θα είναι μεγαλύτερα από άλλα, όπως αναγράφεται στο https://el.wikipedia.org/wiki/Φλώρος_(πτηνό), όμως δεν υπάρχουν λεπτομέρειες για τις διαφορές.
Είσαι βέβαιος ότι ήταν φλώροι και όχι κάποιο άλλο πουλί που χρωματικά τους μοιάζει;
 
Είσαι βέβαιος ότι ήταν φλώροι και όχι κάποιο άλλο πουλί που χρωματικά τους μοιάζει;
Ναι Γιάννη απολύτως σίγουρος. Στην αρχή όπως τα είδα από μακριά τα πέρασα για κοτσυφια βλέποντας το μέγεθος τους αλλά μέχρι εκεί 😁
 
Αν η εκτροφη ειναι στοχευμενη και επιλεκτικη υπαρχουν διαφορές στα μεγεθη αναμεσα στο ιδιο ειδος.
Το ειδαμε και σε πρακτικο επιπεδο στις προσφατες εκθεσεις αυτο.
 
Αν η εκτροφη ειναι στοχευμενη και επιλεκτικη υπαρχουν διαφορές στα μεγεθη αναμεσα στο ιδιο ειδος.
Ε όχι όμως σε τέτοιο επίπεδο Αντώνη:
Για να σας δώσω να καταλάβετε ήταν σαν να συγκρίνουμε κοκατιλ με budgie
Στην αρχή όπως τα είδα από μακριά τα πέρασα για κοτσυφια βλέποντας το μέγεθος τους
 
Αν η εκτροφη ειναι στοχευμενη και επιλεκτικη υπαρχουν διαφορές στα μεγεθη αναμεσα στο ιδιο ειδος.
Το ειδαμε και σε πρακτικο επιπεδο στις προσφατες εκθεσεις αυτο.
Εδω σου λεει οτι απο μακρια τα περασε για κοτσυφια, ποσο επιλεκτικη και στοχευμενη εκτροφη εχει κανει ο τυπος;
 
Ε όχι όμως σε τέτοιο επίπεδο Αντώνη:

Εχεις δει απο κοντα Parrotlet του Νικου Μπαλιαλιου σε εκθεση Σταυρο;
Κοιτας και τα διπλα κλουβια για να βεβαιωθεις οτι δεν εχει φαει τους ανταγωνιστες 😛

Νομιζω οτι η γενετική σε ολα τα ζωα λειτουργει οπως και στους ανθρώπους σε οτι αναφορα τα μεγεθη.
Απλα στη φυση ειναι πιο σπανιο να βρεθουν 2 XL πουλια για να ζευγαρωσουν ενω σε συνθηκες εκτροφης αυτο το καθοδηγει ο εκτροφεας.
Συν οτι ειναι ελεγχομενη και η διατροφή.
Μιλαω παντα σε εκθεσιακο επιπεδο και οχι για εντελως χομπιστικη εκτροφη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχεις δει απο κοντα Parrotlet του Νικου Μπαλιαλιου σε εκθεση Σταυρο;
Δεν έχω δει ή ακούσει να υπήρξε σε έκθεση φλώρος όπως αυτός που περιγράφει ο Γιάννης.
 
ξερεις τι λενε σε τετοιες περιπτώσεις...
Εγώ δεν αμφισβητώ τον Γιάννη. Απαντώ με καλή πίστη. Ζήτησα φωτογραφία μόνο και μόνο γιατί θεωρώ ότι αυτό που είδε είναι κάτι πραγματικά εντυπωσιακό, όποιοι και αν είναι οι λόγοι για τους οποίους συμβαίνει.
 
Παιδιά δεν ήταν όσο ένας κοτσυφας εμένα μου φάνηκαν έτσι όταν τα είδα από μακριά. Το μέγεθος τους ήταν όμοιο με αυτό ενός κακκοθραύστη. Ξέρω να αναγρωριζω ένα φλώρο οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να ήταν άλλο πτηνό. Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η διαφορά μεγέθους και για αυτό ρώτησα αν τρέχει κάτι άλλο.
[automerge]1575807722[/automerge]
Στην κυριολεξία τόση διαφορά. Απλά εκείνα τα φλωρια ήταν λίγο πιο μεγάλα από τον κακκοθραύστη της φωτογραφίας.

hawfinch-coccothraustes-european-greenfinch-carduelis-600w-1124323823.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τιμη Γιαννη ειδες;
Δυστυχώς όχι Σάκη γιατί δεν ήμουν μόνος και με τραβούσαν για να γλυτώσουν από τα ανυπόφορα δεσμά του pet shop 😁
Αλλά δεν θα'χαν...
Εγώ για τα λουγαράκια ήθελα να ρωτήσω αλλά δεν μπόρεσα.
 
Καλησπέρα παιδιά. Χθες επισκέφθηκα το quiko mega pet shop της Θεσσαλονίκης. Εκεί που χάζευα τα κλουβιά βλέπω κάτι φλώρους. Γαϊδούρια! Ήταν πραγματικά πολύ μεγάλο το μέγεθος τους σε σχέση με τον δικό μου. Για να σας δώσω να καταλάβετε ήταν σαν να συγκρίνουμε κοκατιλ με budgie. Και κάτι λουγαρακια που είχε ήταν εμφανώς μεγαλύτερα από το κανονικό τους. Είναι όντως έτσι τα ιθαγενή εκτροφής ή τα ταΐζουν κάτι και παίρνουν αυτό το μέγεθος; Πραγματικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτή η εικόνα και θα ευχαριστούσα θερμά όποιον μπορούσε να μου δώσει μια απάντηση, ευχαριστώ.
Και εγώ πήγα προχθές έχεις δίκιο, αυτό σχολιαζα είναι σαν δυο καναρίνια μαζί
[automerge]1575836031[/automerge]
Τιμη Γιαννη ειδες;
60€
 
Τι μόνο δύο; Εγώ νόμιζα ότι είχαν καταπιεί ολόκληρο lovebird 😄
Πάντως ήταν πολύ μεγάλα. Δηλαδή αν έβαζα ένα τέτοιο μαζί με τον δικό μου μία τσιμπισιά τον είχε και τέλος. Και 2 λούγαρα που είχε πάντως διπλά μου φάνηκαν από ένα κανονικό που είχε, τι να πω μακάρι να είναι φυσιολογικά όλα αυτά.
 
Τι μόνο δύο; Εγώ νόμιζα ότι είχαν καταπιεί ολόκληρο lovebird 😄
Πάντως ήταν πολύ μεγάλα. Δηλαδή αν έβαζα ένα τέτοιο μαζί με τον δικό μου μία τσιμπισιά τον είχε και τέλος. Και 2 λούγαρα που είχε πάντως διπλά μου φάνηκαν από ένα κανονικό που είχε, τι να πω μακάρι να είναι φυσιολογικά όλα αυτά.
Πάντως είχαν δαχτυλίδια κλειστού τύπου. Μπορεί η γεννητορες να ήταν μεγαλοσωμοι και βγήκαν και τα παιδιά έτσι.
 
Back
Top