Γενικά Υπερβολική πτερρορια σε κοκατιλ

Εγγραφή
29 Ιουν 2015
Μηνύματα
522
Πόλη
Αθήνα
Αυτό που λέει ο τίτλος... Χάνει πολλά πουπουλα πολύ γρήγορα ο κύριος. Το ένα του φτερό είναι ΣΑΝ να το έχουν ψαλιδισει! Δεν του βάζω όμως βιταμίνες γιατί μου είχαν πει στο φόρουμ ότι δημιουργούνται μύκητες. Το ταίρι του πάει μια χαρά φυσιολογικά. Τα ταιζω εκτός από τη τροφή τους μαρουλι, μήλα, αχλάδια και μαϊντανό. Το αυγό δεν το τρώνε...
Καμία ιδέα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Γιάννη ανέβασε μια καθαρή φωτογραφία για να δούμε την έκταση του προβλήματος και κατά πόσο υπάρχει πραγματικός λόγος ανησυχίας.
Δεν του βάζω όμως βιταμίνες γιατί μου είχαν πει στο φόρουμ ότι δημιουργούνται μύκητες
Με ποια αφορμή αναφέρθηκε; Υπό κανονικές συνθήκες κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
 
Σταυρό συγγνώμη αλλά θα πρέπει να φανταστείτε την κατάσταση γιατί μέχρι τα τέλη Αυγούστου θα είμαι συνδεδεμένος από άλλου. Είναι ακριβώς όπως μια ψαλιδισμενη αριστερή φτερούγα. Λείπουν τα πρώτα 4-5 πουπουλα.

Τώρα αυτό με τους μύκητες αναφέρθηκε λόγω της ζέστης σε μια συζήτηση με αναπαραγωγή. Αφού μου λες όμως ότι δεν τρέχει τίποτα τι βιταμίνες να του βάλω;
 
Οι βιταμινες στο νερο αλλοιωνονται οταν η ποτιστρα ερχεται σε επαφη με τον ηλιο. Θελει σε σκιερο μερος και καθημερινη αλλαγη του νερου και της βιταμινης. Αυτο πρεπει να αποφυγεις (τον ηλιο) και οχι τη χορηγηση βιταμινων.

Δοκιμασε μια πολυβιταμινη ολα τα πετσοπ εχουν.
 
Για την πτερόρροια ειδικά την παθολογική ακολουθείς τις οδηγίες των φίλων όσο και όσα σωστά γράφονται στο σχετικό άρθρο... https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/
Όμως σπασμένα φτερά ή καλύτερα όπως γράφεις ψαλιδισμένα
Το ένα του φτερό είναι ΣΑΝ να το έχουν ψαλιδισει!
έχουμε όταν τα φτερά ακουμπούν στα κάγκελα του κλουβιού ή υπάρχει φτεροφάγος...
Μπορείς να εξετάσεις κι αυτές τις δυο περιπτώσεις;
 
Φτεροφαγος δηλαδή παράσιτα;
Ναι, παράσιτα που ζουν πάνω στα φτερά και τρέφονται από αυτά. Εκτός από την ενόχληση που δημιουργούν στο πτηνό, καταστρέφουν και τα φτερά του.
 
Back
Top