Ασθένειες Υπερκατανάλωση φαγητου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Flock
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Flock

PB New Member
Εγγραφή
30 Αυγ 2015
Μηνύματα
245
Πόλη
Πάτρα
Γεια σας έχω προσέξει ότι το κοκατιλ μου τρωει πιο πολύ από άλλες φορές.
 
Σε όλα τα ζώα με εξαίρεση τον άνθρωπο θα δούμε περιόδους υπερκατανάλωσης τροφών και περιόδους νηστείας. Οι λόγοι για μένα είναι ανεξήγητοι αλλά πιστεύω πως προέρχονται από αρχέγονα ένστικτα που έχουν περάσει στο DNA των πτηνών.
Η υπερκατανάλωση τροφής δικαιολογείται στην περίοδο προετοιμασίας για αναπαραγωγή ή όταν οδεύουμε προς το χειμώνα. Σε αυτές τις περιπτώσεις οι "αποθήκες" του οργανισμού των ζώων πρέπει να βρεθούν γεμάτες ώστε να μπορέσουν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις.
Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω πως και για την περίπτωση του φιλαράκου σου ισχύουν τα παραπάνω.
 
Καθώς πέφτει η θερμοκρασία, η κατανάλωση φαγητού αυξάνεται, αυτό όμως δεν είναι υπερκατανάλωση. Η υπερκατανάλωση φαγητού (αν υπάρχει) συχνά συνοδεύεται με εσωτερικά παράσιτα (σκουλήκια) τα οποία ''κλέβουν'' ένα ποσοστό τροφής για πάρτι τους. Έτσι το πτηνό τρώει περισσότερο για να καλύψει την διαφορά.
 
Η υπερκατανάλωση φαγητού (αν υπάρχει) συχνά συνοδεύεται με εσωτερικά παράσιτα (σκουλήκια) τα οποία ''κλέβουν'' ένα ποσοστό τροφής για πάρτι τους.
Άρα ίσως πρέπει να ψάξεις για εσωπαράσιτα...
 
Με ανάλυση κουτσουλιών. Αν μένεις Αθήνα το μόνο κέντρο που ξέρω είναι στον Άγιο Δημήτριο. Το site είναι αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Κέντρο-Αγίου-Δημητρίου.43769/ . Βάζεις στον πάτο του κλουβιού ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο. Μόλις το κουτσουλίσει το πιάνεις προσεκτικά με γάντια και το βάζεις σε ένα κουτάκι. Πας από κει, λες πως θες να σου κάνουν ανάλυση κουτσουλιών, πληρώνεις 30 ευρώ και σε μία μέρα έχεις αποτελέσματα! Το έχω κάνει πολλές φορές και πραγματικά είναι σωτήριο!
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δυστυχώς αυτή τη στιγμή έχω μετακομησει με τον παπαγαλο μου στην πατρα. Τι να κανω;
 
Για ποιο λογο τον μετακομισες; Επισης πως παρατηρησες οτι τρωει πολυ αφου δεν ειναι καν κοντα σου;
 
Δυστυχώς αυτή τη στιγμή έχω μετακομησει με τον παπαγαλο μου στην πατρα. Τι να κανω;
Μπορείς να πάρεις τηλ τα κτηνιατρεία της Πάτρας και να ρωτήσεις αν αναλαμβάνουν αναλύσεις κοπράνων για καναρίνια! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι τελικά Δεν είχε τίποτα ρώτησα και τον πτηνιατρο μας και μου είπε ότι εποιδη έρχεστε ο χειμώνας τρωει περισσότερο.
Είναι μια χαρα.
 
Back
Top