Αναπαραγωγή Υπνηλία νεοσσών

Goutaki_syros

PB Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2008
Μηνύματα
183
Πόλη
Σύρος
Μέχρι πότε δικαιολογήται η υπνηλία σε νεοσσούς; 😕; Εχω 4 νεοσσούς 57-59 ημερών και τα 2 τα βλέπω και κοιμούνται που και που. Είναι μια ζωηρά μια κοιμούνται.😕
 
Nαι φίλη Θόδωρα. Τρώνε και αυγουλάκι και μηλαράκι και τροφή σπόρων αλλα όχι και με πολύ όρεξη τους σπόρους. Ξέρεις προτιμούν αυγό μήλο. Εκεί που πεταρίζουν.. Εκεί κοιμούνται..😕
 
Δωσε μαλακα σπορακια οπως ασπουρι,chia, νιζερ,ρουψεν, παπαρουνα. Και θα αυξανεις σταδιακα το βασικο μειγμα. Οσο ειναι μικρα δε μπορουν να σπασουν ολα τα σπορακια.Ακομα καλο ειναι να τους βαζεις και βιταμινες στο νερο και θα προτινα στην αυγοτροφη τους να βαζεις φρουτοζαγχαριτες ειτε χημικα biodigest, ειτε φυσικα ριζαλευρο σαν αυτο που τρωνε τα μωρα. Η υπνιλια ειναι ιχνος αδυναμιας. Εγω αφηνω τα μικρα να σουλατσαρουν με τους γονεις κανα μηνα.Αν ενοχλουν τη μαμα τους βαζω χωρισμα και τα ταιζει το αρσενικο. Τα βαζω μονο τους αφου εχουν συμπληρωσει τουλαχιστον ενα μηνα ζωης και ειμαι σιγουρος οτι τρωνε σπορους απο τις ταιστρες. Στα μικρα βαζω και ταιστρα εσωτερικη στον πατο του κλουβιου

Υ. Γ ειμαι φιλος οχι φιλη
 
'Οντως μπορεί να έφυγαν λίγο πιο γρήγορα απο οτι έπρεπε αν και ετρωγαν μόνα τους. Στο καπάκι η μάνα ξανάκανε φωλιά. Γιαυτό. Οκ θα δοκιμάσω ριζάλευρο και multi-vit! Ευχαριστώ Θοδωρή. Καλημέρα.
 
ριζαλευρο δεν εχω δοκιμασει αλλα βιταμινες πρεπει να βαζεις στα νεα σου πουλακια.
 
Back
Top