Γενικά Υπνος πουλιου και ανθρωπου μπορει να ναι επικυνδινο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fotis_K
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Οταν ειχα το rocky (Lovebird που το χα μεγαλωμενο με κρεμα) υπηρξαν φορες που οταν πηγαινα να κοιμηθω χωνοταν κατω απο το κεφαλι μου κια το αφηνα μεχρι την επομενη μερα... Δηλαδη κοιμομασταν μαζι. 🙂Εσεις το χετε κανει ποτε αυτο; Μπορει να φανει επικινδυνο για το πουλι;Εμενα εδειχνε να του αρεσει...🙄Περιμενω και τις δικες σας αποψεις..
 
Ειναι επικινδυνο, γιατι εχω ακουσει περιπτωση που καποιος επεσε πανω στο παπαγαλακι του (καθως στριφογυρισε στον υπνο του) και αυτο πεθανε απο ασφυξια ☹
Βεβαια, κι εμενα οταν ερχοταν ο Πιγκο στο κρεββατι δεν τον εδιχωνα. Αντιθετως τον σκεπαζα κιολας 🙂 Αλλα μετα φυσικα δεν εκλεινα ματι επειδη φοβομουν μην του κανω κακο...
 
Φώτη εγώ θα σε συμβούλευα να μην αφήνεις ποτέ κανένα πουλί έξω από το κλουβί του όταν εσύ λείπεις από το σπίτι ή κοιμάσαι ή ότι άλλο κάνεις. Το αφήνεις ανεξέλεγκτο και αυτό μπορεί να έχει πολλές και δυσάρεστες συνέπειες για το σπίτι σου, τα πράγματά σου ή και ακόμη και για την υγεία και την ζωή του πουλιού σου.🙄
 
Συμφωνω με τη Γεωργια! Εχω διαβασει κι εγω αρκετες παρομοιες ιστοριες.

Εγω δε θα το εκανα ποτε ειδικα για ολο το βραδυ, αν και το μεσημερι που καθομαι ξαπλωμενος πεταει κι ερχεται και καθεται πανω μου η διπλα μου. :) Αλλα δεν με παιρνει ο υπνος διοτι εχω το νου μου για το που βρισκεται συνεχως. 😉
 
Φώτη εγώ θα σε συμβούλευα να μην αφήνεις ποτέ κανένα πουλί έξω από το κλουβί του όταν εσύ λείπεις από το σπίτι ή κοιμάσαι ή ότι άλλο κάνεις. Το αφήνεις ανεξέλεγκτο και αυτό μπορεί να έχει ή και ακόμη και για την υγεία και την ζωή του πουλιού σου.🙄

Θα σταθω εκει... Και το χω σκεφτει κι εγω αυτο, αλλα για τα πραγματα μηπως τα φαει οχι. Γιατι ειναι βραδυ και αυτο πεφτει αν κοιμηθει αλλα και τα φωτα ειναι κλειστα οποτε δεν μπορει να φυγει...Ισως βεβαια να μαι κι εγω τυχερος. Γιατι οσες φορες ειχε γινει κατι τετοιο δεν ειχε καμια συνεπεια...
 
Φώτη μου ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι... φύλαγε τα ρούχα σου να' χεις τα μισά. Δεν είσαι 1000% σίγουρος ότι την ώρα που κοιμάσαι εσύ κοιμάται κι αυτό... Μπορεί να ξυπνήσει από κάποιο θόρυβο, να τρομάξει και να χτυπήσει κάπου καθώς θα φτερουγίζει ή χίλια άλλα δυο πράγματα που μπορούν να συμβούν.
Εγώ είμαι της άποψης ότι τα πουλιά θα ήταν καλό να βγαίνουν έξω από το κλουβί τους, όταν είμαστε κι εμείς παρόντες. :)
 
φωτη δυστυχως ειναι επικινδυνο και πρεπει να το αποφευγεις
περα του οτι μια λαθος κινηση μπορει να του κανει κακο και ενας θορυβος
μπορει να το φοβησει και να αρχισει να πετα ανεξελεκτα με κινδυνο τραυματισμου
και γω καμια φορα εχοντας τον πιπικο αγκαλια επαιρνα κανα υπνακο
αλλα μια φορα απο ενα θορυβο πανικοβληθηκε και αρχισε να πετα σα τρελος
ευτυχως δε τραυματιστικε αλλα απο τοτε το σταματησα..
αν και η αισθηση να τοχεις αγκαλια και αυτο να κοιματε.. Δε παιζετε
 
Back
Top