Γενικά Υποκοριστικά των πτηνών μας

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας όσα υποκοριστικά έχω «παράξει» για όλους τους φτερωτούς κατοίκους του σπιτιού μου, και εσείς με τη σειρά σας, αν θέλετε, να μου πείτε πως σας βγαίνει και ονομάζετε τα δικά σας λατρεμένα.

Λοιπόν, επειδή η τρομερή αδυναμία είναι πραγματικά μια αδυναμία, στον καθένα έχω από μερικά υποκοριστικά συγκεκριμένα και σε όλους κάποια γενικά.

Εκείνα δείχνουν να ανταποκρίνονται και στα υποκοριστικά, όπως και στα ονόματα τους, όσο αστείο και αν φαίνεται.

Το πρωί που ξυπνάμε όλοι και αρχίζουν τα τιτιβίσματα (μπάντζι και κοκατίλ) και τα γκαρίσματα (Αλεξανδρινοί) και την ώρα που τα πάω όλα στο σαλόνι, τους μιλάω και τους λέω «πουπουλένιοι κόλοι, ξυπνήσατε;! Σκατοπούλια της μαμάς, σας λατρεύω, μικρά μου κακαριζόπουλα, ξυπνήσατε μικρά κοκό;!» (Σόρρυ για τις ίσως ακατάλληλες για κάποιους λέξεις!)

Το μεσημέρι, όταν αφήνω τις θηλυκές να πετάνε και κακαρίζουν τα αρσενικά κοκατίλ, τις φωνάζω «σουρτούκες» ή «μικρές σκατούλες» όταν ανεβαίνουν στα κλουβιά τω αρσενικών και κάνουν πως «στήνονται» και τις διώχνω, και τα αρσενικά τα λέω «κοκοράκι», «μαιμούνι», «αλητάκο», «βρωμοπούλι» και άλλα παρόμοια, ότι μου βγει από αγάπη και λατρεία εκείνη την ώρα.

Τον Αλεξανδρινό αρσενικό, επειδή γκαρίζει κάθε πρωί, τον λέω «Ρόκκο - μπαρόκκο» και όταν του λέω «μην γκαρίζεις, έλα να μιλήσουμε! Πού είσαι, εδώ είσαι;» Εκείνος σταματά τις κραυγές και αμέσως μου απαντά «έλα, έλα ού, ού!» και ηρεμεί, γιατί ξέρει ότι αμέσως μετά ακολουθεί ένα μπολ με φρούτα και λαχανικά…)

Την Κοκό, την Αλεξανδρινή μας την φωνάζω «μωρό μου, έλα μωρό μου», καθώς προσπαθώ να της μάθω το «μωρό μου», ακόμα, όμως τίποτε… Το ‘έλα’ το λέει)

Μερικές φορές, όταν κάθεται πάνω μου και μου μασουλά τις μπλούζες, θυμώνω και την επιπλήττω με φωνή δυνατή και την λέω «Κοκό, τι κάνεις εκεί, σκατούλα; Ξύλο θα φας τώρα!» και εκπλήσσεται (μάλλον από τον τόνο μου και σταματά αμέσως το μασούλημα, αλλά αρχίζει ένα κατεβατό ακαταλαβίστικο από ήχους και λέξεις!)

Την Ϊβα (μπάντζι), την πιο λεπτοκαμωμένη από την παρέα, την έχω πολλή αγάπη και την λέω συχνά Ιβούλα, κοκό, μανούλα (τώρα που έχει και μωρό), κοπέλα μου, μωρό μου.

Τον Τσίκι (μάντζι), τον σύντροφο της, τον έχω αδυναμία μεγάλη και τον λέω συχνά Τσικολίνο, και ανταποκρίνεται μία χαρά, μου δίνει σημασία αμέσως!

Τον Φίγκο (αρσενικός τιλ) τον λέω πολύ συχνά Φιγκολίνο, τον Νάσο _ Νασούλι, την Ζιζέλ – Ζίζι ή Ζίζικα, και την λατρεμένη μου πρώτη και ανεπανάληπτη κοκατιλίνα λουτίνα Χάρη – ουφφφφ, δύσκολο να κατονομάσω όλα τα υποκοριστικά της!)

Λατρεία μου (ιδίως όταν έρχεται στον ώμο/μπράτσο για χάδια), κοκό μου, μωρό μου, σκατούλα μου μικρή, πουπουλένια, λατρεμένο, και άλλα μύρια!) Χώρια τα χιλιάδες χάδια και φιλιά που με αφήνει να της δίνω…)

Η αγάπη δεν έχει όρια, όπως καταλαβαίνετε, και οι σχέσεις με το καθένα είναι άκρως προσωπικές! Όπως φαντάζομαι είναι και οι δικές σας με τα δικά σας μωρά.

Προτείνω, λοιπόν, να μοιραστούμε τα υποκοριστικά μας, ώστε να συντάξουμε και μια λίστα κάποια στιγμή για τα πιο δημοφιλή, για να δούμε τι συναισθήματα επικρατούν ανάμεσα μας σχετικά με τα φτερωτά μας μωρά) Συμφωνείτε;
 
Να υποθεσω οτι μετα τις πτησεις ακολουθει κουτσουλο - καθαριοτητα; χαρας το κουραγιο σου!
Εγω τον φωναζω μονο Τουκη για να αρχισει να το λεει σιγα σιγα
 
Να υποθεσω οτι μετα τις πτησεις ακολουθει κουτσουλο - καθαριοτητα; χαρας το κουραγιο σου!
Εγω τον φωναζω μονο Τουκη για να αρχισει να το λεει σιγα σιγα
Οι κουτσουλιές είναι "αναγκαίο κακό", όπως λέμε και στην αρχή ήταν κάπως δύσκολο να το διαχειριστώ. Τώρα πιά ξέρω που ακριβώς πάνε και κάθονται ή που κινούνται στο χώρο και που θα τις αμολίσουν, οπότε είτε τις καθαρίζω αμέσως, είτε κάθε βράδυ αφού τα συμάσω στο άλλο δωμάτιο κάνω μία επιθεώρηση και, φυσικά, ένα σκούπισμα οπωσδήποτε. Εφόσον οι "πουπουλένιοι" πετάνε ελεύθεροι, αφήνουν και διάφορά άλλα στο πάτωμα, όπως κομμάτια από παιχνίδια που μασούλησαν, χαρτιά, σπόρια, κλπ. Και μία φορά την εβδομάδα κάνω μία γενική καθαριότητα. Και για να καθαρίζουν εύκολα οι κουτσουλιές, ακόμη και οι ξεραμένες, έχω ένα ψεκαστήρη με μισό νερό και μισό ξύδι μέσα, που σώζει την κατάσταση κατά 100%.)
Και ο Τούκι θα μάθει το όνομα του, Σας διαβεβαιώ, πολύ σύντομα, αν συνεχίσετε να του μηλάτε. Επίσης, θα αρχίσει να λέει και άλλες λέξεις που χρησιμοποιείτε συχνά ή να κάνει ήχους που συχνά ακούει στο περιβάλλον του.)
Το κουράγιο είναι απαραίτητο, ακόμη και εάν έχουμε στο σπίτι μικρά παιδιά!) Πάντα!)
 
Εμενα τα μπατζι μου οταν τα αφηνω εξω πετανε επανο μ και φιλιουνται η παιζουμε ολοι μαζι. Την μπατζινα μ την φωναζω τζουελ και ερχετε αμεσως και τριβεται στον ομω μ αλλα τον αρσενικο δεν του εχω ονομα και τον φωναζω σκατουλι μου! Αλλα δεν θελει και πολλα πολλα γιατι ειναι και 2 χρονων κια ειναι και λιγο πυρομενος τωρα τελευτεα παντως εχει πολυ πλακα οταν προσπαθει να ζευγαρωσει την τζουελ πανω στον ομω μου αλλα αυτη ειναι πιο μικρη και δεν στηνετε ευτηχος αλλα αμα την δω να στηνετε τα χωριζω γιατι ειδηκα το καλοκαιρι δεν θελω φεννες.
 
Εμενα τα μπατζι μου οταν τα αφηνω εξω πετανε επανο μ και φιλιουνται η παιζουμε ολοι μαζι. Την μπατζινα μ την φωναζω τζουελ και ερχετε αμεσως και τριβεται στον ομω μ αλλα τον αρσενικο δεν του εχω ονομα και τον φωναζω σκατουλι μου! Αλλα δεν θελει και πολλα πολλα γιατι ειναι και 2 χρονων κια ειναι και λιγο πυρομενος τωρα τελευτεα παντως εχει πολυ πλακα οταν προσπαθει να ζευγαρωσει την τζουελ πανω στον ομω μου αλλα αυτη ειναι πιο μικρη και δεν στηνετε ευτηχος αλλα αμα την δω να στηνετε τα χωριζω γιατι ειδηκα το καλοκαιρι δεν θελω φεννες.
Πολύ ωραίο το "σκατούλι", 😀! Θα το λάβω σοβαρά υπόψη!) Και η σχέση σας τέλεια! Ευχαριστώ!)
 
Ο Μάριος ξέρει πολύ καλά το υποκοριστικό του και όποτε θέλει το λέει κιόλας: Μαριόνι!
Συνηθίζω να τον φωνάζω και... Ιόνι!:D
Όταν δέχεται να του χαϊδέψω το κεφαλάκι (και φουσκώνει) του λέω: 😛ο γουζουζούνης! (από το γούτσου-γούτσου) οπότε όταν το ακούει και θέλει χαδάκια.. Έρχεται 😉
 
Ο Μάριος ξέρει πολύ καλά το υποκοριστικό του και όποτε θέλει το λέει κιόλας: Μαριόνι!
Συνηθίζω να τον φωνάζω και... Ιόνι!:D
Όταν δέχεται να του χαϊδέψω το κεφαλάκι (και φουσκώνει) του λέω: 😛ο γουζουζούνης! (από το γούτσου-γούτσου) οπότε όταν το ακούει και θέλει χαδάκια.. Έρχεται 😉
Tέλειο το Μαριόνι!) Ευχαριστώ!)
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Τα δικα μου τα αποκαλω ΤζιΤζι (βλ. J&J)
Τσιμπιριμπι και διαβολοσπορα.
Στο βασικο που ανταποκρινονται περα απο το τζιτζι, ειναι στο νανιιι με λεπτη φωνη
Αξιοσημείωτο το "διαβολόσπορα", 😀! ) Ευχαριστώ!)
 
Λοιπόν περίμενα να δω πρώτα τι θα πείτε, για να δω αν συναντήσω τυχαία την τρέλα μου, εις μάτην 🙂
Τα δικά μου λόγω γατιών τα έχω σε ξεχωριστό δωμάτιο και δεν αλληλεπιδρούμε όλη μέρα.
Όταν πηγαίνω το πρωί για την φροντίδα, κάνω είσοδο με το γνωστό τραγουδάκι της θείας Λένας, "καλημέρα σας παιδιά" :)
Μετά δουλεύοντας από κλουβί σε κλουβί, έχω ονομαστικά τραγουδάκια αυτοσχέδια για το καθένα με πολλές επαναλήψεις του ονόματός τους, που τους αρέσει και χοροπηδάνε.
Σπάνια τους μιλάω, πάντα τραγουδιστά τα προσεγγίζω και όταν απλά μιλάω είναι για να πω το όνομά τους ή κανένα γλυκόλογο πάλι με σαχλή φωνή.
Όταν φεύγω οριστικά και ακούνε το κλειδί στην κλειδαριά (για τον φόβο των ιουδαίων μπας και ανοίξει κατά λάθος και μπουκάρει καμιά γάτα), κελαηδάνε όλα μαζί :)
Όταν περνάω από τον διάδρομο που είναι το δωμάτιο, πάντα τους ρίχνω κανένα τραγούδι και αυτά απαντούν από μακριά.
Αυτά κι από μας 🙂
 
Λοιπόν περίμενα να δω πρώτα τι θα πείτε, για να δω αν συναντήσω τυχαία την τρέλα μου, εις μάτην 🙂
Τα δικά μου λόγω γατιών τα έχω σε ξεχωριστό δωμάτιο και δεν αλληλεπιδρούμε όλη μέρα.
Όταν πηγαίνω το πρωί για την φροντίδα, κάνω είσοδο με το γνωστό τραγουδάκι της θείας Λένας, "καλημέρα σας παιδιά" :)
Μετά δουλεύοντας από κλουβί σε κλουβί, έχω ονομαστικά τραγουδάκια αυτοσχέδια για το καθένα με πολλές επαναλήψεις του ονόματός τους, που τους αρέσει και χοροπηδάνε.
Σπάνια τους μιλάω, πάντα τραγουδιστά τα προσεγγίζω και όταν απλά μιλάω είναι για να πω το όνομά τους ή κανένα γλυκόλογο πάλι με σαχλή φωνή.
Όταν φεύγω οριστικά και ακούνε το κλειδί στην κλειδαριά (για τον φόβο των ιουδαίων μπας και ανοίξει κατά λάθος και μπουκάρει καμιά γάτα), κελαηδάνε όλα μαζί :)
Όταν περνάω από τον διάδρομο που είναι το δωμάτιο, πάντα τους ρίχνω κανένα τραγούδι και αυτά απαντούν από μακριά.
Αυτά κι από μας 🙂
Θέλουμε λεπτομέρειες, κυρία μου! Χαχα!) Σίγουρα έχεις στο νου σου από ένα υποκορεστικό για το καθένα! Δεν μπορεί!) Τα τραγούδια όντως είναι πολύ καλή ιδέα. Τα δικά μου τρελαίνονται όλα μαζί, όταν τα σφυρίζω και τα τραγουδώ. Ιδίως τα μεγάλα!)
 
χαχα! Οκ, ας μην επέμβουμε τόσο βαθεία στα προσωπικά σας, Μαρία!) Εξάλλου, τα υποκοριστικά είναι κάτι πολύ προσωπικό μεταξύ κατοικιδίου και ιδιοκτήτη, πιστεύω!)
 
Όχι δεν ντρέπομαι γιατί είναι κάτι σαν μυστικό αλλά είναι σαχλά στιχάκια, σαν αυτά τα άτεχνα που κάνουν τα μικρά παιδάκια όταν μονολογούν αλλά ευτυχώς αρέσουν στα πουλάκια μου και χαίρονται. :)

Βιντεο θελουμε, και για οσες τραγουδουν καλα υπαρχει κ το χfactor bird! 🙄
Εμ αυτό είναι το πρόβλημα, τι φωνή 😱
 
Όταν πηγαίνω το πρωί για την φροντίδα, κάνω είσοδο με το γνωστό τραγουδάκι της θείας Λένας, "καλημέρα σας παιδιά" :)
ο... Εθνικός μας ύμνος! Τους το τραγουδάω κι εγώ καθημερινά:D... Βιώματα είναι αυτά😛😎
 
ειναι στο νανιιι με λεπτη φωνη
Κλαίω!

Και εγώ μιλάω και τραγουδάω στα μικρά μου! Και φυσικά πάντα με σαχλή και λεπτή φωνή! 😛 Υποκοριστικα τώρα αναλόγως τη διάθεση.. ό,τι μου βγει! Ούτως ή άλλως δε θα παρεξηγηθούν.. :)
 
Back
Top