Φροντίδα Υποστρωμα εναλλακτικο της εφημεριδας

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Εδω και λιγο καιρο -σχεδον ενα μηνα- ο Τζοι (ο ενηλικος αρσενικος αμαζονιος) εχει αρχισει μια κακια συνηθεια. Κατεβαινει στο πατωμα του κλουβιου πανω στη σχαρα και ειτε με το ραμφος ειτε με το ποδι του τραβαει μια ακρη της εφημεριδας και σιγα σιγα την κανει χαρτοπολεμο. 😡 Τους βαζω και κλαδια να μασανε αλλα αυτος το χαβα του. Αθροιστικα το μελανι της εφημεριδας μπορει να αποβει τοξικο και ψαχνω για λυσεις να αντικαταστησω την εφημεριδα. Τοσα χρονια ποτε δεν ειχα πουλι που να το κανει αυτο κι ειχα βολευτει πολυ με τις εφημεριδες αφου τις παιρνω τσαμπα και αλλαζουν πανευκολα οταν βρωμισουν. Δεδομενου οτι χωνει το ποδι του και πιανει αν θελει κατι που δεν το φτανει αμεσα με το ραμφος, τι θα μπορουσα να βαλω που θα ηταν απολυτα ασφαλες αν το μασησει; Το πριονιδι δεν ειναι καλη λυση για εμενα διοτι θα οξειδωθει πολυ γρηγορα το συρταρι του κλουβιου τους το οποιο ηδη εχει αρχισει και οξειδωνεται εκει που σηκωνει τις εφημεριδες.
 
Το ίδιο πρόβλημα έχω στο κλουβί των Lovebirds μου που δεν έχει δυστυχώς σχαράκι και τους βάζω λευκές Α4 που έτυχε να μου έχει ξεμείνει μια μεγάλη ποσότητα που είχα πάρει χονδρική. Δεν ξέρω τις τρέχουσες τιμές τους και αν συμφέρει μια τέτοια λύση. Πάντως ασφαλείς είναι.
Οι σακκούλες του μανάβη;
Δεν ξέρω επίσης και την πιθανή τοξικότητα των ιλλουστρασιών. Δεν έχουν βέβαια απορροφητικότητα.
 
Το ίδιο πρόβλημα έχω στο κλουβί των Lovebirds μου που δεν έχει δυστυχώς σχαράκι και τους βάζω λευκές Α4 που έτυχε να μου έχει ξεμείνει μια μεγάλη ποσότητα που είχα πάρει χονδρική. Δεν ξέρω τις τρέχουσες τιμές τους και αν συμφέρει μια τέτοια λύση. Πάντως ασφαλείς είναι.
Οι σακκούλες του μανάβη;
Δεν ξέρω επίσης και την πιθανή τοξικότητα των ιλλουστρασιών. Δεν έχουν βέβαια απορροφητικότητα.

Μαρια θα βγω απο τα παραθυρα αν αγοραζω Α4 για τα θηρια αυτα. Δεν λερωνουν σαν μικρα πουλακια. Μια κουτσουλια τους ειναι καποιες φορες μεγαλυτερη απ'οσες κανουν ολη μερα ενα ζευγαρι μπατζι. :D


Το διαβασα, εκανα πρωτα αναζητηση πριν ανοιξω θεμα, τι με περασες; :D Αμμο σκεφτηκα αλλα δεν ειναι καθολου απορροφητικη με αποτελεσμα τα ουρα να φτανουν αμεσως στο ταψι. Κατι διαβασα σε ενα αλλο θεμα για ζεολιθο. Ξερει κανεις παραπανω, αν ειναι ασφαλες και που το βρισκω και σε τι τιμες;
 
Ο ζεόλιθος είναι ασφαλής και βρώσιμος, πόσιμος αν είναι εντελώς καθαρός. Τότε είναι και ευεργετικός για τον οργανισμό αποτοξινωτικός. Το θέμα είναι ότι όταν είναι έτσι είναι σχετικά ακριβός. Είχα βάλει link σ' εκείνο το θέμα για προμηθευτή.
 
Ο ζεόλιθος είναι ασφαλής και βρώσιμος, πόσιμος αν είναι εντελώς καθαρός. Τότε είναι και ευεργετικός για τον οργανισμό αποτοξινωτικός. Το θέμα είναι ότι όταν είναι έτσι είναι σχετικά ακριβός. Είχα βάλει link σ' εκείνο το θέμα για προμηθευτή.
Ναι το ειδα Μαρια, ευχαριστω. 😉 Δεν ελεγε τιμες στη σελιδα τους και δεν εχω ιδεα για το κοστος. Καλα που προεκυψε τωρα αυτο διοτι προς το φθινοπωρο θα φτιαξουμε ενα κλουβι με εναν φιλο που πιανουν τα χερια του και θα αφησω μεγαλυτερη αποσταση απο τη σχαρα ως το ταψι για να μην το φτανει με τα ποδια του ο ατιμος. 😎
 
χα χα ναι αυτό σκεφτόμουν να σου πω γιατί στα μεγάλα τα δικά μου δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσει πόδι ν' αρπάξει :)από τα συμφραζόμενα προκύπτει... Περίπου 12 ευρώ το 25 κιλο σακκί
 
Αυτο το ποδι του... Το βγαζει εξω απο το κλουβι καμια φορα οταν φωναζει "ελα δω". Αλλοτε ακουμπαει στα καγκελα σαν να θελει να τον χαιδεψεις κι αλλοτε απλωνει ποδι εκτος. Αν παραμυθιαστεις απο το "διαβολικο" του προσωπο και τη φωνη και απλωσεις το χερακι σου σε γραπωνει με δυναμη και σε τραβαει να σε δαγκωσει. 😡
 
Κομμάτια από ξύλο οξείας νομίζω..
Εναλλακτικά αγοράζεις χαρτί με το μετρό και το κόβεις στις διαστάσεις που θες.
Άμμο από όστρακα..
 
χα χα ναι αυτό σκεφτόμουν να σου πω γιατί στα μεγάλα τα δικά μου δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσει πόδι ν' αρπάξει :)από τα συμφραζόμενα προκύπτει... Περίπου 12 ευρώ το 25 κιλο σακκί
και αν θυμαμε καλα γιατι ειχα δει το αθρο συμφερει γιατι αλλαζετε σε μεγαλα χρονικα διαστηματα και ο εμπορος πρεπει να ειναι θεσαλλονικη
 
Αυτο το ποδι του... Το βγαζει εξω απο το κλουβι καμια φορα οταν φωναζει "ελα δω". Αλλοτε ακουμπαει στα καγκελα σαν να θελει να τον χαιδεψεις κι αλλοτε απλωνει ποδι εκτος. Αν παραμυθιαστεις απο το "διαβολικο" του προσωπο και τη φωνη και απλωσεις το χερακι σου σε γραπωνει με δυναμη και σε τραβαει να σε δαγκωσει. 😡
:)θα ηθελα να ησουν κοντα να του γνωριζα την πεθερα μου αλλα εχω εναν ενδιασμο μηπως μετα το δαγκωμα παθενε οχι η πεθερα μου αλλα το πουλι τυποτα:) μην παρεξηγηθω απλα αστειευομαι ειναι πραγματα που τα λεω και μπρωστα της για πλακα καποιες φωρες οχι οτι εχω κατι μαζι της!
 
Back
Top