Αναπαραγωγή Υποστρώμα υγιεινής για την περίοδο αναπαραγωγής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos_sk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos_sk

PB Member
Εγγραφή
26 Δεκ 2016
Μηνύματα
405
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας! Θα ηθελα να ρωτησω τηβ περιοδο αναπαραγωγης ποιο υποστρωμα ειναι καταλληλότερο; Το χαρτι, η άμμος, ο ζεολιθος ή κάποιο αλλο; Όπως και σε ένα αλλο Φόρουμ που διάβασα η ζευγαρωστρα μου είναι με αποσπομενο πάτο, ο οποίος και να αφαιρεθεί τα πουλιά δεν φεύγουν! Η άποψη μου είναι ότι καλύτερη θα είναι η άμμος η οποία πιστεύω πως θα θέλει όχι τόσο τακτικά αλλαγή!
 
Το κάθε ένα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά, αλλά πιστεύω πως το καλύτερο είναι ο ζεόλιθος. Η αλλαγή του δεν γίνεται τόσο συχνά και από όσο ξέρω, τα πουλάκια μπορούν να τον φάνε κιόλας. Βέβαια και η άμμος έχει παρόμοια χαρακτηριστικά.
 
Πάνο μπορείς να διαβάσεις τις απόψεις μας εδώ
και εδώ https://community.petbirds.gr/threads/tι-υπόστρωμα-πρέπει-να-βάλω-στον-πάτο-του-κλουβιού.29315/
 
Πανο εγω προσωπικα θα σου προτεινα την αμμο υγειας,την οποια και χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο και ειμαι ευχαριστημενος απο τα αποτελεσματα. Εγω την αλλαζω 1 φορα ανα εβδομαδα καθαριζοντας την πανω-πανω και προσθετοντας λιγο αππ την καινουργια κανοντας και οικονομια!
 
Πανο εγω προσωπικα θα σου προτεινα την αμμο υγειας,την οποια και χρησιμοποιω εδω και πολυ καιρο και ειμαι ευχαριστημενος απο τα αποτελεσματα. Εγω την αλλαζω 1 φορα ανα εβδομαδα καθαριζοντας την πανω-πανω και προσθετοντας λιγο αππ την καινουργια κανοντας και οικονομια!
Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι στην άμμο αν την κοσκινησω και να την ψεκασω για παράσιτα
 
Η άμμος για μένα είναι πιο καλή απο τον ζεολιθο...
Αλλά τελικά σαν το χαρτί κουζίνας δεν έχει...
Με το χαρτί στον πάτο ελέγχεις και τις κουτσουλιες... Ενώ με την άμμο όχι...
Εγώ όταν έβαζα άμμο... Κάτω απο την άμμο έβαζα φύλλα δάφνης, αλλά θέλει πολύ προσοχή γιατί η δάφνη είναι τοξική, δεν πρέπει να τη φάνε τα πουλιά!
Δεν έχω ακούσει απο κανέναν να ψεκαζει την άμμο!
Δε χρειάζεται... Αν την αλλάζεις όταν πρέπει δεν γίνεται τίποτα...
🙂
 
θέλει πολύ προσοχή γιατί η δάφνη είναι τοξική...
Δεν είναι τοξική η δάφνη.
Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι στην άμμο αν την κοσκινησω και να την ψεκασω για παράσιτα
Πιο ακριβά από την άμμο από πετ σοπ θα σου στοιχίσει το παρασιτοκτόνο να ψεκάζεις την άμμο θαλάσσης, η οποία δεν κάνει για την δουλειά μας επίσης.
 
Δεν είναι τοξική η δάφνη.
Αλήθεια Μαράκι μου; Εγώ κάπου το διάβασα αυτό και νόμιζα το διάβασα εδώ μέσα και γι'αυτό προσέχω πολύ με τη δάφνη...
Να'σαι καλά Μαράκι μου που μου το είπες...
 
Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι στην άμμο αν την κοσκινησω και να την ψεκασω για παράσιτα
Πανο μην ανυσηχεις δεν νομιζω να παθουν τιποτα απο την αμμο.Αρκει να την καθαριζεις μια φορα τη βδομαδα (μπορεις να κοσκινηζεις την παλια αμμο μεχρι να καθαρισει και μετα να προσθεσεις και λιγο απο την καινουργια). Δεν χρειαζεται ψεκασμα για εκτοπαρασιτα η αμμο μην ανυσηχεις. Επισης μπορεις να τους βαζεις λιγη σε μια αυγοθηκη μια φορα την εβδομαδα, καθως απ'οτι νομιζω κανει και καλο στην πεψη.
 
Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι στην άμμο αν την κοσκινησω και να την ψεκασω για παράσιτα
Μιλάω για την αγοραστή της deli nature!
Σ' αυτή την περίπτωση τι να κοσκινίσεις και γιατί να ψεκάσεις; Όπως είναι χρησιμοποιείται.
 
Back
Top