Ασθένειες Υποτονικο Budgie

xristosnay

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2008
Μηνύματα
12
Πόλη
Ναύπλιο
Γεια σας! Εχω στην κατοχη μου ενα Budgie το οποιο προσφατα επασχε απο Scally face.. Του εκανα θεραπεια με αντιβιοτικο και με βαζελινη στα ποδια και στο ραμφος και το ξεπερασε. Το προβλημα που εχω τωρα αλλα και παλιοτερα, ειναι οτι δεν κελαηδαει σχεδον ποτε... Σπανια βγαζει καποιες μικρες φωνες... Ειναι αρκετα κινητικο, τρωει κανονικα και πινει κανονικα. Στην αρχη νομιζα οτι ηταν φοβισμενο και επρεπε να περιμενω μεχρι να προσαρμοστει στο καινουριο του περιβαλον.Αλλα δεν εχει αλλαξει τπτ. Τι μπορει να φταιει...
 
Τα Budgie δεν κελαηδανε σαν καναρινια!

Βγαζουν αυτες τις φωνουλες που αναφερεις και μερικες φορες φωναζουν δυνατοτερα!

Μετα την θεραπεια του εβαλες καποια πολυβιταμινη για να δυναμωσει;
Κατι σαν κι αυτο:


Επισης θα ηθελα να σου προτεινω να αποφασισεις να προσθεσεις αλλο ενα μελος στην οικογενεια και να παρεις μια παρειτσα στο Budgie σου!

Ειναι πολυ κοινωνικα πτηνα και αν δεν εχει καποιο προβλημα υγειας ειναι πολυ πιθανο, να εχει μελαγχολησει!
 
Δεν μου προτειναν πολυβιταμινη, μονο την κανονικη τροφη και την αυγοτροφη του εχω τωρα.. Θα παω να παρω μια!Λες ε; Αν ειναι να μου ειναι μελαγχολικος να του παρω μια παπαγαλινα! Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!
 
Χρήστο, την αυγοτροφή δεν την δίνουμε καθημερινά στα πουλιά και σε μεγάλες ποσότητες διότι είναι παχυντική τροφή. 1-2 φορές την βδομάδα και σε μικρή ποσότητα είναι μια χαρά.

αν ειναι να μου ειναι μελαγχολικος να του παρω μια παπαγαλινα!

Αν δεν σε ενδιαφέρει η εξημέρωση, δεν θέλεις να το βγάζεις από το κλουβί και το βλέπεις συνέχεια μελαγχολικό, τότε πάρτου ένα πουλάκι για παρέα. Θα πρέπει όμως να τηρήσεις την καραντίνα πρώτα και να τα αφήσεις να γνωριστούν πριν τα βάλεις στο ίδιο κλουβί.
 
Του εβαλα την αυγοτροφη λογο του οτι ηταν αρρωστος. Δεν την βαζω συνεχεια. Γι'αυτον τον λογο τον ειχα παρει μονο του ωστε να με μαθει και να εξημερωθει..Αλλα αν ειναι να μου ειναι μελαγχολικο να του παρω μια παπαγαλινα. Και παλι μπορουν να εξημερωθουν αλλα πιο δυσκολα. ετσι δεν ειναι;
 
Ναι, αν είναι ζευγάρι το επίπεδο δυσκολίας είναι πιο υψηλό. Αλλά, δεν είναι αδύνατο να εξημερωθούν και τα δύο... χρειάζεται περισσότερο χρόνο και προσπάθεια. :)
 
Μπορει η παπαγαλινα να ειναι πιο φιλικη και "θαρραλεα" και να σε εμπιστευτει πιο γρηγορα και σιγουρα θα παρασυρθει κι ο κυριουλης μας 🙂
 
Back
Top