Ασθένειες Υποψία πτερόρροιας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takiskl
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

takiskl

PB Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2008
Μηνύματα
200
Πόλη
Μαρούσι
Σημερα ξεκινησα την προετοιμασια για ζευγαρωμα και στα τρια ζευγαρια μου. Κατα την μεταφορα του ενος αρσενικου στην ζευγαρωστρα παρατηρησα στο κλουβι του οτι ειχε χασει αρκετα πουπουλα και οτι ειναι πολυ αδυνατος.
Το συγκεκριμενο καναρινι εχει ως τωρα κανονικη διατροφικη συμπεριφορα, ενω δεν εχει ουτε συμπτωματα διαροιας.
Το μονο που με ανησυχει ειναι οτι ενω μεχρι και πριν δυο εβδομαδες χαλουσε τον κοσμο στο κελαιδισμα, τις τελευταιες μερες εχει περιοριστει αισθητα.
Να του δωσω καποιο συμπληρωμα για πτερορροια η να συνεχισω κανονικα την προετοιμασια; (αυγο και αυγοτροφη ενισχυμενη με σπιρουλινα,fertivit, λαχανικα και φρουτα).
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Για να εχει πτερορροια τετοια περιοδο παει να πει πως ειναι παθολογικη.
Μηπως του αλλαξες αποτομα θερμοκρασια ή το εχεις διπλα στο καλοριφερ?Μηπως εχει εξωπαρασιτα η ακαρεα; Καποια αλλα συμπτωματα;
Πουλι που εχει πτερορροια δεν ζευγαρωνει.
Το ferti -vit δεν θα το βοηθησει.
Αποψη μου:
Kαθε μερα πολυβιταμινες στο νερο ( π.χ Βοgena,quico)
καθε μερα φρεσκο αυγουλακι
πολλα λαχανικα κυριως αντιδι που εχει συμπλεγμα της βιταμινης B
σε αρκετη ποσοτητα και φρουτα (μηλο)
 
Θερμοκρασια δεν αλλαξε. Ειναι εξω στο μπαλκονι συνεχεια, προφυλαγμενο απο ρευματα.
Δεν παρατηρω κανενα συμπτωμα, μονο το οτι περιορισε αισθητα το κελαιδισμα.
Θα του εφαρμοσω αυτα που μου προτεινεις. Πολυβιταμινη κατι πιο συγκεκριμενο μπορεις να μου πεις, για να ξερω τι να ζητησω.
Σε ευχαριστω.
 
Μπορείς να πάρεις και αυτό
Muta-vit (Orlux)
και να το δίνεις εναλλάξ, με το ferti -vit.
Ψαξτο, κάτι δεν πάει καλά. Μη βάλεις το πουλάκι για ζευγάρωμα
αν δεν παχύνει κανονικά όπως τόξερες.
 
Να διακοψω την προετοιμασια εντελως η να παρατεινω ενδεχομενως την διαρκεια της, μεχρι να παχυνει οπως ηταν;
Ποια η γνωμη σου φιλε Μακη;
 
Μα η εντύπωση της συνολικής του εικόνας θα καλυτερεύσει με τις πολυβιταμίνες
και την εντατική διατροφή που του κάνεις. Γιατί να την σταματήσεις;
Εκείνο που έχει σημασία όμως είναι να βρείς τους λόγους που το πουλάκι
είναι σ' αυτήν την κατάσταση. Παρακολούθησε στενά την συμπεριφορά του,
βάλτο κοντά στο αυτί σου μήπως ακούσεις κάποιο βράσημο, παρακολούθησε
το είδος της κουτσουλιάς του, καθάριζε καθημερινά τον πάτο του κλουβιού και άλλαζε
χαρτί, κοίταζε για καινούργια πούπουλα(πτερόρροια) κλπ. 😉
 
Φιλε Μακη δεν υπαρχει ουτε βρασιμο, ουτε "περιεργες" κουτσουλιες, ουτε τιποτα. Δειχνει ζωηρο και τρωει τα παντα κανονικα. Το μονο ανησυχητικο οτι μικρα πουπουλα εξακολουθουν να πεφτουν. Ιδωμεν...
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες φιλε μου!
 
Μπορει να εχει στρεσαριστει απο την αλλαγη του κλουβιου. Μπορει να φοβηθηκε κατα την προσπαθεια σου να το πιασεις
 
Δεν νομιζω. Τα πρωτα πουπουλα τα ειδα στο κλουβι που ηταν πριν τον μεταφερω. Παντως δειχνει ζωηρος και τσακιζει αυγο και λαχανικα!
Να τον ξανακουγα και να κελαηδαει...
 
Τα πραγματα νομιζω πηγαινουν σαφως καλυτερα!
Περιοριστηκε σημαντικα η πτερορροια (σχεδον εντελως) και τρωει με ιδιαιτερη ζωντανια τα παντα!
Δεν του εχω τσεκαρει το παχος ξανα για να μην τον φοβιζω. Πιστευω οτι συνερχεται, εγκαιρως κιολας!
 
Back
Top