Γενικά Υποψια για ψειρες, ειναι μεταδοτικες, να ψεκασω προληπτικα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pepito
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pepito

PB New Member
Εγγραφή
7 Νοε 2008
Μηνύματα
62
Πόλη
Αθήνα
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης
Ειχα τον Πεπιτο πριν λιγο πανω μου και καποια στιγμη στο χερι μου ειδα να περπαταει ενα μαυρο πραγμα πιο μικρο κι απο το κεφαλι μιας καρφιτσας.Λετε να εχει ψειρες ο Πεπιτο;Δεν μπορω να τον ψαξω γιατι δεν μ αφηνει. Να τον ψεκασω προληπτικα; Αν εχει ειναι μεταδοτικο; Σας παρακαλω απαντηστε μου γιατι εχω πανικοβληθει λιγο.☹
 
τον εχεις δει να ξυνεται συνεχεια; Περισσοτερο δηλ απο το φυσιολογικο η οχι;

παντος και για προλυπτικα αν ειναι βρες κατι για πουλια, οχι φαρμακο για ψειρες για τους ανθρώπους!
 
Αν ήταν όντως ψείρα αυτο που ειδες και οχι καποιο άλλο ζωιφιο, θα πρέπει να κανεις θεραπεία και όχι πρόληψη. Η πρόληψη γινεται για να προλάβεις το"κακό".

Οι ψειρες των πουλιών δεν μεταδιδονται στον άνθρωπο. Μπορείς να παρεις ενα σπρέυ ειδικο για πουλιά ( PINEX) και να τον ψεκάσεις συμφωνα με τις οδηγιες του σκευάσματος. Μην ξεχάσεις να ψεκάσεις και το κλουβί και να πλύνεις μετα ολα τα σκευη και τις πατηθρες

Αφου το πουλί καθαρίσει απο την ψείρα, μπορείς να το ψεκαζεις ταχτικά με νερό που θα έχει μεσα λιγο μυλοξυδο.:)
 
τον εχεις δει να ξυνεται συνεχεια; Περισσοτερο δηλ απο το φυσιολογικο η οχι;

παντος και για προλυπτικα αν ειναι βρες κατι για πουλια, οχι φαρμακο για ψειρες για τους ανθρώπους!
οχι δεν μπορω να πω οτι ξυνεται περισσοτερο αλλα δεν μπορω να τον ψαξω κι ολας☹



Αν ήταν όντως ψείρα αυτο που ειδες και οχι καποιο άλλο ζωιφιο, θα πρέπει να κανεις θεραπεία και όχι πρόληψη. Η πρόληψη γινεται για να προλάβεις το"κακό".

Οι ψειρες των πουλιών δεν μεταδιδονται στον άνθρωπο. Μπορείς να παρεις ενα σπρέυ ειδικο για πουλιά ( PINEX) και να τον ψεκάσεις συμφωνα με τις οδηγιες του σκευάσματος. Μην ξεχάσεις να ψεκάσεις και το κλουβί και να πλύνεις μετα ολα τα σκευη και τις πατηθρες

Αφου το πουλί καθαρίσει απο την ψείρα, μπορείς να το ψεκαζεις ταχτικά με νερό που θα έχει μεσα λιγο μυλοξυδο.:)
θελω να σε ρωτησω στην περιπτωση που δεν εχει θα του κανει κακο το φαρμακο; 😕
 
Αν το σκέυασμα χρησιμοποιηθεί σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσεως δεν μπορεί να βλάψει το πουλί. Μπορείς εκτός απο το Pinex που προανέφερε η Τζωρτζίνα να πάρεις repelli neem που είναι 100% φυτικό σε μορφή υγρού ψεκάσματος.
 
σας ευχαριστω πολυ ολους θα του βαλω και ελπιζω να μην ειναι κατι τετοιο:)
 
τελικα ειδα ψειρες στο κλουβι αρα εχουν και τα πουλια☹. Εχω παρει το Pinex θα παρω και το repelli neem και ελπιζω ολα να πανε καλα. Θελω να ρωτησω επισης :ειχα κατι ρουχα διπλα στα κλουβια κι απο τι ειδα ειχαν ανεβει και πανω στα ρουχα. Πως θα τις διωξω;να ψεκασω τα ρουχα με το φαρμακο;
 
Back
Top