Ασθένειες Υποψια κοκκιδίωσης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nicpapa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nicpapa

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2009
Μηνύματα
17
Πόλη
Ρόδος
Διατηρω καναρίνια, περιπου 2 χρόνια, αλλα δεν ετυχε να μου αρρωστησουν ποτέ, η κάτι να πάει στραβα.
Το καλοκαιρι βρισκονται, σε κλουβα σε εξωτερικό χωρο, ενω τον χειμωνα λόγο της υγρασίας που εχει εξω, τα μεταφέρω σε δωμάτιο.
Φέτος μου ξεκινησανε πολυ νωρίς αναπαραγωγές, και μεχρι στιγμης 2 θυληκά, μου εχουνε βγάλει 12 πουλιά, το προβλημα βρισκεται, στα τελευταια 5 καναρινακια που εχουνε βγει, ειναι περίπου 1,5-2 μηνών.
Ενω τα μεγαλυτερα αδελφια του δεν παρουσιαζουν κάποιο πρόβλημα, η εγώ δεν μπορω τουλαχιστον να δω κάτι.

Πριν 3 ημέρες τα είδα, να ειναι κακόφα, να εχουν ενα πραγμα σαν υπνηλία οπου και ξαφνικά, μετα απο 2ημέρες βρήκα τα 2 νεκρα.

Επιασα τα υπόλοιπα να δω τι γίνεται και παρουσιαζουν πρηξιμο, στην κοιλιά.

Απο τροφές, αγοράζω επιτηδες συσκευασιες επωνυμων προιοντων οπως σφραγισμένες και οχι απο pet shop χυμα.
Nutribird C15 Versele-laga
Manitoba T3
Versele-Laga Prestige Premium Canaries
Cede Eggfood
και τριμένη αμμος για την χωνεψη.
Απο καθαριοτητα, ανα 2 ημέρες αλλαζω εφημεριδες, και ανα εβδομάδα η δυο εβδομάδες καθαρισμα των κλουβιων(σχάρες).
Εχω μια υποψια για κοκκιδίωση γιατι, ειχα βρει μεσα στο δωμάτιο, δυο φορές σπουργίτια.
Πριν αρχιζω να χορηγω αντιβιωσεις, πηγα σε ενα κτηνιατρο, να δει τις κουτσουλιες, μου ειμαι οτι πιθανον να ειναι. Θέλει να τις ξαναδει, αλλα μου εδωσε φαρμακα να ξεκινησω, το sulfa της tabernil, και baycon .
Οποτε θέλω και την δικη σας γνώμη πριν να ξεκινησω θεραπεια.

Για το baycon φοβάμαι, για πειτε και εσεις οσοι το εχετε χρησιμοποιησει, τι δοσολογιες ακολουθησατε.
Πρεπει να κάνω θεραπεια σε όλα τα καναρινια ή στα πάσχοντα;
Εχει καποια θυληκα τα οποια και τωρα βγάζουνε μικρα τι κάνω με αυτά;


v1ae.jpg

h6zd.jpg
 
Φίλε αυτό που θα πω είναι ότι τα σπουργίτια μεταφέρουν πολλά να τα προφυλάξεις από αυτά και γενικότερα από τα ιθαγενή γιατί κοκκιδια, ψείρες και ένα σωρό ασθένειες ενδέχεται να κουβαλάνε. Νομίζω υπάρχει και. Διόγκωση στο.συκώτι εκτός το πρήξιμο..
 
Τι είναι Βασίλη.Αφού το συκώτι βρίσκεται δεξιά κάτω από τον θώρακα. Λάθος κάνω;
 
Δεν ξέρω τι είναι αλλά δεν νομίζω να είναι συκώτι.

Για αιμάτωμα βλέπω.
 
Μοιάζει με κοκκιδίωση. Το μαύρο σημείο φαίνεται να είναι στο έντερο και μάλλον πρόκειται για αιμορραγία. Η κοιλιά του είναι ζεστή σε σχέση με το φυσιολογικό;

Σε τι χώρο βρίσκονται τα πουλιά, εσωτερικό ή εξωτερικό; Τι θερμοκρασία έχει περίπου στο χώρο;

Το baycox για ποιο λόγο το φοβάσαι;
 
Μοιάζει με κοκκιδίωση. Το μαύρο σημείο φαίνεται να είναι στο έντερο και μάλλον πρόκειται για αιμορραγία. Η κοιλιά του είναι ζεστή σε σχέση με το φυσιολογικό;

Σε τι χώρο βρίσκονται τα πουλιά, εσωτερικό ή εξωτερικό; Τι θερμοκρασία έχει περίπου στο χώρο;

Το baycox για ποιο λόγο το φοβάσαι;

Σε εσωτερικό χωρο βρίσκονται, θερμοκρασια δωματιου, 15-17c.
Και εγω για εντερο το βλέπω, η κοιλια ειναι ζεστη νομίζω.
Μηπως γνωριζεις δοσολογια για το baycox; O κτηνιατρος μου ειπε 0,5 ml ανα λίτρο, παραλληλα με το sulfa.
Το θέμα ειναι να κάνω και στα υπόλοιπα; ή μονο σε αυτα στα οποια ειναι στον ιδιο χωρο-κλουβί;
Αν κάνω και στα υπόλοιπα τι γινεται με αυτά, τα οποια βγαινουν καινουρια μικρα; Εχω ενα ζευγαρι οπου εβγαλε σήμερα μικρα.

Σε περιπτωση αιμοραγιας εχουν πιθανοτητες επιβιωσης των μικρων;
 
Η δοσολογία είναι 3ml ανά λίτρο νερό. Αυτά που βρίσκονται στον ίδιο χώρο είναι πιθανόν να έχουν κολλήσει.

Κάτι βασικό σε αυτήν την περίπτωση είναι να καθαρίζεις συνεχώς για να διακόψεις τον κύκλο μετάδοσης. Τα κοκκίδια (σπόροι) αποβάλλουνται μαζί με τα περιττώματα και μπορούν στη συνέχεια να περάσουν από το στόμα ξανά στον οργανισμό του πουλιού. Αν μπορέσεις να βρεις βιταμίνη Κ, θα ήταν καλό να του δώσεις.

Σε περίπτωση αιμορραγίας τα πράγματα είναι δύσκολα.
 
Η δοσολογία είναι 3ml ανά λίτρο νερό. Αυτά που βρίσκονται στον ίδιο χώρο είναι πιθανόν να έχουν κολλήσει.

Κάτι βασικό σε αυτήν την περίπτωση είναι να καθαρίζεις συνεχώς για να διακόψεις τον κύκλο μετάδοσης. Τα κοκκίδια (σπόροι) αποβάλλουνται μαζί με τα περιττώματα και μπορούν στη συνέχεια να περάσουν από το στόμα ξανά στον οργανισμό του πουλιού. Αν μπορέσεις να βρεις βιταμίνη Κ, θα ήταν καλό να του δώσεις.

Σε περίπτωση αιμορραγίας τα πράγματα είναι δύσκολα.

3 ml δεν ειναι πολυ; Απο διαφορα θεματα διαβασα εως και 1μλ ανα λιτρο, μηπως ειναι διαφοτερικο baycox;
Στον ιδιο χωρο ενοεις κλουβι ή δωματιο;
Για το καθάρισμα το γνωρίζω Σταυρο, κατι εχω διαβάσει.
Βιταμινη Κ , για πες περισσότερα. Γενικά περι χημικων δεν εχω ιδέα...
Αυτο που εχω διαβάσει ειναι οτι γενικά τα μικρα δεν εχουν προλάβει να κανουν γερα αντισωματα, και γιαυτο τα χτυπησε... Και τώρα λέω εγώ μηπως τα κοκκιδια τα εχουν οι γονεις και τα μετάφεραν στα παιδια;
Δεν μου ειπατε, περι των νεογεννητων τι γινεται, σε περιπτωση που εχουν οι γονεις,. κανω θεραπεια;

Σταυρό κονακιον σε αυτήν την περίπτωση θα βοηθαγε;
Τι ειναι πάλι αυτο;
Για πειτε λεπτομέρεις, ειναι κριμα να βλέπω τα μικρά να χάνονται...
 
Το 1ml είναι για κοτόπουλα που πίνουν περισσότερο νερό. Στα καναρίνια αν ήταν καλοκαίρι και είχε ζέστη θα χρειαζόταν 2μλ, ενώ τώρα που έχει κρύο και είναι μικρότερη η κατανάλωση νερού, 3μλ.

Η βιταμίνη Κ περιορίζει την αιμορραγία.

Στον ίδιο χώρο, εννοώ το κλουβί. Εάν έχουν οι γονείς είναι πολύ πιθανόν να έχει περάσει και στα μικρά.
 
Αποτελέσμτα της θεραπειας, εκανα δοσολογια 0,5ml αν 0,5 lt νερου, 3 ημερες φαρμακο, 3 ημερες νερο, και παλι 3 ημερες φάρμακο, τελικα το baycox που μου εδωσε ητανε για χοιρους, και ητανε μεγαλυτερο σε περιεκτηκοτητα απο αυτο γιατις κότες.
Απο καναρινια εχασα τις πρωτες ημέρες της θεραπειας 5μικρά, δεν τα πρόλαβα, τα υπολοιπα ενω ειχαν προισμένο το εντερο τους επανηλθαν μετα την θεραπεια στα φυσιολογικά..
Πρέπει να επαναλάβω την θεραπεια κάποια στιγμη;
 
Πρέπει να επαναλάβω την θεραπεια κάποια στιγμη;
Όχι. Να τα παρακολουθείς στενά όμως.

Μπορείς να τους δίνεις τσάι με ρίγανη, βασιλικό και θυμάρι.

Δες κι αυτά:
Κοκκιδίωση και προληπτικές θεραπείες
Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση
 
Back
Top