Ασθένειες Φάρμακα περιστεριών

Εγγραφή
28 Νοε 2007
Μηνύματα
531
Πόλη
Ιωάννινα
Είμαι ανίδεος 😉 από περιστέρια,
παρότι υπάρχει μάλλον ισχυρός εκτροφικός πυρήνας στα Γιάννενα.
Αλλά παρακολουθώντας τις ενδιαφέρουσες συζητήσεις σας
είδα ότι χρησιμοποιείτε φάρμακα τα οποία χρησιμοποιούμε
στα ωδικά,
ίσως περισσότερο οι ασχολούμενοι με ιθαγενή
για λόγους... Ευννόητους & πολυτραγουδισμένους...
Είδα αναφορές σε ESB3 & Baytril.
Θα ήταν χρήσιμο να αναφερθούν τρόποι χρήσης
αλλά & αναλογίες.
Ακόμα πιο χρήσιμο εάν γίνετε άλλη χρήση από αυτή των οδηγιών.
Υπό κτηνιατρικές συμβουλές ή προσωπικές παρατηρήσεις.
Κατά καιρούς τίθετε-ανεπίσημα-ζήτημα
κατά πόσο ένα φάρμακο που απευθύνεται σε... Κότες,
ενδείκνυται η ίδια αναλογία & σε άλλα είδη.
Οι συγκρίσεις & οι παρατηρήσεις (σας),
θα είναι οπωσδήποτε ωφέλιμες.
 
Χάρη το ESB3 είναι για την κοκκιδίωση και για σαλμονέλλα.
Baytril χρησιμοποιώ το Baytril 10%.
Είναι ευρέου φάσματος αντιμικροβιακό και συνίσταται για την θεραπεία των λοιμώξεων των πτηνών του αναπνευστικού και πεπτικού συστήματος όπως επίσης των μικτών και δευτερογενών λοιμόξεων.
Είναι ιδανικό για μυκοπλάσματα, χρόνια αναπνευστική νόσο(ΧΑΝ), κολοβακτηριδίαση, παστεριδίαση, λοιμώδης κόριζα, διάφορες σαλμονελώσεις, σταφυλοκοκκικές λοιμόξεις.
Από δοσολογίες και τα δύο είναι 1 γραμμάριο(σκόνη) για μεν το Esb3 στο λίτρο νερού και 1 ml (υγρό)για δε το Baytril 10% σε 1 λίτρο νερού.
Όταν τα περιστέρια έχουν αποδεδειγμένα σαλμονέλλα τους κάνω μια θεραπεία και με τα δύο φάρμακα ταυτόχρονα για 5 συνεχόμενες ημέρες.
Αυτό το κάνω με συμβουλή πτηνίατρου ποτέ του κεφαλιού μου.
Αυτά είναι ένα σχήμα για περιστέρια, δεν ξέρω για καναρίνια μην πάρω κάποιον στο ''λαιμό'' μου.
Είναι ένα ''βαρύ σχήμα'' θεραπείας (τα περιστέρια ζαλίζονται) αλλά είναι το καλύτερο με διαφορά.
Ένα πρόβλημα ορατό που το βλέπεις(δεν ξέρω για τα εσωτερικά όργανα) σε μερικά πουλιά, είναι το φτέρωμα, γίνεται σαν να έχει ξεραθεί, μαδάει εύκολα, μπορεί να πέσουν εκτός από πούπουλα και φτερά, σαν να περνάει πτερόρροια.
Υ. Γ. Το Baytril 10% είναι πανάκριβο (δεν θυμάμαι να σας πω τιμή)αλλά και είναι σε συσκευασία του 1λίτρου και όταν σας λέω 1 μλ στο λίτρο νερού καταλαβαίνεται για πόσο καιρό περνάς. Πρέπει να πας σε κάποια κτηνιατρική αποθήκη που να πουλάει και λιανικής για να το βρείς και να σου βάλει σε ένα μικρό μπουκαλάκι την ποσότητα που θέλεις.
 
Συμφωνω Λαζαρε για το Baytril 10% αλλα συνηθως τα μαγαζια που το πουλανε το χωριζουν σε συριγγες το 10 ml και η τιμη ειναι 6 euro η συριγγα!
 
Πασχάλη δεν θυμάμαι τιμή τώρα ότι και να πείς δεν θυμάμαι.
Τώρα για της σύριγγες που λες δεν ξέρω τι σόι μαγαζιά είναι αυτά που σε αναγκάζουν να πάρεις 10 μλ για 5 καναρινάκια ή 5 παπαγάλους.
Δεν ξέρω, από εκεί που παίρνω όλα τα πράγματα για τα περιστέρια σου δίνει όσο θέλεις,το κάνει σε εμένα επειδή του κάνω τζίρο και σε άλλους όχι δεν ξέρω.
 
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Yπάρχει Baytril 0,5%, συσκευασίας 100ml.
Χρησιμοποιώ Baytril 0,5% με δοσολογία 10ml/lt, βάσει οδηγιών.
Άρα, εάν το υπολογίζω καλά,
χρησιμοποιείτε τη μισή δόση.
Αυτό βάσει οδηγιών γιατρού ή συσκευασίας;
Το εφαρμόζετε μόνο θεραπευτικά ή & προληπτικά;
(Baytril & ESB3 30 %).
 
Άντε ξανά πάλι…Τρία περιστέρια πιτσούνια απομόνωσα απόψε με τα αναπνευστικά σας Baytril… Τα γνωστά τα φαρμακά σας! Ας όψεται το στήσιμο κι η περηφάνια… Παλιά ρε παιδιά δεν είχαμε τόσα προβλήματα! Τώρα εξευγενιστήκαμε να μας τα παίρνουν οι μαγαζάτορες πτηνίατροι… Βαρέθηκα να πληρώνω… που θα το φτάσετε;
 
Εγω χρησιμοποιω το semitam 30% και οχι το esb3 για το λογο οτι υπαρχει περιπτωση να προκαλεσει στειρωση σε μερικα πουλια, και για σαλμωνελα κανω εμβολιο καθε 9-10 μηνες με chevivac-s γιατι οπως ξερετε η σαλμωνελα θεριζει.
 
Back
Top