Ασθένειες Φάρμακο για τα ακαρεα στα μπατζι.

Αλκηστις

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2017
Μηνύματα
499
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα και χρόνια πολλά. Εχει ακούσει ποτε κανεις για το fipronil?! Ειχα χθες μια κουβεντα με μια κοπέλα από τη Νορβηγία. Ειχε ένα θηλυκό μπατζι με scaly face και ενώ είχε παραμόρφωση σε μεγάλο βαθμό, σε περίπου δυο εβδομάδες, αφού δεν την κάλυψε η επιθολ εντελώς (η κάποια αντίστοιχη κρεμα προφανώς. Γιατί αρχικα και εκεινη με κρεμα ξεκίνησε), ξεκίνησε θεραπεία με το συγκεκριμένο σκεύασμα το οποίο το έβαζε με μπατονετα κάτω από τα φτερά του πουλιού για πιο άμεση απορρόφηση(έτσι της υπέδειξε ο κτηνιατρος). Ειδε θεαματικά αποτελέσματα και εγω στη φωτογραφία της είδα πραγματικα ένα ολοκαίνουργιο μπατζι. Απλα ήθελα να ξέρω αν κανεις το έχει ακουστά αυτό ή αν το έχει χρησιμοποιήσει.
 
αντιπαρασιτικο για σκυλους... Οσοι εχουν μαλλον γνωριζουν το frontline h to effipro , σαν βασικο συστατικο εχουν αυτο... Οποτε μαλλον θα επρεπε να σου πει συγκεκριμενο φαρμακο αν υπαρχει μια και η περιεκτικοτητα ανα συσκευασια αλλαζει... Καποιοι χρησιμοποιουν το frontline αλλα 1-2 σταγονες στο σβερκο(δοσολογια για καναρινια για καταπολεμηση ψειρας) (στην ουσια σε επαφη με το δερμα)οπως ακριβως και στα σκυλια θελει προσοχη γιατι ειναι εξαιρετικα τοξικο, στην γαλλια εχει απαγορευθει η χρηση του γενικα μια και σκοτωνει πεταλουδες και μελισσες
 
Μου είπε πως έβαζε καθε δεύτερη βδομάδα από λίγο κάτω από τα φτερά.. Και δεν ήταν τόσο χάλια βεβαια οσο η Πιτς αλλά ήταν καμπόσο.. Βλεποντας κ κάνοντας..
 
Εγώ προσωπικά αυτό χωρίς συμβουλή ειδικευμένου κτηνιάτρου με αναλυτικές οδηγίες, δεν θα το έβαζα.
Είναι σα να παίρνεις αντιβιοτικά με γνωμάτευση των φίλων σου.
 
Εγώ προσωπικά αυτό χωρίς συμβουλή ειδικευμένου κτηνιάτρου με αναλυτικές οδηγίες, δεν θα το έβαζα.
Είναι σα να παίρνεις αντιβιοτικά με γνωμάτευση των φίλων σου.
Καλά και αυτή βάση πτηνιατρου το χορήγησε. Να τα κάνουμε καλά θελουμε όχι να τα χάσουμε. Θα κοιτάξω να κλείσω ένα ραντεβού με πτηνίατρο αν δω ότι σε 10 μέρες δεν βλέπω σημαντική βελτίωση στον Τζόι τουλαχιστον και θα τα πάω και τα δυο.
 
@maria p τελικά ξέχασα να σου πω ότι σήμερα που είδα πιο προσεκτικά την καρινα.. Ναι πιάνω το κόκκαλο.. Αλλά γενικα είναι πιο βαρύς κ από τον σποτ..
 
@maria p τελικά ξέχασα να σου πω ότι σήμερα που είδα πιο προσεκτικά την καρινα.. Ναι πιάνω το κόκκαλο.. Αλλά γενικα είναι πιο βαρύς κ από τον σποτ..

στον Σποτ πιανεις κοκκαλο ομως;
 
Θα βαλω πουλμανάκι για τον πτηνιατρο;

τσου! 😛

μην σου μπαινουν τετοιες ιδεες,θελουμε να δουμε αν ειναι κατι υπερβολικο
οσο επικινδυνο ειναι να ειναι ενα πουλακι αδυνατο το ιδιο επικινδυνο ειναι να ειναι πολυ παχυ

μην αγχωνεσαι και μην ξεχνας οτι τα 2 αυτα πουλακια ειναι σε φαση επανακτησης της υγειας τους
 
τσου! 😛

μην σου μπαινουν τετοιες ιδεες,θελουμε να δουμε αν ειναι κατι υπερβολικο
οσο επικινδυνο ειναι να ειναι ενα πουλακι αδυνατο το ιδιο επικινδυνο ειναι να ειναι πολυ παχυ

μην αγχωνεσαι και μην ξεχνας οτι τα 2 αυτα πουλακια ειναι σε φαση επανακτησης της υγειας τους
Αύριο θα τον κεφαλοκλειδωσω γιατί είναι και πολυ ζόρικος όταν δεν προσποιείται ότι έχει πεθανει!
 
στα μερη της σκοτωνουν τις εγκυους φαλαινες... Ειναι και θεμα νοοτροπιας... στην αμερικη παντως ειναι αρκετα προσεκτικοι με την χρηση τετοιων φαρμακων
αν παντως ξερεις καποιον γιατρο... Μπορεις απλα να παρεις ενα τηλ να ρωτησεις αφου ξερεις τι εχουν και τι θες...
 
Back
Top