Αναπαραγωγή Φέτος η αναπαραγωγική μου προσπάθεια πάτωσε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Saital
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Saital

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2019
Μηνύματα
6
Φετος η αναπαραγωγική μου προσπάθεια πατωσε! Ολα τα αυγά ηταν ασπορα οι αιτιες πολλες... καταρχας δεν ειδα βατεμα... εκανε ομως 5 αυγά(ειχα ελπιδα οτι απλα δεν ειχε τύχει να δω), το αρσενικό ειναι ενός αρα ισως ηταν άπειρο... Τελος θελω να ρωτησω. η καναρα μου οταν ηταν νεοσσος πατηθηκε απο τους γονείς της στη φωλια και ο σκελετός της ειναι λιγο στραβός εχει μια κλίση γιαυτο και την κρατησα... υπαρχει περίπτωση λογω ανατομίας να μη μπορει να γινει το βατεμα; Δυο χρονια τωρα ( πριν παρω το αρσενικο) εκανε σαν τρελή για ζευγάρωμα αν τίθεται τετοιο θεμα αυτο σημαινει οτι προφανως ποτε δε θα μπορέσει να ζευγαρωσει αποτελεσματικα και παντα θα κανει κ θα κλωσσαει ασπορα αυγά. Θα παραθέσω φωτογραφίες και θελω να ακούσω τη γνώμη σας αν ειναι τοσο στραβός πια ο σκελετός που αποκλείει την καθε προσπαθεια αναπαραγωγης
1.webp2.webp3.webp4.webp5.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αααχ μωρέ κρίμα. Δεν πειράζει όμως, αφού αυτή ζει χωρίς πρόβλημα, οκ. Δεν ξέρω να σου απαντήσω για την αναπαραγωγή αλλά αυτό το στικακι το πετάς... Εχθές. Το μόνο που κάνει είναι να βλάπτει την καλή υγεία του πουλιού. Οι πατήθρες θέλουν αντικατάσταση με ξύλινες μιας και οι τελευταίες είναι ιδανικές και ξεκούραστες για τα ποδαράκια της.

Υ. Γ. Αυτά ισχύουν για όλα τα πουλιά.
 
Οκ το πεταω, πατηθρες περιμενω να παρω απο ενα συγκεκριμένο πετ το μεθεπόμενο ΣΚ ειναι στο χωριο μου και φέρνει απιστευτα πραγματα σε καλες τιμες!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το ανατομικό πρόβλημα της κανάρας δεν φαίνεται να δημιουργεί πρόβλημα αφού έκανε αυγά.
Τα φτεράκια οδηγοί του αρσενικού σίγουρα θα τον καθοδήγησαν στο σωστό σημείο της κανάρας για να πετύχει σωστό βάτεμα.
Ίσως για τα άσπορα να ευθύνεται ο κάναρος που για κάποιο λόγο μπορεί να ήταν ανέτοιμος.
Αν θέλεις πες μας για τον χώρο ζευγαρώματος (κλουβί-ζευγαρώστρα), την διατροφική προετοιμασία, αν είδες ταίσματα του αρσενικού στην θηλυκιά, πότε το θηλυκό έφτιαξε φωλιά, πότε ένωσες το ζευγάρι;
 
Καταρχήν, καλώς ήλθες!
υπαρχει περίπτωση λογω ανατομίας να μη μπορει να γινει το βατεμα;
Μπα, δε νομίζω!
Φετος η αναπαραγωγική μου προσπάθεια πατωσε!
Με μία άσπορη γέννα δε λες ότι πάτωσες! Περιμένεις τη 2η κι ελπίζεις.
Η κανάρα σου είναι συμπαθέστατη.

.
 
Αν θέλεις πες μας για τον χώρο ζευγαρώματος (κλουβί-ζευγαρώστρα), την διατροφική προετοιμασία, αν είδες ταίσματα του αρσενικού στην θηλυκιά, πότε το θηλυκό έφτιαξε φωλιά, πότε ένωσες το ζευγάρι;
Λοιπον διατροφική προετοιμασία ξεκινησα 1 μηνα πριν περίπου με αυγο, μήλο μια φορα την εβδομάδα σταδιακή αύξηση και προσθηκη μπρόκολου. Σουπιοκοκκαλο εννοειται. Εδωσα πολυβιταμινη tabernil a b d e. Πριν τα βαλω μαζι εδινα και σαν συμπλήρωμα ΒΙΤΑΜΙΝΗ DELI NATURE EGGFOOD YELLOW MOIST ! Διπλη ζευγαρωστρα με φωλια εξωτερικη. Και στο 2-3 αυγο εδωσα και λιγο ασβεστιο υγρο.Απο σπορους 2 ειδων χωρις ρουπσεν και τα δυο. Ο ενας ειχε τα κλασικα και ο αλλος ειχε μεσα σπορους τσια αλλα δε θυμαμαι τι αλλο κ ποια μαρκα. Το βραδυ που θα παω σπιτι θα σας πω ακριβώς.
Δωσε μας επιπλεον info οπως σωστα σου ειπε ο @ΙΩΑΝΝΗΣ@
Ταισματα ειδα πολλες φορες και μαλιστα η καναρα εκανε σαν τρελή φωλιά ξεκίνησε 16 Απριλίου και στις 22 ειχα το πρωτο αυγο. Αυτο που παρατηρησα ηταν οτι το αρσενικο αντι να σταματησει το κελάηδημα χαλουσε τον τοπο οσες μερες κλωσουσε η καναρα αλλα την ταιζε στη φωλιά κανονικότατα. Αλλη γεννα δε θα τη βαλω γιατι σημερα ειδα 3-4 φτερακια και υποψιάζομαι οτι ξεκίνησε νωρις η πτερροροια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το ενα μίγμα τελικα εχει ρουπσεν! Και το αρσενικο μου
 

Συνημμένα

  • 20190513_154333.webp
    20190513_154333.webp
    95,8 KB · Προβολές: 22
  • 20190513_154226.webp
    20190513_154226.webp
    96,9 KB · Προβολές: 22
  • 20190513_154153.webp
    20190513_154153.webp
    87,2 KB · Προβολές: 25
  • 1557752858399-65899919.webp
    1557752858399-65899919.webp
    190,4 KB · Προβολές: 26
  • 155775290783975117614.webp
    155775290783975117614.webp
    180,8 KB · Προβολές: 26
@Saital Ο αρσενικός σου είναι ένας κούκλος!
διατροφική προετοιμασία ξεκινησα 1 μηνα πριν
Αν είχες ξεκινήσει 2 Μήνες πρίν (Φεβρουάριο-Μάρτιο) θα ήταν καλύτερα προετοιμασμένα τα πουλιά και ειδικά ο αρσενικός.
Αν τα νύχια του αρσενικού είναι κομμένα σωστά και οι πατήθρες του κλουβιού είναι τοποθετημένες χαμηλά θα μπορούσαμε να πούμε ότι φταίει η απειρία του αρσενικού για την αποτυχία της προσπάθειας.
Στον Μήνα της προετοιμασίας έχεις δώσει τα πάντα, πιστεύω πως υπάρχει χρόνος για να τους δώσεις μιά 2η ευκαιρία.
σημερα ειδα 3-4 φτερακια
3-4 δεν είναι πτερόρροια.

Υ. Γ. Διάβασε το παρακάτω αν ο αρσενικός σου μοιάζει με τα πουλιά του άρθρου μάλλον θα πρέπει του χρόνου να του βρείς νέα νύφη.
 
Λες δηλαδή οτι με την καναρα που εχω δε κανει;
Όταν έχεις ένα ιδιαίτερο πουλάκι αξίζει τον κόπο να το ζευγαρώσεις με το αντίστοιχο θηλυκό.
Φυσικά και μπορείς να τον ζευγαρώσεις και με την κανάρα που ήδη έχεις και θα πάρεις απόγονους κοινά πανέμορφα καναρινάκια.
Στην θέση σου θα άνοιγα ένα νέο θέμα (Γενικά για καναρίνια) με κοντινές φωτογραφίες του κάναρου (κεφάλι-φτερά-πλάτη) για να σου πούν την γνώμη του πιο ειδικοί αν όντως είναι λευκό κυρίαρχο.
 
Όταν έχεις ένα ιδιαίτερο πουλάκι αξίζει τον κόπο να το ζευγαρώσεις με το αντίστοιχο θηλυκό.
Φυσικά και μπορείς να τον ζευγαρώσεις και με την κανάρα που ήδη έχεις και θα πάρεις απόγονους κοινά πανέμορφα καναρινάκια.
Στην θέση σου θα άνοιγα ένα νέο θέμα (Γενικά για καναρίνια) με κοντινές φωτογραφίες του κάναρου (κεφάλι-φτερά-πλάτη) για να σου πούν την γνώμη του πιο ειδικοί αν όντως είναι λευκό κυρίαρχο.
Οκ σ ευχαριστω πολυ!
 
Back
Top