Αναπαραγωγή Φέτος πόσοι από εσάς που αναπαράγετε καναρίνια είχατε νεκρά έμβρυα;

Καναρίνι4ever

PB Known Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2013
Μηνύματα
2.500
Πόλη
Καισαριανή
Πρόκειται για ένα σοβαρό θέμα που είναι σίγουρο ότι μας απασχολεί όλους. Διαβάζοντας πολλά άρθρα από την αρχή της αναπαραγωγικής περιόδου 2014 μέχρι και τώρα που τελειώνει, παρατήρησα ότι πολλοί από εσάς στα περισσότερα από τα αυγά βρήκατε νεκρά έμβρυα. Ως αποτέλεσμα, δημιούργησα αυτό το θέμα για να ρωτήσω πόσοι από εσάς είχατε αυτό το φαινόμενο στις φετινές σας αναπαραγωγές και αν ναι, σε μεγάλο ή σε μικρό ποσοστό και να αναλύσουμε σε μπορεί να οφείλεται αυτό.
Υ. Γ. Θα ήθελα να γράψουν όλοι που εκτρέφουν καναρίνια είτε νέα στο χόμπι παιδιά είτε τους έμπειρους που έχει το φόρουμ! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
 
εγω στην μια ολοκληρωμενη γεννα που εκανε η πουλινα (την δευτερη την διακοψαμε λογω ελειψης ασβεστιου) ειχα 1/5 ασπορο,3/5 γερα πουλια και το αλλο 1/5 δεν ηταν εμβρυο αλλα ουτε κ ασπορο, ηταν ενα μαυρο ζουμι που υποπτευομαι οτι φταιω εγω που για καποιες ωρες μετακινησα το κλουβι και σταματησε να το κλωσσαει οποτε ξεκινησε η εκκολαψω αλλα παγωσε το αυγο τις πρωτες ωρες...
 
Εγω σαν "αρχάρια" που είμαι στο χώρο, εχω μια ολοκληρωμενη γεννα που η πουλίνα εκανε 3/4. Το 4ο αυγουλάκι το εβγαλα απο την φωλια την 16-17 η ημερα για να μην σπασει και λερώσει και μετα λυπη μου ειδα... Οτι υπηρχε ενα νεκρό πουλάκι μέσα, δεν γνωριζω το λογο όμως...😕
 
Εγώ παιδιά δεν είχα κανένα νεκρό έμβρυο. Ένα πήγε να σκάσει αλλά δεν τα κατάφερε.. Είχε βγει το μισό από το αυγό το καημένο.. Τι έφταιξε δεν μπορώ να ξέρω.. Και 2-3 αυγά που είχαν σχηματίσει μια μεμβράνη αλλά για κάποιο λόγο σταμάτησε η ανάπτυξή τους.. Οπότε νεκρό έμβρυο σε αυγό δεν είχα κανένα..
 
στην πρωτη γεννα, 4 αυγα ολα εκκολαφθηκαν αλλα το δευτερο τη δευτερη μερα το βρηκα ψοφιο. Δεν ηξερα τοτε κ επειδη λυπηθηκα το πεταξα γρηγορα κ δεν το εξετασα
 
εγώ έχασα το μέτρημα φέτος από νεκρούς νεοσσούς! τελικά μάλλον καταλήγω ως αιτία, στον καιρό φέτος! την μια ζέστη... Την άλλη βροχές και κρύο στους 2-3 τελευταίους μήνες!
 
EΔΩ υπάρχει και μια άποψη που συμπληρώνει το τόσο ιδιαίτερο θέμα της εμβρυϊκής νέκρωσης.
 
Σε ενα μου ζευγαρι οι γονεις πετουσαν στο πατωμα αυγα ή νεοσσους... Εχασα ακομη δυο νεοσσους απο διαφορετικα ζευγαρια... Ακομη πεθανε ενας νεοσσος επειδη δεν καταφερε να βγει απο το αυγο.
 
Πρώτη μου φορά που ζευγαρώνω καναρίνια και είχα 4/5 και απο οτι φαίνεται απόλυτα υγιή μιας και σήμερα τα χώρισα απο τη μάνα τους και το πέμπτο άσπορο.
 
Μάλιστα! Οπότε υπήρχαν μερικοί που είχαν πολλούς εμβρυϊκούς θανάτους, άλλοι σε μικρότερο ποσοστό και άλλοι καθόλου. Ανάμεσα σε αυτούς που είχαν θανάτους μέσα στο κέλυφος, είμαι κι εγώ. Στην δεύτερη γέννα η θηλυκιά μου γέννησε δύο άσπορα αυγά και ένα γονιμοποιημένο, αλλά το έμβρυο πέθανε. Κι εγώ είμαι απολύτως σίγουρος ότι φταίει ο φετινός καιρός. Ήταν εξαιρετικά άστατος και δεν βοηθούσε στην ομαλή ανάπτυξη των εμβρύων. Τι να κάνουμε, συμβαίνουν κι αυτά.
 
Πρώτη μου αναπαραγωγή φέτος 4 αυγα
1 πουλί ένα ασπρορο (μάλλον), στον πάτο ένα έσπασε στα χέρια μου όπως είχα ξαναπει
 
εγω εκανα μια επιτυχειμενει γενα και μια
2η οπου βρηκα τουσ νεοσου σουσ μολισ 6 ημερων νεκρα στο πατωμα του κλουβιου:'( πρωτει φορα ζεγαρωσα
 
Τα νεκρα εμβρυα παρουσιαζονται σε γεννες οπου η υγρασια του χωρου δεν ειναι αρκετη(πανω απο 55%) ειτε σε καναρες που εχουν παρη υπερδοσολογια ασβεστιου με αποτελεσμα το κελυφος των αυγων να ειναι πολλη δυνατο.
Γενικα η χρονια φετος ηταν απο της χειροτερες εγω εχασα πολλους νεοσσους ηλικιας απο 3 εως και 12 μερων στα καλα καθουμενα κ ενω ολα πηγεναν μια χαρα κ χωρις καποιο προβλημα. Και απο αλλα παιδια τα ιδια ακουγονται κ μαλλον ητανε ο αστατος καιρος ενα απο τα προβληματα. Οι γεννες εστρωσαν απο τα τελη Απριλιου κ μετα
 
Τα νεκρα εμβρυα παρουσιαζονται σε γεννες οπου η υγρασια του χωρου δεν ειναι αρκετη(πανω απο 55%) ειτε σε καναρες που εχουν παρη υπερδοσολογια ασβεστιου με αποτελεσμα το κελυφος των αυγων να ειναι πολλη δυνατο.
Γενικα η χρονια φετος ηταν απο της χειροτερες εγω εχασα πολλους νεοσσους ηλικιας απο 3 εως και 12 μερων στα καλα καθουμενα κ ενω ολα πηγεναν μια χαρα κ χωρις καποιο προβλημα. Και απο αλλα παιδια τα ιδια ακουγονται κ μαλλον ητανε ο αστατος καιρος ενα απο τα προβληματα. Οι γεννες εστρωσαν απο τα τελη Απριλιου κ μετα
παντοσ ο καιροσ δεν ηταν καλοσ ηταν αστατοσ
 
Πολλη χαλια ο καιρος αφου την εποχη του καταχειμωνου επικρατουσαν θερμοκρασιες κ ηλιοφανεια ανοιξης κ τα ειχε τρελανη τα πουλια μεχρι κ τα αγρια εκαναν φωλιες σε ορισμενες περιοχες μες το καταχειμωνο.
 
Φέτος οι καιρικές συνθήκες ήταν χάλια και υπήρξαν απώλειες μετά την εκκόλαψη.Μην ξεγελαστείς και "χαλάσεις" τα πουλιά σου... Συνήθως όμως απώλειες στο αυγό σημαίνει πρόβλημα στην προετοιμασία, λήψη ιχνοστοιχείων και μετάλλων.
 
Στις 3 γέννες συνολικά που είχαμε φέτος, υπήρξε μόνο 1 άσπορο (δεν είχε νεοσσό μέσα) και 2 που τα πέταξε η ίδια η κανάρα κάτω, επειδή θεώρησε ίσως ότι είναι τσούφια ή μη γονιμοποιημένα! Δόξα το Θεό παιδιά, δεν είχαμε τέτοια θέματα, ίσως επειδή ήταν τα πουλιά σε ελεγχόμενο θερμοκρασιακά περιβάλον (σαλόνι) κι έτσι η θερμοκρασία ήταν σχεδόν πάντα σταθερή και χωρίς υπερβολική υγρασία, αέρηδες κλπ!
 
Back
Top