Γενικά Φίδι μέσα στη ζευγαρώστρα

bluespyros

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2017
Μηνύματα
222
Πόλη
Θεσσαλονίκη
δεν μας φτανουν τα γερακια-κουκουβαγιες-καρακαξες-γατες εχουμε και τα φιδια.
στο fb στην ομαδα.. Τα καναρινια μας.. Ανεβικε αυτη η αναρτιση και επαθα σοκ.

Κοιτάξτε τι βρήκα στην ζευγαρωστρα. Μια καναρα και τρια μικρά έφαγε. έμεινε ο μπαμπάς μόνος του...

111sc.webp 222sc.webp
 
Μιλάμε, τρελάθηκα τώρα, δεν ήξερα ότι πεθαίνεις από φίδι (πας νοσοκομείο, σου κάνουν ορό και καθάρισες), μέλισσες σφήκες και... Κουνούπια.
 
Έχει αναφερθεί και εδώ στο φόρουμ περιστατικό με φίδι που μπήκε στο κλουβί και έφαγε ένα καναρίνι. Συγκεκριμένα εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Κανάρα-κι-ένα-μικρό-15-ημερών-απεβίωσαν.27414/#post-326907
Και άλλο ένα παρόμοιο θέμα εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Επιθέσεις-φιδιών-σε-ωδικά-πτηνά.24237/
 
Παιδια το εχω παθει κι εγω αυτο με φιδι.. Παλια που ειχα 2 παραδεισια πουλακια μπηκε το φιδι στο κλουβι και μου εφαγε το ενα.. Το ειδαμε πριν φαει και το αλλο και το σκοτωσαμε.. Τωρα πως στο καλο καταφερε το παλιοφιδο και μου εκανε αυτο δεν ξερω..
 
δεν μας φτανουν τα γερακια-κουκουβαγιες-καρακαξες-γατες εχουμε και τα φιδια.
στο fb στην ομαδα.. Τα καναρινια μας.. Ανεβικε αυτη η αναρτιση και επαθα σοκ.

Κοιτάξτε τι βρήκα στην ζευγαρωστρα. Μια καναρα και τρια μικρά έφαγε. έμεινε ο μπαμπάς μόνος του...

View attachment 50427 View attachment 50428
Πρόκειται για ένα εντελώς ακίνδυνο φίδι για τους ανθρώπους και για τα οικόσιτα θηλαστικά, αλλά επικίνδυνο για μικρά πουλιά, αυγά μεγάλων πτηνών, αλλά και για τους νεοσσούς των μεγάλων πτηνών. Βέβαια και το ίδιο γίνεται θήραμα για τα αρπακτικά, κυρίως μετά από επίθεση σε φωλιά τους...
 
Πρόκειται για ένα εντελώς ακίνδυνο φίδι
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως οργίζονται με την φυσική επίθεση του φιδιού που θέλει να φάει και δεν οργίζονται με την απερισκεψία τη δική τους να αφήσουν απροστατευτα τα πουλιά τους.
 
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως οργίζονται με την φυσική επίθεση του φιδιού που θέλει να φάει και δεν οργίζονται με την απερισκεψία τη δική τους να αφήσουν απροστατευτα τα πουλιά τους.
Μαρια μου αυτο δεν ισχυει στην δικη μου περιπτωση, γιατι το κλουβι το ειχα μεσα στο σπιτι! Και μεσα στο σπιτι μου μπηκε το φιδι, προφανως απο καποιο ανοιχτο παραθυρο..
 
Παιδια το εχω παθει κι εγω αυτο με φιδι.. Παλια που ειχα 2 παραδεισια πουλακια μπηκε το φιδι στο κλουβι και μου εφαγε το ενα.. Το ειδαμε πριν φαει και το αλλο και το σκοτωσαμε.. Τωρα πως στο καλο καταφερε το παλιοφιδο και μου εκανε αυτο δεν ξερω..
Και τι μέτρα πήρες Κατερίνα για τα υπόλοιπα πουλάκια σου;
 
Απλα εβαλα σιτες σε ολα τα παραθυρα που δεν ειχα. Γιατι δεν ξερω αν το διαβασες Παναγιωτα μου εμενα μου μπηκε μεσα στο σπιτι. Γιατι εδω στο χωριο που ειμαστε εχουμε διαφορα τετοια περιστατικα. Παντως απο τοτε, δεν ξαναεγινε κατι, τα πουλακια μου χαιρουν ακρας υγειας!
 
Back
Top