Γενικά Φαίδρα (The Original)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ace21
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ace21

PB New Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2017
Μηνύματα
350
Πόλη
Μυτιλήνη
Παρουσιάζω και τη νέα κούκλα η οποία βρίσκεται μαζί μας εδώ και 4 μέρες.
Τα κριτήρια μου για το φύλο του πουλιού (αφού και αυτός που μου το έδωσε δεν ήταν σίγουρος) ήταν (α) η ευθεία ουρά όταν τη γυρίσαμε ανάποδα (β) το ύψος του ματιού που βρίσκεται ελαφρώς πάνω από τη γραμμή του ράμφους (γ) το ότι μέχρι τώρα δεν έχει κελαηδήσει πέρα από τρρρρρ, τσίου και τσικ τσικ! 🙄
Φαίνεται υγιέστατο, πολύ κινητικό και πολύ παλιοκόριτσο (πετάει τροφές απ την ταίστρα και κάνει χαμούλη). Είναι περσινό και το άσπρο δαχτυλίδι δεν σημαίνει τίποτα πέρα από το να αναγνωρίζονται τα αδέρφια μεταξύ τους (θα το αφαιρέσω).
Επειδή ο κύριος είχε και gloster... Μπορείτε να καταλάβετε από τις φώτο αν είναι καθαρό gloster?!
 

Συνημμένα

  • Φαίδρα1.webp
    Φαίδρα1.webp
    74,7 KB · Προβολές: 43
  • Φαίδρα2.webp
    Φαίδρα2.webp
    69,8 KB · Προβολές: 40
  • Φαίδρα3.webp
    Φαίδρα3.webp
    74,1 KB · Προβολές: 41
Επειδή έχω παρακολουθήσει το θέμα σου Ace21 έχω την εξής απορία. Γιατί δεν προσανατολίστηκες σε άλλο εκτροφέα για την απόκτηση θηλυκού; Καταρχήν, ο άνθρωπος αυτός δεν χρησιμοποιεί δακτυλίδια κλειστού τύπου. Ακόμη και θηλυκό να είναι το πουλάκι, κάτι που σου εύχομαι ολόψυχα, πως είσαι σίγουρος για την ηλικία του;
 
Επειδή έχω παρακολουθήσει το θέμα σου Ace21 έχω την εξής απορία. Γιατί δεν προσανατολίστηκες σε άλλο εκτροφέα για την απόκτηση θηλυκού; Καταρχήν, ο άνθρωπος αυτός δεν χρησιμοποιεί δακτυλίδια κλειστού τύπου. Ακόμη και θηλυκό να είναι το πουλάκι, κάτι που σου εύχομαι ολόψυχα, πως είσαι σίγουρος για την ηλικία του;

Θα σου πω φίλε μου. Γιατί ο άνθρωπος αυτός είναι συγγενής κολλητού μου και μια παραπάνω εμπιστοσύνη υπάρχει προς το πρόσωπό του. Αν δεν έπαιρνα από αυτόν θα το έκανα από pet shop που καταλαβαίνεις ότι εκεί τα πράγματα θα ήταν ακόμα πιο αβέβαια. Το ότι παρά το γεγονός ότι ασχολείται χρόνια δυσκολεύεται και ο ίδιος να αναγνωρίσει το φύλο δεν τον κάνει κακό. Αυτό που με χαλάει είναι ότι επειδή έχει βαρεθεί δεν τα προσέχει. Και γιαυτό δεν πήγα και το άλλο πίσω, για να είναι καλύτερα και οι δύο. Και έχει εξελιχθεί στο καλύτερό μου πουλάκι.
Προτεραιότητα για μένα δεν είναι η γέννα, ούτε λεφτά θα βγάλω ούτε καμία απόχρωση πρόκειται να εξελίξω. Το κάνω για να μάθω και γιατί πιστεύω ότι θα με χαροποιήσει, όπως και 2-3 καλούς φίλους στους οποίους θα δώσω αν τα καταφέρω.
Αν μπορούσα θα έπαιρνα όλα τα πουλάκια του γιατί ξέρω ότι θα τα προσέχω και θα είναι καλά. Αλλά δεν έχω το χώρο και ούτε το χρόνο.
Για μένα, για να καταλάβεις, είναι πιο σημαντικό να κελαηδήσει ξανά το καναρίνι που έχουμε χρόνια στο σπίτι παρά να κάνω τη γέννα. Αν έρθει όμως πολύ καλώς να ορίσει, και θα προσπαθήσω να τα κάνω και σωστά όλα.
Στο μεταξύ έχω κανονίσει και εξωτερική κατασκευή να είναι προστατευμένα και να έχω και εγώ το κεφάλι μου ήσυχο και βλέπουμε.
Πάντως το πουλάκι εδώ και μέρες δεν έχει κελαηδήσει ακόμα... Και φαίνεται μια χαρά ζωηρότατο. Σήμερα θα κρατήσω σπίτι μόνο το επίδοξο ζευγάρι για να τα παρατηρώ καλύτερα.
Θα ενημερώνεστε... :)
 
Πάντως το πουλάκι εδώ και μέρες δεν έχει κελαηδήσει ακόμα... Και φαίνεται μια χαρά ζωηρότατο. Σήμερα θα κρατήσω σπίτι μόνο το επίδοξο ζευγάρι για να τα παρατηρώ καλύτερα.
Από τη στιγμή που ο κύριος Μάκης το είδε και ειπε πως ειναι αρσενικο εγω στη θεση σου δε θα αμφεβαλλα! Απ οτι φαινεται ουτε αυτη ειναι η Φαιδρα original 😀 Μηπως να πας στον φιλο σου αυτο να φωτογραφιζεις τα πιθανα θηλυκα και να σου πουμε ποιο να παρεις; Το λεω για να μην γινει για τριτη φορα το ιδιο. :)
 
Από τη στιγμή που ο κύριος Μάκης το είδε και ειπε πως ειναι αρσενικο εγω στη θεση σου δε θα αμφεβαλλα! Απ οτι φαινεται ουτε αυτη ειναι η Φαιδρα original 😀 Μηπως να πας στον φιλο σου αυτο να φωτογραφιζεις τα πιθανα θηλυκα και να σου πουμε ποιο να παρεις; Το λεω για να μην γινει για τριτη φορα το ιδιο. :)

Καθόλου δεν αμφιβάλλω. Σας εμπιστεύομαι πολύ όλους τους έμπειρους του φόρουμ, είστε η μοναδική πηγή γνώσης που έχω, απλά φαντάζομαι ότι από μια απλή φώτο του πουλιού θα είναι δύσκολο να διακρίνει κανείς. Μου κάνει εντύπωση ότι οι δύο έμπειροι ερασιτέχνες που έχω μιλήσει δυσκολεύονται και οι δύο στην αναγνώριση του φύλου, σημαίνει ότι δεν είναι τόσο απλό και υπάρχει και περιθώριο λάθους.

Σταύρο, άσε αν μπορεις το πουλακι μονο του, χωρίς επαφή οπτική με θηλυκό και θα κελαιδήσει.

Αν και αυτό είναι αρσενικό (που κατά κει πάμε) τότε δεν υπάρχει θηλυκό κοντά...
Θα ανεβάσω σε λίγο φωτογραφία από το επίμαχο σημείο, απλά δεν το έκανα μέχρι τώρα για να μην το στρεσάρω, βάλε βγάλε κλπ.
Όπως και να χει δεν πειράζει, το πολύ πολύ να μην κάνουμε γεννητούρια, σιγά!

Ψάξτε για όνομα (ρεζίλι έχω γίνει!) 😛
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    36,1 KB · Προβολές: 25
  • 2.webp
    2.webp
    16,4 KB · Προβολές: 24
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καθόλου δεν αμφιβάλλω. Σας εμπιστεύομαι πολύ όλους τους έμπειρους του φόρουμ, είστε η μοναδική πηγή γνώσης που έχω, απλά φαντάζομαι ότι από μια απλή φώτο του πουλιού θα είναι δύσκολο να διακρίνει κανείς. Μου κάνει εντύπωση ότι οι δύο έμπειροι ερασιτέχνες που έχω μιλήσει δυσκολεύονται και οι δύο στην αναγνώριση του φύλου, σημαίνει ότι δεν είναι τόσο απλό και υπάρχει και περιθώριο λάθους.
Να έχεις πάντα τις επιφυλάξεις σου, μέχρι να φτάσει η στιγμή της "αποκάλυψης". Φυσικά και είναι δύσκολο απο μια φωτό να βγεί συμπέρασμα. Απλά η εμπειρία βοηθάει στην ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΈΓΓΙΣΙΝ εκτίμηση. Τίποτα περισσότερο. Ούτε οι τελευταίες φωτό είναι αποκαλυπτικές.
 
Το πήγα σήμερα που είχα χρόνο σε ένα pet shop το οποίο ασχολείται κυρίως με πτηνά για να το δει ο άνθρωπος ιδιοις όμμασι και να ξέρω και γω τι μου γίνεται. Μου είπε ότι είναι 99% θηλυκό με λίπος και έντονη τριχοφυία γύρω από την επίμαχη περιοχή, γεγονός που καθιστά δύσκολη την αναγνώριση του φύλου. Συνεχίζω σε χωριστές ζευγαρώστρες πάνω κάτω με σπόρους συσκευασμένους, αυγοτροφή, σουπιά και ασβέστιο - βιταμίνες στο νερό τους.
Αυτό που δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό είναι ότι ο γαμπρός που βρίσκεται πάνω έχει κόψει κατά πολύ να κελαηδάει και κάνει σχεδόν ΜΟΝΙΜΩΣ έναν ήχο χαμηλό (τσικ τσικ) σα να τρίζει πόρτα (πολύ σπαστικό παρεπιπτόντως!).
Αυτό οφείλεται στην παρουσία του θηλυκού που δεν βλέπει ή μήπως στο έντονο ρεπερτόριο του άλλου αρσενικού;! 👎
 
Back
Top