Ασθένειες Φαλακρό καναρίνι

lost_beauty

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Τρίκαλα
Γεια σας. Σημερα ζητω τη συμβουλη σας εκ μερους μιας φιλης μου που δεν εχει ιντερνετ. Εχει ενα καναρινι, μονο τουκαιρο τωρα, το οποιο απο την ανοιξη χανει φτερα σε σημειο που τωρα να ειναι φαλακρο στο κεφαλι και στο λαιμο. Του πηρε βιταμινες που ριχνεις μια σταγονα στο νερο και δεν εγινε τπτ. Κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα, κελαηδαει, κανει μπανιο,τρωει κλπ. Πριν καιρο ειχε παρουσιασει κτ σπυρακια στα ποδια. Δεν το χει δει να χει φαγουρα΄, εν γενει δεν εχει παρατηρησει κτ περιεργο στη συμπεριφορα του. Τι να της πω να κανει; Σημειωνω οτι στα Τρικαλα δεν υπαρχει πτηνιατρος, κανεις δεν εχει ιδεα για οτιδηποτε αλλο εκτος απο σκυλια και γατες.;
 
Οπως αναφέρεται και στο άρθρο Παθολογική πτερόρροια πτηνών
αυτού του ειδους η πτερόρροια μπορει να οφείλεται
Στις συνθήκες διαβίωσης του πτηνού
Σε ψυχολογικούς παράγοντες
Σε διατροφικούς παράγοντες
Σε παρασιτισμό
Σε Ορμονικές διαταραχές
Σε κύστεις
Σε ανικανότητα συντήρησης του πτερώματος
Σε μολύνσεις από βακτήρια ή μύκητες ή ιούς
 
Γεια σας. Σημερα ζητω τη συμβουλη σας εκ μερους μιας φιλης μου που δεν εχει ιντερνετ. Εχει ενα καναρινι, μονο τουκαιρο τωρα, το οποιο απο την ανοιξη χανει φτερα σε σημειο που τωρα να ειναι φαλακρο στο κεφαλι και στο λαιμο. Του πηρε βιταμινες που ριχνεις μια σταγονα στο νερο και δεν εγινε τπτ. Κατα τ'αλλα ειναι μια χαρα, κελαηδαει, κανει μπανιο,τρωει κλπ. Πριν καιρο ειχε παρουσιασει κτ σπυρακια στα ποδια. Δεν το χει δει να χει φαγουρα΄, εν γενει δεν εχει παρατηρησει κτ περιεργο στη συμπεριφορα του. Τι να της πω να κανει; Σημειωνω οτι στα Τρικαλα δεν υπαρχει πτηνιατρος, κανεις δεν εχει ιδεα για οτιδηποτε αλλο εκτος απο σκυλια και γατες.;

Να δίνει στο πουλάκι καλοβρασμένο αυγό 3-4 φορές την εβδομάδα.
Γράψε πώς λέγονται οι βιταμίνες, γιατί νομίζω οτι δίνει ελάχιστη ποσότητα.
Επείσης να του δίνει φρεσκοπλυμένα και στεγνά χορταρικά(σπανάκι, αντίδι,ραδίκι,ζοχό)
αλλά και μήλο. Να βάλει μόνιμα στο κλουβάκι ένα σουπιοκόκαλο(πουλάνε και τα πετ-σοπ).
Να έχει το κλουβί του σε φωτεινό και αεριζόμενο χώρο.
Αν δεν είναι άρρωστο όπως λές και τα σπυράκια στα πόδια δεν υπάρχουν πλέον,
στο τέλος του καλοκαιριού πρέπει να έχει ντυθεί ολόκληρο
 
Μιλησα με τη φιλη μου ξανα και μου ειπε οτι εχει ακομα κτ πληγες στα ποδαρακια του, μαλλον απ τα σπυρακια που ειχε παλια. Οι βιταμινες που του δινει ειναι bogena multi-vit 1 σταγονα καθε μερα στην ποτιστρα.MGEROM, ολα αυτα που με συμβουλεψες,τα κανει εδω και καιρο αλλα μου ειπε οτι ολο χειροτερευει η πτερορροια. Τι να της πω να κανει να γινει καλα ο μικρουλης;Να παρει αλοιφη για ακαρεα;
 
Back
Top