Αναπαραγωγή Φασιανάκια κλωσσομηχανής πεθαίνουν εντός 10 ημερών

ΣΤΑΜΟΣ ΒΟΛΟΣ

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2014
Μηνύματα
3
καλημερα! Ειμαι νεο μελος στο φορουμ μπορει κανεις να μου πει γιατι ψωφανε τα φασιανακια μετα απο 10 μερες αφου βγουν απο τα αυγα η εκολαψη εγινε σε κλωσωμηχανη βγαζω και κοτοπουλακια χωρις να εχω προβλημα τα δινω και τεραμικινη στο νερο και τα εχω χωριστα απο τα κοτοπουλακια
 
Επειδη ασχολουμαι και εγω με κλωσσομηχανες και βγαζω αρκετα μικρα καθε χρονο,
αιτιες που μπορει να ψωφανε κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι ή οτι εχεις μεγαλυτερη θερμοκρασια στην κλωσσομηχανη και βγαινουν τα μικρα πιο γρηγορα και επειτα σε διαστημα 10-25 μερων ψωφανε ή ο χωρος που τα εχεις μετα για διατηρηση εχει χαμηλοτερη ή υψηλοτερη θερμοκρασια ή η τροφη που τους δινεις δεν ειναι καταλληλη.

τεραμικινη για πιο λογο;
 
καλησπερα... Τα φασιανακια θελουν τροφη πτερωτων θηραματων, οχι την τροφη νεοσσων που δινουμε στα κοτοπουλακια.. Απο εκει και υστερα ειναι πολυ ευαισθητα στην υγρασια οταν εναι μικρα, πρεπει να προσεχεις δηλαδη να μην βρεχονται με το νερο τους και ο χωρος που τα εχεις να ειναι παντα στεγνος -και καθαρος φυσικα-.
τα εχεις σε θερμομανα; Εχεις βαλει θερμομετρο να ελεγξεις την θερμοκρασια μηπως ειναι χαμηλη η πολυ υψηλη;
απο εκει και υστερα μπορει να μην ηταν καλες και οι συνθηκες εκκολαψης,τα αυγα να ηταν μαζεμενα αρκετες μερες, να μην φυλαχτηκαν σωστα μεχρι να μπουν στην μηχανη, η η μηχανη να ειχε παραπανω υγρασια απ οση χρειαζονται, η μεγαλυτερη θερμοκρασια, η ολα αυτα μαζι...
αυτα τα ειδη πουλιων, ειναι πολυ περισσοτερο ευαισθητα απο τα κοτοπουλακια, μην τα συγκρινεις με αυτα..
απο το να δινεις τεραμικινη ετσι στα τυφλα και προληπτικα, χωρις να εχουν μικροβιο, καλυτερα να δωσεις βιταμινες για 2-3 μερες..
 
Καλημερα εγω εχω βγαλει 2 φορες απο 6 φασιανακια και ποτε δεν καταφερα να κρατησω πουλια να μεγαλώσουν, αλοτε πνιγονοτουσαν στο νερό που είχαν, αλοτε έβγεναν εκτός παραμανας, αλοτε μπορεί να χτηπιοντουσαν σαν τρελά μέχρι να παιθανουν. Μετά από τις 2 αυτές φορές που επιχείρησα κατάλαβα ότι είναι άγρια πουλιά και είναι δύσκολο να μεγαλώσουν χωρίς γονείς ή τουλάχιστον χωρίς μεγάλη εμπειρία. Δεν μπορώ να πω κάτι για τις δέκα μέρες γιατί μέχρι 6-8 έχω φτάσει
 
Eγω πριν αρκετα χρονια που ειχα, εβγαζα και στην μηχανη αλλα καθοταν και κλωσσες οι ιδιες.
εβγαζα και ορτυκακια και περδικες αλλα ποτε δεν ειχα την συμπεριφορα που λετε, μεγαλωναν κανονικα.
Οσο για το χτυπημα που λες μπορεις να το αποφυγεις κλεινοντας τα μεσα σε ενα ξυλινο κασονι χωρις να βλεπουν εξω κατι.
Για το νερο βαλε ποτηστρες καναρινιων 500ml που ειναι ( για τις αρχες ) και εισαι οκ!
 
Ήθελα να πω πως πάντα υπήρχε μια αναποδια με τους φασιανους ήθελα να τα φροντίσω, και κάθε μέρα ένα έβρισκα ψόφιο διόρθωνα το πρόβλημα και την επόμενη έβρισκα από πρόβλημα άλλο ψόφιο και πήγαινε λέγοντας...
 
καλησπερα... Τα φασιανακια θελουν τροφη πτερωτων θηραματων, οχι την τροφη νεοσσων που δινουμε στα κοτοπουλακια.. Απο εκει και υστερα ειναι πολυ ευαισθητα στην υγρασια οταν εναι μικρα, πρεπει να προσεχεις δηλαδη να μην βρεχονται με το νερο τους και ο χωρος που τα εχεις να ειναι παντα στεγνος -και καθαρος φυσικα-.
τα εχεις σε θερμομανα; Εχεις βαλει θερμομετρο να ελεγξεις την θερμοκρασια μηπως ειναι χαμηλη η πολυ υψηλη;
απο εκει και υστερα μπορει να μην ηταν καλες και οι συνθηκες εκκολαψης,τα αυγα να ηταν μαζεμενα αρκετες μερες, να μην φυλαχτηκαν σωστα μεχρι να μπουν στην μηχανη, η η μηχανη να ειχε παραπανω υγρασια απ οση χρειαζονται, η μεγαλυτερη θερμοκρασια, η ολα αυτα μαζι...
αυτα τα ειδη πουλιων, ειναι πολυ περισσοτερο ευαισθητα απο τα κοτοπουλακια, μην τα συγκρινεις με αυτα..
απο το να δινεις τεραμικινη ετσι στα τυφλα και προληπτικα, χωρις να εχουν μικροβιο, καλυτερα να δωσεις βιταμινες για 2-3 μερες..
καλησπερα ολα αυτα τα κανω τωρα θα βαλω να μετρησω την θερμοκρασια που εχει η θερμομανα οσο για τις βιταμινες απο που να τις παρω και τι να σητησω;

Επειδη ασχολουμαι και εγω με κλωσσομηχανες και βγαζω αρκετα μικρα καθε χρονο,
αιτιες που μπορει να ψωφανε κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι ή οτι εχεις μεγαλυτερη θερμοκρασια στην κλωσσομηχανη και βγαινουν τα μικρα πιο γρηγορα και επειτα σε διαστημα 10-25 μερων ψωφανε ή ο χωρος που τα εχεις μετα για διατηρηση εχει χαμηλοτερη ή υψηλοτερη θερμοκρασια ή η τροφη που τους δινεις δεν ειναι καταλληλη.

τεραμικινη για πιο λογο;
οχι ολα ειναι κανονικα ελενχω τις θερμοκρασιες τεραμικινη βαζω για τα σκουλικια και γενικα ενας κτηνιατρος μου ειπε να την δινω προληπτικα

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας ελπιζω να βρω καποια ακρη
 
σταμο, δεν θυμαμαι τωρα την ονομασια για τις βιταμινες διοτι δεν τις εχω εδω..., ειναι σε φακελακι, κιτρινη σκονη και ζητας βιταμινες για κοτοπουλακια, οχι ωδικων πουλιων... Ειναι πολυ φθηνες, ενας φακελος γυρω στα 2 ευρω και βαζεις λιγο στο νερο τους για 1-2 μερες(ενα κουταλακι του γλυκου, σε 2 λιτρα νερο περιπου)
επισης πιστευω πως πλεον δεν θελουν λαμπα, αρχισε να την σβηνεις σταδιακα και φτασε να την εχεις μονο το βραδυ(εαν ειναι σε εξωτερικο χωρο)
 
Σταυρο καλημερα παρατηρησα οτι στα φασιανακια που ψωφανε η κουτσουλια ειναι ξεραμενη και κολημενη πανω τους μηπως σκανε απο αυτο το λογο;
και γιατι να ξερενεται η κουτσουλια;
μηπως ειναι αρωστια αυτη;
 
μηπως αυτα τα φασιανακια, τα βοηθησες εσυ να βγουν απο το αυγο, διοτι καθυστερουσαν;
η γενικα, αργησαν να βγουν, ενω ειχαν ανοιξει τρυπα στο κελυφος;
 
Back
Top