Διατροφή Φασόλια σογιας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tonytsi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tonytsi

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2015
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
χρησιμοποιοι κανείς φασόλια σόγιας για αύξηση της πρωτεΐνης και αν ναι με ποιο τροπο και σε ποια ποσότητα στο κιλό αυγοτροφής;
 
Υπάρχει σκεύασμα σε σκόνη, πρωτεΐνης σόγιας. Το φασόλι δεν το γνωρίζω. Η ποσότητα ανα κιλό αυγοτροφής καθορίζεται απο το πόσο θέλουμε να αυξήσουμε τα ποσοστά της πρωτείνης στο μείγμα της αυγοτροφής μας. Μην ξεχνάμε όμως οτι η φυτικής προέλευσης πρωτεΐνη, στερείται πολλών στοιχείων απο εκείνην της ζωικής.

πρωτεΐνη-σογιας.webp
 
Προτιμώ να χρησιμοποιώ στο μίγμα αυγοτροφής μου πρωτογενή προϊόντα όπως βγαίνουν από τη φύση και όχι σκευάσματα που δεν ξέρω τι περιέχουν. Οτι μπορώ φυσικά να τους δίνω φυσικό και όχι επεξεργασμένο. Ποια η διαφορά της φυτικής από την ζωική πρωτεΐνη;
 
Αντώνη δεν μιλάω για χύμα όπως είδες. Τα σκευάσματα γράφουν ακριβώς τί περιέχουν. Αρα μπορείς να γνωρίζεις τι αγοράζεις. Ο σπόρος της σόγιας δεν είναι γνωστός σαν τροφή των ωδικών. Πιθανά δεν μπορούν να τον καταναλώσουν σ' αυτή τη μορφή γι' αυτό και γίνεται σκόνη. Η διαφορά των φυτικών απο τις ζωικές πρωτεΐνες είναι η υστέρηση έως και έλλειψη των πρώτων σε ορισμένα αμινοξέα. Γενικά είναι μικρότερης βιολογικής αξίας. Ολα όσα γράφω αποτελούν απάντηση στο ερώτημά σου σε σχέση με το επίπεδο γνώσεών μου. Δεν σε προτρέπω να αλλάξεις τις συνήθειές σου :)
 
Σε ευχαριστώ Μάκη για τις απαντήσεις σου. Στην αυγοτροφη μου χρησιμοποιώ βραστό αυγό αλλά κάπου μέσα από συζητήσεις στον κύκλο των εκτροφέων άκουσα ότι χρησιμοποιούν το φασόλι σόγιας για αύξηση της πρωτεΐνης στο μίγμα αυγοτροφής και το έθεσα εδώ σαν θέμα για να διασταυρώσω γνώμες. Φυσικά και δεν θα αλλάξω τις συνήθειες μου, άλλωστε ότι δοκιμασμένο με επιτυχία δεν το αλλάζεις εύκολα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
χρησιμοποιοι κανείς φασόλια σόγιας για αύξηση της πρωτεΐνης και αν ναι με ποιο τροπο και σε ποια ποσότητα στο κιλό αυγοτροφής;
Βάλε σπόρους κινόα και είσαι μια χαρά.Αν θες να βάλεις σκόνη προτίμησε μαγιά μπύρας.
 
Καλησπέρα Λάμπρος και ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Τους σπόρους κινόα τους βράζεις πρώτα και πόση ποσότητα βάζεις στο κιλό αυγοτροφής;
 
Μπορείς να τους δώσεις και έτσι αν τους τρώνε αλλιώς βράσιμο νόμίζω του διπλάσιου όγκου της σε νερό για λίγα λεπτά. Δεν θυμάμαι ακριβώς όμως πόσο τους βράζεις ούτε πόσο να βάλεις στην αυγοτροφή.Αν ψάξεις λίγο στο νετ θα βρεις κάποια άρθρα.

 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πόλυ καλό άρθρο,θα τον δοκιμάσω το σπόρο κινόα. Ευχαριστω Λάμπρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top