Γενικά Φετος δεν περασε πτεροροια λογω ασθενειας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alicedros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους! Εχω μια απορια που δεν μπορω να βρω πουθενα την απαντηση! Μια θηλυκια καναρινα μου η Αννουλα τελη Ιουλιου αρχισε τα πρωτα δειγματα ασθενειας. Αρχισε να μη στηριζεται καλα να χανει την ισορροπια της κτλ. Δυστυχως μετα απο ενα μην ψαξιμο και απο παρα πολλες γνωμες κατεληξα να της δωσω μια αντιβιωση για σαλμωνελλα και ειδα βελτιωση! Εντελει η μικρη εγινε καλα! Ακομη δεν ειναι τελεια αλλα καμμια σχεση με αυτο που ηταν... Ας μην μακρυγορω! Οσο καιρο ηταν αρρωστη απο τελη ιουλιου μεχρι τελη αυγουστου εβλεπα μονο φτερα(οχι πανω απο 3 συνολικα) απο την ουρα της γιατι βρισκοταν στον πατο και ηταν λογικο να τριβεται η ουριτσα της. Και ενω την ειχα σε εξωτερικο χωρο δεν περασε πτεροροια... Πριν λιγες μερες εχασε την ουρα της(της εχει μεινει ενα μονο φτερο) που ηταν σε αθλια κατασταση... Αλλα ουτε αλλα πουπουλα ουτε καρφακια με νεα φτερα. Νομιζω πως δεν εχει περασει πτεροροια για φετος λογω του οτι αρρωστησε... Αυτο ειναι εφικτο; Ή μηπως περασε σε μινι εκδοχη; 😛 Και αν δεν περασε τι σημαινει αυτο; Διαταραχθηκε ο κυκλος της; Εγω τι μπορω να κανω για να τη βοηθησω και τι διατροφη να της παρεχω;

Συγγνωμη για τι πολλες ερωτησεις!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!
 
Καταρχήν, όσο πτέρωμα και να πέσει κατά τη διάρκεια της φυσιολογικής πτερόρριας, ποτέ δεν αφήνει το πουλί εκτεθιμένο, να μείνει "γυμνό" ή να μην μπορεί να πετάξει. Σε διαφορετική περίπτωση μιλάμε για παθολογική πτερόρροια.

Νομίζω ότι δεν έχει τόσο σημασία αν πέρασε ή όχι πτερόρροια όσο αν είναι εντελώς καλά πλέον στην υγεία του ή όχι. Δείχνει να έχει θεραπευτεί η ασθένεια που είχε;
 
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Αλίκη μου... Διάβασε τα παρακάτω άρθρα και μπορει να σε βοηθήσουν... H πτερόρροια των πουλιών και η διαχείρισή της και Παθολογική Πτερόρροια των Πτηνών

Τζωρτζινα μου τα εχω διαβασει τα αρθρα.. Τα διαβασω καθε χρονο τον ιουλιο και τον αυγουστο για να τα θυμηθω και να ειμαι προετοιμασμενη! Σ ευχαριστω πολυ! 😉

Καταρχήν, όσο πτέρωμα και να πέσει κατά τη διάρκεια της φυσιολογικής πτερόρριας, ποτέ δεν αφήνει το πουλί εκτεθιμένο, να μείνει "γυμνό" ή να μην μπορεί να πετάξει. Σε διαφορετική περίπτωση μιλάμε για παθολογική πτερόρροια.

Το ξερω Σταυρο μου απλα ολο αυτο το διαστημα που επρεπε να βλεπω πουπουλακια στον πατο του κλουβιου και μετα καρφακια και καλαμακια με τα νεα φτερα δεν τα ειδα φετος... Μονο η ουρα της λογω του οτι ηταν στον πατο του κλουβιου για ενα μηνα... Και προν καμμια βδομαδα την εχασε και τωρα εχει μεινει μονο ενα φτερο.

Νομίζω ότι δεν έχει τόσο σημασία αν πέρασε ή όχι πτερόρροια όσο αν είναι εντελώς καλά πλέον στην υγεία του ή όχι. Δείχνει να έχει θεραπευτεί η ασθένεια που είχε;

Θα σου εξηγησω οσο πιο περιληπτικα μπορω. Το πουλακι εχανε την ισορροπια του, δεν μπορουσε να στηριχτει στο κλαδακι και επεφτε κατω. Πετουσε ομος κανονικα και δεν εκανε περιεργες κινησεις κεφαλιου, οποτε δεν ηταν κατι νευρολογικο. Οταν χειροτερψε ηταν στον πατο ακουμπουσε μονο τους "αγκωνες" των ποδιων της αι η κοιλια στο πατωμα. Την φροντιζα ολη μερα! Της εβαζα φρεσκια τροφη χαμηλα, και νιταμινες και ηλεκτρολυτες κτλ Δεν εχασε βεβαια ποτε την ορεξη της για φαγητο! Την ηλεγχα καθημερινα στην καρινα και ηταν φυσιολογικη. Μετα της εδωσα Chlorampenicol C (νομιζω ετσι γραφεται) 2 δοσεις που στο ενδιαμεσο χοριγουσα βιταμινες. Και μολις τελειωσε η θεραπεια δεν ηταν ακομη τελειως καλα αλλα με καλη διατροφη και βιταμινες και πολυ φροντιδα καθε μερα ηταν ολο και καλυτερα! Αλλο πουλι! Πλεον ανεβαινει στο κλαδακι, τρωει απο την ταιστρα, πεταει ειναι μια χαρα! Αφου ειδα οτι τα πραγματα ειναι ετσι την εβαλα στην κλουβα με τα υπολοιπα και οντως δεν εχει προβλημα! Πεταει μεχρι πανω, τρωει ολη μερα, ειναι ζωηρη μονο που μερικες φορες πεταριζει μεχρι να βρει την ισορροπια της αλλα δεν πεφτει. Αυτα! Πως μας βλεπεις; :D

Συγγνωμη... Τελικα ειπα πολλα! ☹
 
Φρόντιζέ την ως συνήθως κι αν τελικά είναι καλά στην υγεία της το θέμα των φτερών θα αποκατασταθεί. Τα φροντίζεις πολύ καλά κι από τη στιγμή που δεν υπάρχουν σημάδια ασθένειας, δε βλέπω τι άλλο μπορείς να κάνεις.
 
Σημερα παρατηρησα πως ηδη εχει αρχισει να βγαινει νεα ουρα! :D Σ ευχαριστω πολυ Σταυρο! Απλα οπως εχουμε ξαναπει ειμαι σπαστικια και ανησυχω με το παραμικρο..
 
καλημέρα καλή εβδομάδα! Όχι και σπαστικιά, μακάρι όλοι να φρόντιζαν σχολαστικά και με ευαισθησία τα ζωάκια τους :)
 
😀 καλη εβδομαδα! σ ευχαριστω πολυ Μαρακι για τα καλα σου λογια! Ειδικα τα πτηνα που ειναι ευαισθητη οργανισμοι η αληθεια ειναι πως για να τα εχεις υγειη πρεπει να εισαι απο πανω τους! Να παρατηρεις και την καθε αλλαγη στη συμπεριφορα τους και εννοειται διατροφη και καθαριοτητα οσο καλυτερα γινεται!
 
Καλησπερα σε ολους!

Το πουλακι πλεον το παρατηρεις και δεν καταλαβαινεις οτι πριν λιγους μηνες ηταν ετοιμοθανατο... Δεν χανει καθολου την ισορροπια της και προχθες καταφερα να την πιασω απο την κλουβα και ειδα οτι τρεφεται κανονικα αφου την κοιταξα απο κατω και ολα φαινονται μια χαρα! Ουτε πολυ αδυνατη ουτε χοντρη! . 😀 Εχει βγαλει και μια ομορφη ουρα! Μονο που εχει μερικες μακρυες ασπρες τριχες... Αυτα ειναι τα καλαμακια που ανοιγουν ετσι; Αρα ουσιαστικα περασε πτεροροια; κατα ποσο ειναι καλο που περναει και τελειωνει την πτεροροια τετοια εποχη; Αυτο θα την επηρεασει μετα; θα την καθυστερησει ας πουμε για να πυρωσει την ανοιξη; Πιστευετε πως μπορω να τη βαλω στη διαδικασια αναπαραγωγης;

Συγγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων... 😛
 
Φυσιολογικό δεν είναι σίγουρα, αλλά το σημαντικό είναι να τελειώσει η πτερόροια. Αν έχει τελειώσει πραγματικά και η αργοπορία της οφείλονταν σε περιβαλλοντικούς λόγους και όχι ασθένεια, τότε και θα είναι έτοιμη για αναπαραγωγή και μπορείς να τη βάλεις.

Περίμενε να μπει η άνοιξη για τα καλά. Μέχρι τότε θα ξέρεις αν έχει ξεπεράσει κάθε πρόβλημα και μπορείς να την ξεκινήσεις.
 
Καλημέρα χρόνια πολλά! Συνέχισε την σχολαστική φροντίδα της και να είσαι επιφυλακτική στο ζευγάρωμα για φέτος, εκτός και αν είσαι απόλυτα σίγουρη ότι ξεπέρασε κάθε πρόβλημα.
 
Back
Top