Γενικά Φθινοπωρινές ορμόνες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jamieo

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.512
Πόλη
Cordova, USA
Το καλοκαίρι τελειώνει. Τον Σεπτέμβριο, η Haggie αρχίζει να γίνεται επιθετική. Πάει με την ορμονική της φάση. Δαγκώνει πολύ και θα μου επιτίθεται όταν προσπαθώ να την βγάλω από το κλουβί του. Είναι δύσκολο να τον χειριστείς αυτή την εποχή. Αλλά ευτυχώς διαρκεί μόνο λίγες εβδομάδες. Μετά από αυτό επιστρέφει στο κανονικό.

Συμπεριφέρεται κάποιο από τα πουλιά σας με αυτόν τον τρόπο κατά τη διάρκεια του φθινοπώρου;
 
Jamie αυτο γινεται επειδη η Haggie προερχεται απο την Αυστραλια που εκει τωρα ειναι ανοιξη, σωστα; Ετσι δεν γινεται με τα Αυστραλιανα ειδη;
 
Jamie αυτο γινεται επειδη η Haggie προερχεται απο την Αυστραλια που εκει τωρα ειναι ανοιξη, σωστα; Ετσι δεν γινεται με τα Αυστραλιανα ειδη;

Είδος που προέρχεται για την από την Ινδονησία. :) Ωστόσο, αναρωτιέμαι αν η άνοιξη στο νότιο ημισφαίριο έχει επίπτωση σε ορισμένα πουλιά. Εμφανίζει την ίδια συμπεριφορά το Μάρτιο. Νομίζω ότι είναι στον φυσικό του κύκλο.

Ο Saffron δεν περνάει από την ίδια επιθετική φάση. Ωστόσο, τείνει να αυνανίζεται περισσότερο την άνοιξη και το φθινόπωρο. Είμαι ευγνώμων που δεν έχει γίνει επιθετικό σαν τον αδερφό της. Έτσι, ίσως αυτή η επιθετικότητα κατά τη διάρκεια της εποχής του ζευγαρώματος να είναι περισσότερο ένα χαρακτηριστικό του ανδρικού Chattering Lory.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Και ο Πώλυ εκδηλώνει αυτή τη συμπεριφορά. Το φθινόπωρο γίνεται πιο ζωηρός και πολυλογάς και "ζευγαρώνει", αυνανίζεται τουλάχιστον κάθε δύο μέρες με ένα παιχνίδι του, μια πλαστική παπίτσα. Το ίδιο συμβαίνει και την άνοιξη. Ευτυχώς όμως δεν είναι καθόλου επιθετικός ή κτητικός απέναντί μας! Αν ήταν κτητικός μάλλον θα του είχα αφαιρέσει το παιχνίδι.
Γενικά είχα την εντύπωση ότι οι θηλυκοί παπαγάλοι θα γίνονται πιο επιθετικοί, δεν γνώριζα ότι συμβαίνει το αντίθετο. Εκτός αν είναι κάτι που αφορά μόνο τα lories;
 
Πολλά είδη lorikeets είναι επιθετικά. Γι 'αυτό θεωρώ ότι οι ορμόνες εντείνουν την επιθετικότητα. Θα πρέπει να κάνουμε περισσότερη έρευνα:)
 
Ωστόσο, αναρωτιέμαι αν η άνοιξη στο νότιο ημισφαίριο έχει επίπτωση σε ορισμένα πουλιά.
Αυτή είναι και δική μου απορία επίσης. Για την ακρίβεια, αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν να έχει επίπτωση η εναλλαγή των εποχών του νότιου ημισφαίριου, σε πουλιά που γεννήθηκαν και ζουν στο βόρειο ημισφαίριο εδώ και πολλές γενιές. Πώς και εάν είναι δυνατόν δηλαδή να επηρεάζει η άνοιξη του νότιου ημισφαίριου ένα Budgerigar στο βόρειο ημισφαίριο, από την στιγμή που ούτε το ίδιο ούτε καν οι μακρινοί πρόγονοί του έχουν ζήσει στην Αυστραλία;
 
Αυτή είναι και δική μου απορία επίσης. Για την ακρίβεια, αναρωτιέμαι αν είναι δυνατόν να έχει επίπτωση η εναλλαγή των εποχών του νότιου ημισφαίριου, σε πουλιά που γεννήθηκαν και ζουν στο βόρειο ημισφαίριο εδώ και πολλές γενιές. Πώς και εάν είναι δυνατόν δηλαδή να επηρεάζει η άνοιξη του νότιου ημισφαίριου ένα Budgerigar στο βόρειο ημισφαίριο, από την στιγμή που ούτε το ίδιο ούτε καν οι μακρινοί πρόγονοί του έχουν ζήσει στην Αυστραλία;

Είναι μια δύσκολη ερώτηση. Οι γονείς της Haggie και Saffron εισήχθησαν από την Ινδονησία πριν από την απαγόρευση. Έτσι, οι γονείς τους ζούσαν στην μητρική τους περιβάλλον. Ωστόσο, τόσο Haggie και Saffron είχαν τραφεί από τον άνθρωπο, αφού ήταν 2 εβδομάδων. Ίσως το ένστικτο είναι ακόμα εκεί.

Η Haggie εκκολαφθεί τον Απρίλιο. Ο Saffron εκκολαφθεί τον Ιανουάριο.
 
Με τον Αρη εκλεισα ενα μηνα. Ενα μηνα αυνανιζεται ασταματητα! Τουλαχιστον τρεις φορες την ημερα! Οσο τον βλεπω εγω. Χωρις ομως καμια επιθετηκοτητα. Να δω ποτε θα σταματησει αυτο...
 
Με τον Αρη εκλεισα ενα μηνα. Ενα μηνα αυνανιζεται ασταματητα! Τουλαχιστον τρεις φορες την ημερα! Οσο τον βλεπω εγω. Χωρις ομως καμια επιθετηκοτητα. Να δω ποτε θα σταματησει αυτο...

Μερικές φορές διαρκεί για αρκετές εβδομάδες. Για να είμαι ειλικρινής, εφ 'όσον είναι υγιής, μην ανησυχείς για αυτήν τη συμπεριφορά. Μερικά πουλιά αυνανίζονται υπερβολικά και τραυματίζουν τον εαυτό τους. Ωστόσο, αυτό είναι πολύ ασυνήθιστο.

Όταν τον δεις, μπορείς να δοκιμάσεις να του αποσπάσεις την προσοχή. Μπορείς να δοκιμάσεις να εστιάσεις την προσοχή του σε κάτι άλλο. Ωστόσο, δεδομένου ότι δεν μπορείς να τον παρακολουθείς συνεχώς, θα είναι δύσκολο. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο προτιμώ να επιτρέπω στο πουλί αυτήν τη συμπεριφορά μέχρι να αποφασίσει να την αλλάξει από μόνο του.

Σε αντίθεση με ένα σκυλί, είναι δύσκολο να αλλάξεις αυτήν τη συμπεριφορά.
 
Με τον Αρη εκλεισα ενα μηνα. Ενα μηνα αυνανιζεται ασταματητα! Τουλαχιστον τρεις φορες την ημερα! Οσο τον βλεπω εγω. Χωρις ομως καμια επιθετηκοτητα. Να δω ποτε θα σταματησει αυτο...
Αυτο το μικρουλι σας βγηκε σεξομανης;
Τις προαλλες ο Ρουλης(κοκατιλ)αυνανιζοταν στο τηλεχειριστηριο και τελειωσε κιολας
 
Τις τελευταίες ημέρες, η Haggie ήταν πολύ καλύτερο. Νομίζω ότι η ορμονική φάση του έχει λήξει. Λοιπόν, ας ελπίσουμε ότι έχει λήξει για λίγο. :)
 
έχω διαβάσει ότι ο κύκλος των πουλιών καθορίζεται από τις ώρες που βλέπουν φως και γι αυτό πολλές φορές διαταράσσεται το φυσικό τους ρολόι όταν κρατάμε τα φώτα ανοιχτά μέχρι αργά και δεν τα αφήνουμε να κοιμούνται.

Ρε παιδιά, γιατί να το ενοχλείτε το καημένο το πουλί όταν αυνανίζεται; Εσάς θα σας άρεσε να σας το κάνουν αυτό; 😛
 
Back
Top