Αναπαραγωγή "Φιλία" από ζευγάρι καρδερίνων

tasioskis

PB Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2018
Μηνύματα
901
Πόλη
Πάφος
Σημερα οπως εκανα τις δουλειες μου στα κλουβια, ειδα ενα απο τα ζευγαρια των καρδερινων μου, να ανταλλασει 2-3 πεταχτα "φιλια' . Δεν εχω κανει καποια σημαντική προετοιμασια, και οπως το σκεφτομαι δεν εχω κανει καθολου προετοιμασια. Η αληθεια ειναι οτι η διατροφη απο τον χειμωνα, αλλα η χειμωνιατικη διατροφη τους δεν ηταν καθολου λιτη. Λογω δικης μου ανασφαλειας παντα ειχα ξεχωριστους λιπαρους σπορους, ολο τον χειμωνα μεχρι σημερα, απο αυγο, ενω τον χειμωνα λογω insecurity τους ειχα 2 φορες την εβδομαδα, τον τελευταιο μηνα απο επιλογη μπας και αποφυγω την αναπαραγωγη, τους βαζω μια φορα την εβδομαδα. Το θεμα ειναι οτι και τα 3 ζευγαρια, εχουν αρχισει τις μεταξυ τους "βενταλιες" και σημερα ειδα και τα πεταχτα "φιλια" που μπορει να μην σημαινει και κατι. Κανενα απο τα πουλια, απο την προηγουμηνη πτεροροια δεν εχει παρει βιταμινες. Ο λογος που δε θα ηθελα να μπω σε διαδικασια αναπαραγωγης φετος ειναι οτι εγκριθηκε η μεταφορα των πουλιων απο τον κηπο, στο περιβολι μας. Τι προτεινετε;
 
Δεν εχω κανει καποια σημαντική προετοιμασια
Χωρίς να γνωρίζω από καρδερίνες πιστεύω ότι όταν έχεις φροντίσει ιδιαίτερα την διατροφή τους όλο το χρόνο μάλλον έχεις κάνει καλή προετοιμασία.
εγκριθηκε η μεταφορα των πουλιων απο τον κηπο, στο περιβολι μας
Συγχαρητήρια για την ''έγκριση'' και καλή συνέχεια με επιτυχίες!
 
Ο λογος που δε θα ηθελα να μπω σε διαδικασια αναπαραγωγης φετος ειναι οτι εγκριθηκε η μεταφορα των πουλιων απο τον κηπο, στο περιβολι μας. Τι προτεινετε;

Ποτε σκοπευεις να κανεις την μεταφορα Τασο;
 
Αρα το να βαλεις τωρα φωλια και να προχωρησουν τα πουλια θα ηταν καταστροφικο ως προς την αναπαραγωγη με δεδομενο οτι θα κανεις την μεταφορα στο χρονο που λες.

Η λογικη λεει να τα βαλεις στο νεο χωρο και να κανεις την κινηση τοτε.
 
Back
Top