Φροντίδα Φιλοξενία κοκατίλ με Ζακό στο σπίτι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ιβαν

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2022
Μηνύματα
347
Πόλη
θεσσαλονικη
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι στην δυσάρεστη θέση να φιλοξενήσω ένα κοκατιλ! Και λέω δυσάρεστη γιατί γείτονες το αγόρασαν για το παιδί τους,το οποίο το βαρέθηκε ζει σε άθλιες συνθήκες σε κλουβί για καναρίνι και μάλιστα σε συζήτηση που είχαμε μου είπαν ότι θα το αφήσουν στο μπαλκόνι με ανοιχτή πόρτα για να φύγει γιατί το λυπούνται(;) κλεισμένο και αφρόντιστο πλέον😞 αναλαμβάνω λοιπόν να το φιλοξενήσω! Φυσικά θα επισκεφτώ πτηνιατρο πριν το φέρω σπίτι , θα σταλθούν κουτσουλιές για εξέταση και θα κανει καραντίνα για ένα μήνα σε άλλο δωμάτιο μακριά από τον ιβαν (ζακο)! Γνωρίζετε κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ; Επίσης είμαι σε δίλλημα αν το κρατήσουμε μόνιμα η μέχρι να του βρω την κατάλληλη οικογένεια ! Το δίλλημα μου αφορά τον ιβαν και μόνο ! Φοβάμαι μην τον επηρεάσει ψυχολογικά καθώς δεν έχει συναναστροφή με αλλά κατοικίδια και ένα κοκατιλ είναι εντελώς διαφορετικό είδος από εκείνον ! Τι θα μου προτείνατε ως καλύτερη λύση ;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν νομίζω ότι θα δημιουργηθούν ψυχολογικά προβλήματα στον Ιβάν από τον ερχομό του cockatiel.
Επίσης δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων τις αντιδράσεις του.
Μπορεί να του φανεί αδιάφορο, μπορεί να θέλει να ασχοληθεί μαζί του, μπορεί επίσης να γίνει και επιθετικός απέναντί του.
Το τι ακριβώς θα γίνει, πιστεύω είναι περισσότερο θέμα χαρακτήρα όχι μόνο του Ιβάν αλλά και των δύο πουλιών , όλα είναι πιθανά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Ιβαν όπως κ ναχει, είτε το κρατήσεις είτε το δώσεις σε άλλο φροντιστή, μπράβο σου, που δεν το άφησες στην μοίρα του. Ελπίζω μετά την καραντίνα, να δεθεί με τον μικρό σου Ιβάν κ να μας πεις εντυπώσεις.
 
Κι εγώ το ίδιος σκέφτηκα...αυτό δλδ που σου γράφει πιο πάνω η αγαπητή Μαίρη. Αν και στην περίπτωση που θα έβρισκα κατάλληλη οικογένεια για να φροντίσει το κοκατίλ, θα το έδινα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@ianos εγώ Γιάννη, τον είδα να "ψήνεται" να το κρατήσει. Κ είμαι σίγουρη ότι θα ανταμειφθεί για τους κόπους του. Κ κάποια μέρα θα μας τον παρουσιάσει. Αν έχουμε δυσκολία σε ονοματάκι, εδώ είμαστε.😊 Πάντως το όνομα Σωτήρης μου είχε έρθει στο μυαλό, σκεπτόμενη την σωτηρία του.
Υγ. Ελπίζω το επόμενο που θα αγοράσουν οι γείτονες για το παιδί τους να μην ανήκει στο ζωικό βασίλειο. 🤨 Χάθηκαν τα λούτρινα;
 
Πάντως ρε παιδιά...τι ζώα υπάρχουν στην κοινωνία μας, δε λέγεται...ακούς εκεί οι ανεύθυνοι καραγκιόζηδες (να βρίσω χυδαία βασικά θέλω, αλλά δεν επιτρέπεται), θέλουν μάλιστα οι "μεγαλόκαρδοι" να του χαρίσουν και την ελευθερία του, χαχα, πόσο ανέντιμος βλάκας μπορεί να είναι κάποιος,, πόσο κυριολεκτικά απαίδευτος, ώστε να μπορεί να κοροϊδέψει τον εαυτό του τόσο ηλιθιωδώς ή να αποπειραθεί να δουλέψει τους άλλους με την κουτοπονηριά του;
και μάλιστα σε συζήτηση που είχαμε μου είπαν ότι θα το αφήσουν στο μπαλκόνι με ανοιχτή πόρτα για να φύγει γιατί το λυπούνται(;) κλεισμένο και αφρόντιστο πλέον
δλδ, αναρωτιέμαι τι σόι παιδί θα βγει μέσα από αυτό το σπίτι....(αν και από ρόδο βγαίνει αγκάθι κι από αγκάθι βγαίνει ρόδο, ας κρατήσουμε το δεύτερο λοιπόν)
 
@ianos δυστυχώς από αυτές τις απόψεις κ σκέψεις των μεγαλοκαρδων κ λυπησιάριδων, δεν είναι να απορεί κανείς που το παιδί τους δεν έμαθε τον σεβασμό κ την υπευθυνότητα απέναντι σε ένα ζωντανό πλασματάκι.
 
Ρε παιδιά έχει και σε ένα pet shop εδώ στην πόλη ένα κοκατίλ σε άθλια κατάσταση. Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να το κρατήσω λόγω χώρου... Τι να κάνω; Σκέφτηκα να το πάρω και να το χαρίσω σε κάποιον έμπειρο εδώ, αλλά μπορώ να το στείλω κάπως; Έχω ξεκινήσει γενικά να ενημερώνω φίλους και γνωστούς χωρίς ανταπόκριση όμως. Συγνώμη που αλλάζω λίγο το θέμα σου @Ιβαν.
 
@MARY58 όντως θα ήθελα να το κρατήσω με κατάλαβες 😂(και εμένα μαρια με λένε δεν ξέρω αν το εχω αναφέρει ποτέ ) ελπίζω να τα πάνε καλά και να μην επηρεαστεί αρνητικά ο ιβαν και αναγκαστώ να το δώσω άλλου! @KONSTANTINOS MICHAIL πιστεύω πως είναι ρίσκο να το χαρίσεις σε κάποιον , εκτός αν τον γνωρίζεις προσωπικά και ξέρεις τι άνθρωπος είναι δηλαδή μην πας για καλύτερα και το δώσεις στα χειρότερα
 
@Ιβαν χάρηκα συνονόματη! Μακάρι να γίνουν φιλαράκια! 👍🤞😊
@KONSTANTINOS MICHAIL Κωνσταντίνε μακάρι να βρεις ανταπόκριση για το κοκατιλ. Κρίμα είναι. Πάντως θα σου έλεγα, μόλις το πάρεις, να κάνεις μια αρνητική αξιολόγηση στο πετ σοπ, να μαθαίνονται αυτά. Αν πέσουν τα έσοδα τους ίσως αναγκαστούν να αλλάξουν τακτική.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL Κωνσταντίνε μακάρι να βρεις ανταπόκριση για το κοκατιλ. Κρίμα είναι. Πάντως θα σου έλεγα, μόλις το πάρεις, να κάνεις μια αρνητική αξιολόγηση στο πετ σοπ, να μαθαίνονται αυτά. Αν πέσουν τα έσοδα τους ίσως αναγκαστούν να αλλάξουν τακτική.
Το pet του έχει ακόμα πελατεία γιατί φέρνει budgie πολύ μικρά σε ηλικία. Όμως ο τρόπος που τους φέρεται είναι άθλιος! 30 τουλάχιστον παπαγαλάκια σε εξηντάρα, με άδειες ταΐστρες και το δάπεδο έχει να καθαριστεί από την Αναγέννηση ίσως και από τον μεσαίωνα. Στο συρτάρι υπήρχε ένα πόδι (πιθανώς από κάτι που κάποτε ήταν πτηνό) και ήταν γεμάτο σκουλήκια. Το μαγαζί έχει ενοικιαστήριο, οπότε αυτή η φρίκη μάλλον φάνηκε, αλλά δεν τολμώ να φανταστώ τι θα γίνει το καημένο το κοκατίλ αν δεν δοθεί μέχρι να βρεθεί ενοικιαστής (το μαγαζί είναι πολύ κεντρικό). @Ιβαν Μαρία δεν σκοπεύω να το δώσω σε όποιον και όποιον. Θα το δώσω σε κάποιον έμπειρο που να μπορεί να το φροντίσει, γιατί έτσι όπως είναι θα στενάξει η Κομοτηνή. Οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται και έχει τρόπο για να το πάρει (είτε να το αγοράσει είτε να το πληρώσω εγώ αν είναι πρόβλημα) ας μου στείλει ένα μήνυμα. Συγνώμη για την διακοπή του θέματος, πολύ ηρωική η πράξη της διάσωσης. Εύχομαι ο Ιβάν να τα πάει καλά με το κοκατιλάκι!
 
Στο συρτάρι υπήρχε ένα πόδι (πιθανώς από κάτι που κάποτε ήταν πτηνό) και ήταν γεμάτο σκουλήκια.
🤯😨☹️🤬
[automerge]1704826946[/automerge]
Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσες να πάρεις τον αριθμό καταγγελιών για κακοποίηση ζώων.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@KONSTANTINOS MICHAIL φρικαρα με το πόδι στο συρτάρι 😨! Παιδιά η ώρα είναι 9 το βράδυ μου χτύπησαν την πόρτα με το κλουβί στο χέρι κ μου λένε αν θες κρατά το η αστο έξω 😡(τους είχα ζητήσει δυο μέρες περιθώριο να μπορέσω να πάρω κλουβί τροφές )φυσικά μου ειπαν οτι ξέμειναν σήμερα (;) από σπόρια κ έδωσαν λαχανικά (;) από όσα έχω για τον ιβαν φαντάζομαι μπορώ να του δώσω μόνο μιλετ η ίσως να αλέσω λιγα πελετ που έχω από evia parrot; και μόλις διάβασα τα συστατικά είναι τα ίδια
[automerge]1704827254[/automerge]
BDD1E5CD-ADBA-4F76-BE46-D981647BE8B5.webp
 
@Ιβαν δεν παίζονται οι άνθρωποι! Το emoji τέλειο πάει σε αυτό το μουτράκι!
Κλουβί απαράδεκτα μικρό, νερό ελάχιστο, βρεγμένη χαρτοπετσέτα για υπόστρωμα βραδιάτικα, πατηθρα για καναρινι κ αυτό το πλασματάκι σε κοιτάζει με βλέμμα απελπισίας. Μου φαίνεται λίγο φουσκωμένο αλλά μπορεί γιατί έχει πάρει θέση για ύπνο.
[automerge]1704827773[/automerge]
Νομίζω αν έχει μάθει σε σπόρους, δύσκολα θα πέσει στα πέλλετ ξαφνικά.
Θα μπορούσε το κλουβί να ήταν πιο βρώμικο. Ίσως το καθάρισαν πριν το φέρουν.
 
@MARY58 και εμένα έτσι μου φανηκε μάλλον φοβήθηκε τώρα φαίνεται καλύτερα ! Ελπίζω να είναι καλά ! Είναι γλύκας 🥰
[automerge]1704828463[/automerge]
Θα μπορούσε το κλουβί να ήταν πιο βρώμικο. Ίσως το καθάρισαν πριν το φέρουν.
Και εγώ αυτό σκέφτηκα μόλις το είδα ! Μάλλον με ντράπηκαν 😂
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Σώθηκε το πουλάκι.
Μπράβο Μαρία.
Μπορείς να του βάλεις σπόρους από το μείγμα του Ιβάν προς το παρών, τους ηλιόσπορους θα τους φάει σίγουρα, και αυγοτροφή.
Δώσε και το millet και είναι εντάξει.
Ετοίμασε και κανένα κατοστάρικο για κλουβί, αξεσουάρ και τροφές και είσαι έτοιμη.
Για τα υπόλοιπα είμαι σίγουρος ότι γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις.
Τι να πω, να το χαίρεσαι.😊
 
@Vada θέλω να ελπίζω οτι θα κάνει το παλιό του ιβαν (εννοώ ελπίζω γιατί το είχα αποσυναρμολογήσει για να μπει αποθήκη και ελπίζω να ξανά στήνεται 😂) αν τελικα στηθεί θα είναι βίλα μπροστά σε αυτό που έχει
[automerge]1704830708[/automerge]
088D95DD-1E8C-4BAD-A63B-8829A5408B0D.jpeg
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@Ιβαν Μαρία, το διάκενο πρόσεξε.
Το διάκενο για τα κοκατιλ κυμαίνεται από 1.27 έως κ 1.58 εκατοστά.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL φρικαρα με το πόδι στο συρτάρι 😨! Παιδιά η ώρα είναι 9 το βράδυ μου χτύπησαν την πόρτα με το κλουβί στο χέρι κ μου λένε αν θες κρατά το η αστο έξω 😡(τους είχα ζητήσει δυο μέρες περιθώριο να μπορέσω να πάρω κλουβί τροφές )φυσικά μου ειπαν οτι ξέμειναν σήμερα (;) από σπόρια κ έδωσαν λαχανικά (;) από όσα έχω για τον ιβαν φαντάζομαι μπορώ να του δώσω μόνο μιλετ η ίσως να αλέσω λιγα πελετ που έχω από evia parrot; και μόλις διάβασα τα συστατικά είναι τα ίδια
[automerge]1704827254[/automerge]
View attachment 95765
Μπράβο!!! Το κλουβί δεν χωράει ούτε καναρίνι! Αύριο πρωί πήγαινε και πάρε καμιά τροφή σπόρων και τα περί πατήθρων φαντάζομαι τα ξέρεις. Φοβάμαι ότι το king kong έχει πολύ μεγάλο διάκενο. Πολύ οικονομικά έχει και στο pet supermarket. Προφανώς στέλνεις κουτσουλιές Κομοτηνή γιατί ποιος ξέρει τι έχει. Καλή επιτυχία!
 

Ασφάλεια για τα πουλιά σας: Το διάκενο σύρματος 15 mm εμποδίζει τα πουλιά να παγιδευτούν.
[automerge]1704833867[/automerge]
1704833863135.webp
[automerge]1704833983[/automerge]
Φοβάμαι ότι το king kong έχει πολύ μεγάλο διάκενο. Πολύ οικονομικά έχει και στο pet supermarket.
το εχει και καθεται 250 ευρω κλουβι.Γιατι να παρει αλλο?
 
Back
Top