Γενικά Φιλοξενώ για λίγες μέρες ένα κοκατίλ

Αλεκομανα

PB New Member
Εγγραφή
25 Νοε 2015
Μηνύματα
363
Πόλη
Λιβαδειά
Καλησπερα παιδια σας ελειψα;😛
Το φαινομενο Μαικλ αφησε πολους θαυμαστες με αποτελεσμα να περνουν πολοι γνωστοι παπαγαλους νομιζοντας πως θα ναι σαν τον Μαικλ...
Τελοςπαντον απο δω το καινουριο μου φιλαρακι (αγορι ή κοριτσι;) Ειναι παπαγαλος του παζαριου αγορασμενος τον Οκτωβρη (8μηνων περιπου). Οταν γυρισα χθες απο τξν δουλεια και τον ειδα πηγα να βαλω τα κλαματα σε τι αθλιες συνθηκες μενει το κλουβι αθλιο και τωρα μολις ηρθα απο την δουλεια το 1ο πραγμα που εκανα ηταν να τον βγαλω απο το κλουβι και να φτιαξω ενα αυτοσχεδιο...
Ειναι πιστευω πολυ ηρεμο και σχετικα ημερο (βασικα φοβαται αλλα δεν κανει σαν τρελο το υπομενει) τον χαιδεψα και βαζω την ξυλινη πατηθρα μπροστα του και ετσι τον μετακινω, πεταει με δυσκολια μου φενεται.
Η ξαερδφη μου πηγε 5ημερη και μου τον αφησε και μεταξυ σοβαρου και αστειου μου ειπε να το κρατησω για παντα αμα θελω.
Η βασικη μου απορεια ειναι αν ειναι αγορι ή κοριτσι σ αυτην ειπαν αγορι αλλα οταν το ειχα ψαξει το θεμα μου φανηκε για κοριτσι53799360_381730875982204_2114439870431625216_n.webp54515009_394784467737092_2421972130259271680_n (1).webp53621309_2339499989434060_1092278039561109504_n.webp
 
Πολύ όμορφο πουλάκι. Μου κάνει εντύπωση που είναι τόσο ημερο. Μάλλον η ξαδέρφη σου ασχολήθηκε αρκετά.
Το στρογγυλό κλουβακι είναι το μόνιμο κλουβί του;
Γιατί το ενώσες με την πατηθρα με το άλλο το μικρό;
Για το φύλο δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω. Βγάζει μελωδικούς ηχους ή μόνο μια μονότονη κραυγή;
Σκέφτεσαι να το κρατήσεις; 😁
Εύχομαι να το κάνεις για να βελτιωθούν οι συνθήκες διαβίωσης του.
 
Φοβισμένο είναι όχι ήμερο αλλά όσο και να πει 5 μήνες είναι με ανθρώπους.. Μέχρι τώρα δεν βγάζει καθόλου ήχους.
Απλά στερεωσα κάπως την πατηθρα για να κάθεται σε αυτήν, τώρα την άλλαξα κάπως.
Το καημένο πολλές φορές ξεχνιέται και είναι όλη μέρα σκεπασμένο και δεν έχει δει ποτέ το φως του ήλιου νομίζω.
Αν θα το κρατήσω δεν έχω ιδέα
 
Για να κάθεται να το μετακινείς με την πατηθρα, είναι αρκετά ήμερος.
Το κλουβί δεν βοηθάει καθόλου στο να νιώσει πιο άνετα. Δεν γίνεται να το βάλεις στο κλουβί του Μάικλ;
Ακόμη κι αν δεν το κρατήσεις πρέπει να δωσεις μερικές συμβουλές στην ξαδέρφη σου.
 
Για να κάθεται να το μετακινείς με την πατηθρα, είναι αρκετά ήμερος.
Το κλουβί δεν βοηθάει καθόλου στο να νιώσει πιο άνετα. Δεν γίνεται να το βάλεις στο κλουβί του Μάικλ;
Ακόμη κι αν δεν το κρατήσεις πρέπει να δωσεις μερικές συμβουλές στην ξαδέρφη σου.
Συμβουλές της έδωσα αλλά τίποτα είναι από τα κλασικά άτομα που περνούν ένα κατοικίδιο κ αν δεν είναι έτοιμο έτσι πως το θέλουν βαριουνται και το αφήνουν.
Κλουβί όχι δεν έχω μόλις πέθανε το έδωσα την ίδια μέρα σε άλλο κοκατιλ που ζούσε σε άθλιο κλουβί.
Δεν ξέρω τι να κάνω να το αφήσω έτσι όπως τον έχω στο δωματειο στην ησυχία του ή στο κλουβί του έξω στο σαλόνι να συνηθίζει καινούρια πρόσωπα (εμένα δηλαδή)
 
Δεν ξέρω τι να κάνω να το αφήσω έτσι όπως τον έχω στο δωματειο στην ησυχία του ή στο κλουβί του έξω στο σαλόνι να συνηθίζει καινούρια πρόσωπα (εμένα δηλαδή)
Αν νομίζεις ότι δεν φοβάται όταν βλέπει καινούρια πρόσωπα, καλύτερα να τον έχεις στο σαλόνι μαζί σου.
Απ'ό,τι καταλαβαίνω, εάν δεν τον κρατήσεις, ό,τι και να κάνεις για να βελτιώσεις τη ζωή του δεν θα έχει ιδιαίτερο νόημα αφού θα γυρίσει στα ίδια.
 
Καλησπέρα Τάνια! Χάθηκες από το φόρουμ, αλλά καταλαβαίνω. Ελπίζουμε να επανέλθεις! 🙂

Κουκλί το cockatiel! Σαν φαντασματάκι είναι με το χρώμα που έχει! Και εγώ θα σε συμβούλευα, όπως πολύ σωστά και οι προλαλήσαντες, να το αναλάβεις εσύ! Σε εσένα θα έχει μία αξιοπρεπή και όμορφη ζωή! Και το βασικότερο, θα εισπράξει πολλή αγάπη και φροντίδα που δεν είχε ως τώρα! Αν εσύ το θέλεις και έχεις την δυνατότητα, υιοθέτησε το! Ψυχικό θα κάνεις και θα είναι μία ευκαιρία να ασχοληθείς και να γνωριστείς με ένα γλυκό πλάσμα! Σκέψου το!😎👍
 
Back
Top