Ασθένειες Φλεβίτσες στα πόδια java finch

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pigaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pigaki

PB Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2007
Μηνύματα
945
Πόλη
Μυτιλήνη
Eδω και μια εβδομαδα περιπου παρατηρω οτι η πιγκουινα μου μαζευει το αριστερο ποδαρακι της και το κοιταζει σαν να την ποναει.
Κατ'αρχην να πω οτι εχει πτερορροια και ειναι ταλαιπωρημενη απο αυτο.
Την επιασα και την κοιταξα γενικα.
Η κοιλια της ειναι φυσιολογικη. Το ραμφος κ τα ματια φυσιολογικα.
Τα ποδια της δεν εχουν πληγες ή λεπια, ουτε τραυματισμους. Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι φαινονται οι φλεβιτσες της εντονα. Ειδικα στο ποδι που μαζευει, η φλεβα φαινεται εντονη ως μεσα στο νυχι που φτανει.
Τι μπορει να ειναι και τι να κανω, γιατι προφανως την ποναει;
Το πιο σχετικο θεμα που βρηκα ηταν αυτο: https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνι-σηκώνει-συνέχεια-το-πόδι-του.4813/

Εβαλα καλου κακου epithol, φανηκε σαν να την βοηθησε αρχικα, αλλα μαλλον ηταν η ιδεα μου...
 
Μου είχε συμβεί ανάλογη περίπτωση με ένα από τα καναρινάκια μου. Ειχε φουσκώσει η φλέβα απο το ένα του ποδαράκι, το οποίο κρατούσε συνεχώς μαζεμένο προς την κοιλιά, και όταν το έπιασα για να δώ τι συμβαίνει, διαπίστωσα ότι το σημείο έκαιγε σαν να είχε φλόγωση. Του έβαζα epithol για επτά μέρες και η φλόγωση υποχώρησε καθώς και το πρήξιμο. Θυμάμαι οτι συμπληρωματικά είχα κάνει απολύμανση στις πατήθρες και σε όλο το κλουβί προληπτικά. 'Εκτοτε δεν παρουσίασε κανένα άλλο πρόβλημα, πλην του ότι τα φτερά στην κοιλιά του είχαν λερωθεί αρκετά επειδή έβαζα μεγάλη ποσότητα κρέμας. Αφού αποκαταστάθηκε το πρόβλημα των ποδιών του, του έβαζα καθημερινά μπανιέρα και το φτέρωμα επανήλθε.

Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για παρόμοια περίπτωση. Αν χρησιμοποιείς μέρες την κρεμούλα και δεν βλέπεις αποτέλεσμα, ίσως πρέπει να την πάς σε ένα γιατρό.
 
κ μενα το παθαινει καμια φορα [ο αγαπημενος μου κιολας..]
στο ενα ποδι μονο, το δεξι.
δεν κραταει πολυ ωρα, ουτε ειναι πολυ εντονο.
ειναι απλως πιο κοκκινο το ποδι του κ διακρινονται πιο εντονα οι φλεβες.
οταν ζεσταινεται του συμβαινει συνηθως.

τον βγαζω απ το κλουβι, τον αφηνω πεταει λιγο κ του περναει.

αυτο το παθαινει σχεδον παντα κ στο αυτοκινητο οταν εχει ηλιο εξω ...🙄
δεν το σηκωνει απαραιτητα απλα το βλεπω πιο κοκκινο...😕
ισως δεν ειναι τπτ σοβαρο
ισως να ναι κ παρομοια περιπτωση. Δοκιμασε να του το βρεξεις λιγο να δεις αν υποχωρησει κ αν μπορεις ανεβασε καμια φωτο[ κοντινη ομως]:)
 
Back
Top