Ασθένειες Φλεγμονή στο ράμφος

Deukalion

PB Known Member
Εγγραφή
24 Μαϊ 2015
Μηνύματα
3.964
Παρουσιάζω το συγκεκριμένο θέμα για να δείξω πόσο ρευστή μπορεί να είναι μια εικόνα ασθένειας ειδικά μέσα από φωτογραφίες σε ένα φόρουμ αλλά και γενικά σε ότι αφορά τα πτηνά.

Πρωτοπαρατήρησα το πρόβλημα τον περασμένο Σεπτέμβρη.Ήταν μια μέρα που είχα προσφέρει καλαμπόκι και πρόσεξα ένα καναρίνι που είχε έντονα λερωμένο το ράμφος του. Το έπιασα και είδα οτι είχε ένα σπυράκι στο ράμφος.
0-02-05-74bb2edc726e25eebc37702bdd71c515d9da0dc35683086ce59de62c6e023d18_full.webp 0-02-05-671a72eab9e13297114c8c9e854c97c7f79c10cc5b5ef5893a6b863d6b71a2f0_full.webp
Παρότι έχω εξωτερική εκτροφή, με πολλά κουνούπια και παρότι η γενική εικόνα που βλέπετε παραπάνω (μαζί με το μάτι) μπορεί να δείχνει ευλογιά,ήμουν 100% σίγουρος οτι δεν είναι.

Αυτό που έψαχνα λοιπόν ήταν ένα παθογόνο και για να το βρω ήξερα απο πριν οτι χρειάζονται εξειδικευμένες εξετάσεις. Επί τούτου λοιπόν ήρθα σε επαφή με γνωστά και εξειδικευμένα στα πτηνά ιατρεία, γνωρίζοντας το κόστος εξ αρχής.
Έγινε με βεβαιότητα γνωμάτευση για ρινίτιδα. Μου υποδείχθηκε να ακολουθήσω αγωγή με tabernil doxiciclina και να τρίβω με μπατονέτα και φυσιολογικό ορό την περιοχή. Η εξέταση κοπράνων δεν έδειξε κάτι και μου είπαν να χορηγήσω και βιτΑ. Τίποτα απο αυτά δεν με έπεισε.
Ύστερα απο δύο εβδομάδες ειδοποίησα οτι δεν υπήρξε καμία αλλαγή για να λάβω την συμβουλή να επιστρέψω και να κάνω εξειδικευμένη εξέταση (αντιβιόγραμμα, άλλα 40$ δλδ).
Κάπου εκεί ένιωσα αυτό που λένε οι ψυχολόγοι "ματαίωση" ή αλλιώς μ@!
rsz_0-02-05-df62f4dc95debe0ffbab0e65bc2501dc6a2d6438e454fdd019bc21ccfa773c78_full.webp rsz_0-02-05-f7d9f452c397f5bb1436aa2984340a084aaddfe2fa773a3b63e9c022f92e06b2_full.webp

Σε εκείνο το σημείο αποφάσισα να κάνω τα δικά μου χρησιμοποιώντας πρώτα για μια εβδομάδα ένα εμπειρικό "αλοιφομάντζουνο" που δεν θέλω να αναφέρω και έπειτα για άλλη μία εβδομάδα leucagel. Και τα δύο χωρίς αποτέλεσμα.
0-02-05-90869b62a481154e8be21e91d85cbf45ff2b22de5719077a9b8c4d408a95a238_full.webp 0-02-04-adb2256e1e6cea41d78fb13d40673a4f7ba190036842ae944725f4da6d839738_full.webp

Το καναρινάκι το έπιασα 36 φορές για αλοιφές, μπατονέτες κλπ. Ούτε είχε, ούτε έχει κανένα άλλο σημάδι ασθένειας.Απο τότε, μέχρι και σήμερα 6 μήνες μετά, κελαηδά,τρώει και κινείται κανονικότατα και δεν έχει αλλάξει τίποτα σχετικά με το πρόβλημα που έχει παρουσιάσει.

Πρόσφατα σε ένα άλλο θέμα, τυχαία,έγινε λόγος για ακάρεα. Δεν το πιστεύω. Καταρχάς θα το είχε δει ο γιατρός και έπειτα 6 μήνες μετά,το πτηνό δεν θα είχε πρόσωπο και θα είχε κολλήσει όλα τα άλλα πουλιά που ήρθε σε επαφή.

Τώρα είναι κανονικά σε αναπαραγωγή με αποτελέσματα, απλά όσο και αν πιστεύω οτι δεν έχει τίποτα, δεν ρισκάρω να ταίσει τους νεοσσούς και για αυτό τον αποσύρω.
 
Φοβερή η εξέλιξη...
Έχεις κάνει κι άλλη "ανάσταση" σε πουλί... μπράβο σου...
Σε εκείνο το σημείο αποφάσισα να κάνω τα δικά μου
Εδώ νομίζω Δημήτρη θα ήταν περισσότερο η αξία και κέρδος για τον κόσμο από αυτή τη συζήτηση..
 
Δημήτρη, ήταν ποτέ ανοιχτό αυτό το εξόγκωμα; Αναφέρεις τη λέξη φλεγμονή αλλά δεν διέκρινα κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες.

Επίσης, είχε εμφανίσει ποτέ σημάδια ασθένειας, κακουχία, κάτι τέλος πάντων πέρα από αυτό το θέμα στο ράμφος;
 
Φοβερή η εξέλιξη...
Γιάννη δεν έχει αλλάξει τίποτα. Έγραψα γρήγορα το κείμενο δεν ξέρω αν έγινε σαφές.
Το πουλάκι είναι όπως ήταν και πριν 6 μήνες, καμία αλλαγή.
Θα το φωτογραφίσω πάλι αύριο.
Δημήτρη, ήταν ποτέ ανοιχτό αυτό το εξόγκωμα; Αναφέρεις τη λέξη φλεγμονή αλλά δεν διέκρινα κάτι τέτοιο στις φωτογραφίες.
Ποτέ!Φλεγμονή την είπαν στο ιατρείο, μάλιστα μου είπαν αν δεν θέλω αντιβιόγραμμα να ξαναπάω να ρίξουμε απλά κάποιο αντιφλεγμονώδες.
Επίσης, είχε εμφανίσει ποτέ σημάδια ασθένειας, κακουχία, κάτι τέλος πάντων πέρα από αυτό το θέμα στο ράμφος;
Ποτέ! Τρώει σίδερα. Ούτε στην πτερόρροια "κώλωσε". Υποδειγματικό καναρίνι και φοβερός σύντροφος τώρα στην αναπαραγωγή. Καμία υποτροπή και τα όποια φουσκώματα ξεφουσκώματα της "φλεγμονής" τα αποδίδω στις αλοιφές.
Το μόνο που παθαίνει είναι να κλείνει το δεξί ρουθούνι. Έτσι βγαίνουν εκκρίματα και κολλά η τροφή, δλδ με μαλακές τροφές ή σαρκώδη λαχανικά, δεν καθαρίζεται εύκολα.
Έχεις κάνει κι άλλη "ανάσταση" σε πουλί... μπράβο σου...
Γιάννη έχω κάνει αλλά αφορά άλλο καναρίνι που απο δικό μου λάθος την πάτησε. Το έχω αναστήσει αλλά δεν το έχω παρουσιάσει αυτό.
 
Μήπως πρόκειται για κάποια δυσμορφία, καλοήθες (ή όχι και τόσο) ογκίδιο, σπίλο του δέρματος;
Κάτι παρόμοιο πιστεύω και εγώ, διαφορετικά δεν μπαίνουν και όλοι οι παράγοντες στην ίδια συνάρτηση, δεν βγάζει νόημα δηλαδή. Μετά την αναπαραγωγή θα το πάω όπως είναι στην Αγ. Παρασκευή και ελπίζω να μάθουμε. Μέχρι στιγμής έχω δώσει (χωρίς αποτέλεσμα) 45 ευρώ και για να το πάω για άλλη γνωμάτευση σε γιατρό που να έχει αποτέλεσμα, δηλαδή απο μια εξειδικευμένη εξέταση+την κλινική,θα χρειαστώ άλλα 80.Άρα το να δώσω 120+ ευρώ για ένα χρονικά αποδεδειγμένα υγιές πτηνό το βρίσκω υπερβολή ακόμη και για την περιέργειά μου. Τουλάχιστον δεν επείγομαι.

Είναι και η μετάλλαξη που μπορεί να προκάλεσε κάποια δερματική αστοχία. Τώρα το πτηνό, εμφανισιακά δείχνει χάλια κάτι λογικό ύστερα απο 2-3 μήνες σε ατομικό κλουβάκι και καθημερινά πιασίματα με μπατονετες κλπ.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πριν 6 μήνες αν δεν λερωνόταν απο το καλαμπόκι δεν θα το παρατηρούσα γιατί τα φτερά γύρω απο το ράμφος έκρυβαν εντελώς το όλο θέμα. Είναι πουλάκι του 2015 και δεν αποκλείεται να το είχε πάντα και απλά να έτυχε να το δω εγώ.
 
Σημερινές φωτογραφίες, αφού το χτένισα με φυσιολογικό ορό. Έπειτα έβαλα leucagel (δεν είναι σε φτγρφ).
Η μόνη διαφορά που βλέπω εγώ είναι μια μεγαλύτερη έλλειψη πτεροφυΐας στο νοητό άξονα που διχοτομεί το κρανίο.
Είναι ελαφρώς πιο πρησμένο, δεν καλύπτει όμως το ρουθούνι όπως τις πρώτες ημέρες. Επίσης φαίνεται καλύτερα πως το ίδιο πρόβλημα επεκτείνεται (αν και υπήρχε ήδη απο παλιά) στο δεξί μέρος, πέριξ του ράμφους.
Δεν έχω αναφέρει ως κάτι το προφανές, οτι το πουλάκι ρουθουνίζει έντονα στο χέρι μου.
rsz_0-02-04-3f2d7ac9a1569053bb633b92fbbcb34013e02a6bb6c46adc6e82d2506a828cc2_full.webp rsz_0-02-04-6f2add66a331e18bc403ae22082bca259b6d89bd2578ddfa82ef74bedb39466d_full.webp rsz_0-02-04-7a34cc87a8cb07b6b6c91512e2c6541ffb3dfc9601eb753717d9da9f2c4f2358_full.webp rsz_0-02-04-bd564168fcbc668fb19a294e6fc0310a4ee80f401abb4e5ffa27035de7074145_full.webp

Για πιο πολύ μπέρδεμα ή για κάτι καλύτερο, η παρακάτω είναι της προηγούμενης εβδομάδας, με φλάς και χωρίς να το έχω χτενίσει. Εδώ μοιάζει όντως με ακάρεα.
rsz_0-02-05-6cef8dda2cb7ec84745aca8729622becc6b81aa0b28ff19fc1347d4829022d89_full.webp
 
Δεν έχω αναφέρει ως κάτι το προφανές, οτι το πουλάκι ρουθουνίζει έντονα στο χέρι μου
Είναι από το λαχάνιασμα. Χρειάζεται περισσότερο αέρα που περνάει από μικρότερες τρύπες (ρουθούνια) από το κανονικό. Να προσέχεις να μη φράξουν από τροφές.
 
Πάντως δεν χάνεις να του κάνεις μια αγωγή για ακάρεα. Κοστίζει λίγο και δεν επιβαρύνει το πτηνό. Τα ακάρεα πολλές φορές δημιουργούν δευτερογενείς λοιμώξεις (από τα κόπρανα τους και τα νεκρά ακάρεα).
Το ότι τα άλλα δεν έχουν πρόβλημα με ακάρεα πάλι δεν αποδεικνύει κάτι. Τα ακάρεα συνδέονται με το ανοσοποιητικό σύστημα.
 
Σχεδόν το ίδιο φαινόμενο έχω και εγώ φέτος με καναρίνι του 2016 το οποίο κατά τούς καλοκαιρινούς μήνες τσακωθηκε με ένα άλλο αρσενικό ( τα πουλιά τα χωρίζω αρσενικά - θηλυκά σε κλούβες πτήσης) και το μαδισε πάνω από το ράμφος χωρίς να το πληγώσει, ενώ άρχισε να βγάζει φτέρωμα στο ίδιο σημείο που δείχνεις οτι εχεις το πρόβλημά παρουσιάστηκε το ιδιο φαινόμενο, ισως λιγο πιο φουσκωμένο και πιο στεγνό στη δικιά μου περίπτωσή ! Θεώρησα λοιπον οτι εινσι μόλυνση ή κατι τέτοιο, το όποιο κληρονόμησε απο τους τσαμπουκάδες που έκανε! Το περιποιηθηκα αλλα δεν εχει καμια βελτίωσή ώς εικόνα, πιο πολυ ταλαιπωρία εφαγε το καημένο απο τα πιασιματα και την μπατονετα! Κατα τα αλλα εινσι ζωηροτατο με Πολύ όρεξή! Κανενα σημάδι ασθένειας! Το μονο που το έχω σε ξεχωριστό κλουβί πλέον από τα αλλά για τον φόβο τον Ιουδαίων!

Υ. Γ μέχρι να το πάρω χαμπάρι ότι έγινε έτσι ήταν με αλλά καμαρίνια μαζί και δεν κόλλησαν τα αλλά κάτι παρόμοιο
 
Σχεδόν το ίδιο φαινόμενο έχω και εγώ φέτος με καναρίνι
Βρε Σταμάτη ωραία μου τα περιγράφεις, βάλε και μια φωτογραφία με την πρώτη ευκαιρία.
 
Δημήτρη στις τελευταίες φωτο που ανέβασες δίνει όντως την εικόνα προσβολής απο ακάρεα. Έχω την εντύπωση ότι και το δέρμα γύρω απο τα μάτια του δεν είναι καθαρό/σωστό. Εγώ θα έκανα και αυτή τη θεραπεία αν ήταν δικό μου. Επίσης το ότι τάισε την κανάρα τόσες ημέρες δεν διασφαλίζει ότι δεν της μετέφερε ότι έχει αν αυτό μεταφέρεται και κατ'επέκταση και στους νεοσσούς απο τη μάνα τους.

Τα ρουθούνια μπορείς να τα καθαρίζεις με ζεστό νερό, βάζοντας σταγόνες πάνω τους μέχρι να μαλακώσει η όποια ξερή έκκριση και να ξεκολλήσει. Μην φοβάσαι μην πνιγεί, δεν πνίγονται έτσι. Στο λέω με σιγουριά καθώς στο κτηνιατρείο εδώ καθάριζαν τα ρουθούνια της Γουίντερ ρίχνοντας μέσα φυσιολογικό ορό μέχρι να ξεβουλώσει το ένα που έφραζε κάθε τόσο. Τα συχνά/καθημερινά μπάνια με χλιαρό/ζεστό νερό θα τον βοηθήσουν να μην βουλώνουν τα ρουθούνια του.
 
Βρε Σταμάτη ωραία μου τα περιγράφεις, βάλε και μια φωτογραφία με την πρώτη ευκαιρία.
Λιγο δυσκολο για τους επομενους μηνες!meh!meh!meh!meh!meh Αλλα κατι θα μπορει να κανουμε!
 
μια παλια φωτο οταν τον ειχαν μαδισει δεν ειναι και τοσο καλη αλλα φαινεται το εξογκωμα πανω απο το ραμφος.
τωρα εχει ξανα βγαλει το φτερωμα στο κεφαλι εκτος αυτο το σημειο, ειναι μια χαρα στη συμπεριφορα του!
PP.webp
 
Back
Top