Φροντίδα Φλούδες στα φτερά κεφαλής του κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panoz07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panoz07

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2021
Μηνύματα
78
Πόλη
Λιβαδειά
Γειά σας και πάλι φίλοι μου. Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει κάτι περίεργο (τουλάχιστον για εμένα) στα φτερά κεφαλής του Ρίκι (κοκατιλ). Βλέπω τρία φτερά να εχουν περίεργο σχήμα και περίεργη υφή. το κάθε φτερό να είναι κολλημένο και μαζεμένο σαν βελόνα (σαν να έχει βάλει λακ) και αν τον χαϊδεύω νιώθω κάτι χοντρό σαν φλούδα. Πριν ένα μήνα περίπου το είχα ξαναδεί αυτό. Δύο από τα φτερά κεφαλής είχαν πάρει κλίση προς τα κάτω. Σιγά σιγά με προσοχή τα ετριψα και βγήκαν κάτι κομμάτια σαν φλούδες. Τα πούπουλακια τότε φούντωσαν λίγο και μετά από λίγες μέρες πήραν την κανονική τους κλίση. Τώρα το βλέπω πάλι αυτό αλλά φοβάμαι μήπως αυτό είναι κάτι φυσιολογικό και εγώ το μόνο που κάνω είναι να τραυματιζω το πουλάκι. Απλά φοβάμαι μην είναι υπολείμματα από το κέλυφος του νέου φτερού και δεν μπορεί να τα βγάλει λόγω του ότι είναι στο κεφάλι. Ελπίζω να ήμουν σαφής. Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
 
Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αυτά είναι τα νέα του φτερά που βγαίνουν μέσα απο το δέρμα του σαν "καρφάκια". Καλά κάνεις και του τα καθαρίζεις προσεχτικά αφού σε αφήνει. Στη φύση αυτή είναι η δουλειά που κάνει το ταίρι τους ή οι γονείς τους όταν είναι μικρά. Είναι επίσης μια διαδικασία (σε αγγλικά κείμενα θα το βρεις ως preening) που δημιουργεί δέσιμο μεταξύ του πουλιού και του ανθρώπου.

Τα μπάνια επίσης βοηθούν στο να μαλακώνουν αυτά τα φτερά καθώς είναι κάπως άβολα ακόμη και για τα ίδια τα πουλιά.
 
Όπως λέει και ο @Φοίβος είναι απολύτως φυσιολογικό. Πρόκειται για τις θήκες των νέων φτερών τις οποίες το πουλάκι καθαρίζει μόνο του αν βρίσκονται στο σώμα, και με βοήθεια από αντικείμενα ή άλλα πτηνά αν είναι στο κεφάλι που δεν το φτάνει. Επίσης, σε νεαρά πτηνά που δεν έχουν γονείς μπορει να δείτε πολύ μεγάλο φτερό που θα έπρεπε να έχει "ανθίσει" ακόμα τυλιγμένο στο κάλυμμα, γιατί δεν ξέρουν ακριβώς τι να κάνουν. Η φωτογραφία είναι των φτερών ουράς της Αυγής, καθώς βγαίνουν, αλλά δεν ήξερε τότε να αφαιρέσει το κάλυμμα. Τώρα βλέποντας την Ίριδα μπορεί και το κάνει μόνη της και τα επόμενα φτερά ουράς μου έπεσαν, ξαναβγήκαν κανονικά, χωρίς να φαίνεται η θήκη. Εφόσον σας αφήνει να τον καθαρίσετε, είναι τέλειο, όχι μ΄νο για τον πρακτικό λόγο της ανακούφισης από την φαγούρα, αλλά και ως δέσιμο μεταξύ σας. Το preening, όπως είπε και ο Φοίβος, δείχνει ότι τα μέλη που συμμετέχουν ανηκουν στο ίδιο σμήνος. Σύντομα θα προσπαθεί να "καθαρίσει" και εσας, στα μαλλιά και τα ρούχα!
IMG_20210730_114232.webp
 
@Φοίβος @Nausicaa τέλεια τότε ! Και είχα αγχωθει μήπως του έκανα κακό. Όταν προλάβω και έχει καλό καιρό θα τον κάνω ένα μπάνιο και θα προσπαθήσω απαλά να του βγάλω αυτές τις φλουδιτσες. Σας ευχαριστώ πολύ !
Σύντομα θα προσπαθεί να "καθαρίσει" και εσας, στα μαλλιά και τα ρούχα!
Λες ?😳😂
 
@Panoz07 Σίγουρα! Η Αυγή καμιά φορά προσπαθεί να το κάνει στα μαλλιά μου, και πρέπει να την διώξω γιατί φοβάμια ότι θα τα φάει καταλάθος. Ακόμα φοβάται το ύφασμα, αλλά πού θα πάει! Καλό είναι, δείχνει ότι σε δεχονται, σε θεωρούν ένα γιγάντιο γυμνό παπαγαλάκι! :)
 
@Panoz07 Σίγουρα! Η Αυγή καμιά φορά προσπαθεί να το κάνει στα μαλλιά μου, και πρέπει να την διώξω γιατί φοβάμια ότι θα τα φάει καταλάθος. Ακόμα φοβάται το ύφασμα, αλλά πού θα πάει! Καλό είναι, δείχνει ότι σε δεχονται, σε θεωρούν ένα γιγάντιο γυμνό παπαγαλάκι! :)
Χαχα πολύ καλό αυτό 😂 αλλά δεν θα τον αφήνω και εγώ γιατί φοβάμαι μην φάει τίποτα 😂
 
φοβάμαι μην φάει τίποτα
Αυτός είνια ο μεγαλύτερος μου φόβος. Λυπάμαι που τις απομακρύνω από τα πάντα, αλλά είναι για το καλό τους, δεν γίνεται να μασούν βαμμένο ξύλο...

Μήπως τυχαίνει να έχει ακόμα το κοκατιλάκι σας τέτοια φτερά στο κεφάλι? Είμαι πολύ περίεργη για το πώς μοιάζει στο κεφάλι το λοφίο.
 
Αυτός είνια ο μεγαλύτερος μου φόβος. Λυπάμαι που τις απομακρύνω από τα πάντα, αλλά είναι για το καλό τους, δεν γίνεται να μασούν βαμμένο ξύλο...

Μήπως τυχαίνει να έχει ακόμα το κοκατιλάκι σας τέτοια φτερά στο κεφάλι? Είμαι πολύ περίεργη για το πώς μοιάζει στο κεφάλι το λοφίο.
Κι εγώ φοβάμαι πολύ μην καταπιεί τίποτα. Έχω περάσει πολλά με τον Ρίκι. Μια φορά νόμιζα πως είχε φάει το πλαστικό από αυτό που δένεις την πέτρα ασβεστίου στο κλουβί. Άλλοτε πάει και μου μασάει την μπλούζα και τα γαριασματα από τα μάλλινα. Προσπαθώ όσο μπορώ να τον κρατάω μακριά από μικροαντικείμενα. Όσο για τα φτερά κεφαλής ναι δεν του τα έχω καθαρίσει ακόμα. Φαίνονται ένα δύο μου είναι σαν βελόνες και τα άλλα που είναι λίγο πιο φουντωτά. Δεν είναι και η καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας 😂
 

Συνημμένα

  • 16372515815767618152556591664776.webp
    16372515815767618152556591664776.webp
    214,5 KB · Προβολές: 12
Μην το συζητάτε, εδώ με τα θηλυκά μπάτζι, ξύλο νάναι κι ό,τι νάναι, έχω καλύψει όλο το δωμάτιο με υφάσματα στους τοίχους για να μασούν μόνο τα παιχνίδια τους, γιατί ευτυχ'ως για κάποιο λόγο τις απωθεί και τις δύο το ύφασμα - προς το παρόν :Ρ Και πρακτικά μετράω τα τρίμματα από τα χαρτόκουτα που ξεσκίζουν, μην καταπιούν κανένα.

Πωπω, τι φατσούλα είναι αυτή, λιώνω! Έχει το καστούφικο αλλά περήφανο ύφος του παπαγάλου που ναι μεν δεν έχει όρεξη για πολλά πολλά γιατί είναι κουρασμένος, αλλά είναι και περήφανος που έχει βγάλει νέα φτερά και θέλει να κάνει επίδειξη! Να τον χαίρεστε, έλιωσα!
 
Μην το συζητάτε, εδώ με τα θηλυκά μπάτζι, ξύλο νάναι κι ό,τι νάναι, έχω καλύψει όλο το δωμάτιο με υφάσματα στους τοίχους για να μασούν μόνο τα παιχνίδια τους, γιατί ευτυχ'ως για κάποιο λόγο τις απωθεί και τις δύο το ύφασμα - προς το παρόν :Ρ Και πρακτικά μετράω τα τρίμματα από τα χαρτόκουτα που ξεσκίζουν, μην καταπιούν κανένα.

Πωπω, τι φατσούλα είναι αυτή, λιώνω! Έχει το καστούφικο αλλά περήφανο ύφος του παπαγάλου που ναι μεν δεν έχει όρεξη για πολλά πολλά γιατί είναι κουρασμένος, αλλά είναι και περήφανος που έχει βγάλει νέα φτερά και θέλει να κάνει επίδειξη! Να τον χαίρεστε, έλιωσα!
Σε ευχαριστώ πολύ και αυτός σε ευχαριστεί για τα καλά σου λόγια 😛 τώρα είχε κατέβει στο χαλί να φάει ότι σκουπιδακι βρει ο άτιμος και τώρα προσπαθώ να του βγάλω τα φλουδακια. Είναι λίγο νευριασμένος😂
 
Back
Top