Ασθένειες Φλωρος φουσκωμενος

konstantis45

PB New Member
Εγγραφή
14 Απρ 2008
Μηνύματα
52
Με έφερε ένας γείτονας ένα άρρωστο φλώρο, το πουλάκι είναι φουσκωμένο μια μπάλα για να καταλαβετε. Το έβαλα ψειρόσκονη της Ttabernil, Aviomycine της tafarm 7 σταγόνες και τρεις σταγόνες της tabernil total βυταμινα. Έχει τέσσερις μέρες και δεν λέει να στρώσει η κουτσουλιά του είναι οκ. Εκείνο όμως που με έχει κάνει μεγάλη εντύπωση είναι το φαγητό που τρωει, δεν έχω δει πουλάκι να τρώει τόσο πολύ.Αν έχει κάποιος φίλος καμία ιδέα τι άλλο να κάνω ευπρόσδεκτη.
 
μηπως δε τρωει αλλα ανακατευει τη τροφη; Αν ειναι πιασμενο καλυτερα να το αφησεις ελευθερο σε καποιο καταλληλο μερος. Δυσκολα θα σωθει αν μεινει σε κλουβι
 
Οταν του εβαλες ψειροσκονη και τον ειχες στα χερια σου πως το ειδες το πουλι; Αδυνατο... φαινεται η καρινα του;
Οταν λες οι κουτσουλιες οκ.. Με τι τις συγκρινες; Τι τροφη του εβαλες; Μηπως αναζηταει σπορους που τρωει;
Μιλαμε για ενα πουλι πιασμενο; Αν ναι, δυσκολα θα επιβιωσει στο κλουβι ολο αυτο που βλεπεις μπορει να ειναι η αντιδραση του προς την αιχμαλωσια.. Και η αρχη του τελους του. Πηγαινε σε εναν γιατρο κανε σωστη αγωγη... Κατι που μπορει να μην χρειαζεται για δυο λογους...1ος να μην προλαβεις...2ος δεν εχει κατι. Τελος αστον να παει στην ευχη του Θεου.
 
το αφησα το πουλακι να παει στην ευχη του θεου ειχε καρινα... Παντω σας ευχαριστω
 
Εγκληματικό & απαράδεκτο.
Εσένα θα ήθελες με πυρετό,
να σε πετάξει κάποιος στο δρόμο;
μαλλον δε ξερεις απο αγρια. 90%γινοντε καλα αν τα αφησεις, αρκει να ειναι σε σωστο μερος και οχι στη πολη. Ξερουν τι να φαν για να γινουν καλα
 
μαλλον δε ξερεις απο αγρια. 90%γινοντε καλα αν τα αφησεις, αρκει να ειναι σε σωστο μερος και οχι στη πολη. Ξερουν τι να φαν για να γινουν καλα
Νίκο, καλησπέρα.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας αναφέρεις που βασίζεται αυτή η άποψη.
Ίσως κάποιους γιατρούς, βιβλιογραφία κτλ.
μαλλον δε ξερεις απο αγρια.
Γι αυτό θα μου ήτανε χρήσιμη η απάντησή σου.
 
μαλλον δε ξερεις απο αγρια. 90%γινοντε καλα αν τα αφησεις, αρκει να ειναι σε σωστο μερος και οχι στη πολη. Ξερουν τι να φαν για να γινουν καλα
Ισως και να ξερουν.Αλλα θα προλαβουν να το βρουνε;
Δεν ξερω... Με ενοχλησε το μηνυμα σου. Μου εδωσες να καταλαβω οτι δεν το αφησες για να γινει καλα.. Αλλα γιατι εκρινες οτι ειναι ματαιος κοπος, οτι ειναι ξεγραμμενο.
 
Νίκο, καλησπέρα.
Θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας αναφέρεις που βασίζεται αυτή η άποψη.
Ίσως κάποιους γιατρούς, βιβλιογραφία κτλ.

Γι αυτό θα μου ήτανε χρήσιμη η απάντησή σου.

δεν εχω τετοια στοιχεια που ζητας, το εμαθα απο τον παππου μου και αλλους παληους πουλιατζηδες. αν σε 1-2 μερες απο το φουσκωμα τα αφησεις. ζουν.
το δοκιμασα, αφησα πολλες φορες σε κλουβα που ειχα καποτε(500 τμ) κλειστη και με δεντρακια φυτα κλπ, και σχεδον ολα συνηλθαν. Ισως να ηταν συμπτωση, ισως το φουσκωμα ηταν απο το στρες και οχι απο αρρωστια. Παντος δουλευε και με καρδερινες που ειναι πολυ πιο ευαισθητες σε εντερικα απο τα φλωρια.
οι εντερικες παθησεις εκδηλωνοντε οταν η πυκνωτητα των μικροβιων στο εντερο αυξηθει πολυ ανεξαρτητος λογου. σε μεγαλο χωρο δεν υπαρχει η επιμολυνση απο τισ κουτσουλιες και ισως με τη ποικιλια τροφης και τη τροφοληψια απο διαφορα σημεια και οχι απο μια ταιστρα, η πυκνωτητα αυτη πεφτει και η φυσικη ανοσια κανει τη δουλεια της. Ολοι εχουν μικροβια στο εντερο, απλως οι συνθηκες δεν ευνοουν παντα το πολλαπλασιασμο τους σε επικινδυνα επιπεδα
 
Ισως και να ξερουν.Αλλα θα προλαβουν να το βρουνε;
Δεν ξερω... Με ενοχλησε το μηνυμα σου. Μου εδωσες να καταλαβω οτι δεν το αφησες για να γινει καλα.. Αλλα γιατι εκρινες οτι ειναι ματαιος κοπος, οτι ειναι ξεγραμμενο.
αν ειναι σε σωστο βιοτοπο για αυτα, θα βρουν τι χρειαζονται, στη πολη μαλλον θα γινουν γατοτροφη
 
Μηπως υπαρχει καμια μεθοδος να τα αμολαμε οταν ειναι αρρωστα να γινοντε καλα και να ξαναρχοντε σε μας μετα γερα;(συγνωμη αλλα δεν μπορεσα να κρατηθω!).
 
παιδια εγώ έκανα ότι μπορούσα για το πουλάκι του παρείχα φάρμακα για 7 ημέρες δεν μπορούσα να κάνω κάτι παραπάνω και σκέφτηκα οτι ισως η φύση το κάνει καλά, γι αυτο και το άφησα.
 
Κωνσταντίνε,
θέλω να πιστεύω ότι η τελευταία σου απάντηση είναι ειλικρινής.
Άρα, η "επίθεσή" μου αφορά όλους αυτούς τους "κυρίους" που θεωρούν
ότι η φυσική συνέχεια ενός αγρίου πουλιού αρρώστου
(ή ιβριδίου θηλυκού)
είναι ο... Εμπλουτισμός...
Ότι δηλαδή δεν εξυπηρετεί το σκοπό μας,
να έχει αβέβαιο μέλλον & άσχημο τέλος...
& επειδή γνωρίζω πάρα πολλούς τέτοιους στο κακό συνάφι μας(αγριοπουλάδες),
στρεσσάρομαι... λίγο!
Με την ευκαιρία να αναφέρω(όσο γνωρίζω)
ότι δεν υπάρχει ιατρική άποψη για ίαση πουλιών
με την απελευθέρωσή τους,
όταν αναφερόμαστε στις ασθένειες που κατά τεκμήριο
προσβάλλουν τα ιθαγενή.
 
Back
Top