Ασθένειες Φλώρος δεν τρώει

mouftis84

PB New Member
Εγγραφή
19 Μαρ 2015
Μηνύματα
69
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά την τρίτη μου έφερε ο πατέρας μου ένα φλορο από ένα συνάδελφο του ο οποίος το πουλάκι το είχε 5 χρόνια του το ζήτησα εγώ για ζευγάρωμα. Τον έχω σε καραντίνα φυσικά όμως το πουλί δεν έχει φάει ούτε σπορι από την τρίτη ούτε την ποτίστρα είδα να αδειάζει τι γινετε;
 
Να μην εχει πίνει νερό αποκλείεται. Βάζεις τους ίδιους σπόρους με αυτούς που έτρωγε;
Όπως και να χει θα σου έλεγα να το γυρίσεις το πουλάκι πίσω όσο είναι καιρός.
 
Να σου πω την αλήθεια το σκέφτομαι! Είναι πολύ ωραίο πουλί και είναι κρίμα να χαθεί στα χέρια μου του έβαλα μείγμα για άγρια που από ότι είδα έτρωγε κιόλας με τη διαφορά ότι έβαλα και ηλιόσπορους μέσα. έκανα το λάθος και τονα άλλαξα κλουβί και του έκοψα τα νύχια αμέσως μόλις τον πήρα σπιτι
 
Καλησπέρα παιδιά την τρίτη μου έφερε ο πατέρας μου ένα φλορο από ένα συνάδελφο του ο οποίος το πουλάκι το είχε 5 χρόνια του το ζήτησα εγώ για ζευγάρωμα. Τον έχω σε καραντίνα φυσικά όμως το πουλί δεν έχει φάει ούτε σπορι από την τρίτη ούτε την ποτίστρα είδα να αδειάζει τι γινετε;
Πριν το επιστρέψεις ζήτησε να σου δώσει λίγο από το μείγμα που του έδινε κι ο προκάτοχός του... καθώς και συμβουλές για τις λιχουδιές που του αρέσουν...
Αν και μ' αυτά δεν γίνει τίποτε... Τότε αμέσως να επιστραφεί, αν και δεν ξέρω το πόσο αναστρέψιμη είναι η παρούσα κατάσταση.
 
Τι ακριβώς εννοείς όταν λες πόσο αναστρέψιμη κατασταση; Τι θα μπορούσε να συμβαίνει;
 
Τι ακριβώς εννοείς όταν λες πόσο αναστρέψιμη κατασταση; Τι θα μπορούσε να συμβαίνει;
Ειλικρινά με τα ιθαγενή δεν μπορείς ποτέ να προβλέψεις...
Πώς μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες του πουλιού;
Πατάς ανέβασμα αρχείου κάτω από τον κειμενογράφο...
 
Κατάλαβα αύριο θα ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες με κουτσουλιές και γενικά το πουλί.Ήταν σε κλουβί ξύλινο πριν και τον έβαλα σε μεγαλύτερο κλουβί παιζει κάποιο ρόλο σίγουρα έχει στρεσάρει και του έβαλα στο νερό πολυβιταμινη βιταμιξ πλας της ταφαρμ
 
Κατάλαβα αύριο θα ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες με κουτσουλιές και γενικά το πουλί.Ήταν σε κλουβί ξύλινο πριν και τον έβαλα σε μεγαλύτερο κλουβί παιζει κάποιο ρόλο σίγουρα έχει στρεσάρει και του έβαλα στο νερό πολυβιταμινη βιταμιξ πλας της ταφαρμ
Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης είναι εξαιρετικά ανεπτυγμένο σε όλα τα ζώα... και στα πουλιά.
Αναίτια δεν μπαίνουν σε ασιτία όπως πιθανόν κάνει ο στεναχωρημένος άνθρωπος...
Κακή διάθεση, να σταματήσει να κελαηδά κλπ μου φαίνονται πιο πιθανά όταν στρεσάρονται... αλλά ασιτία... όχι.
 
Ευχαριστώ φίλε για της απαντήσεις σου περιμένω να δεις τις φώτο αύριο και αν έχεις διάθεση να με βοηθήσεις!
 
Ευχαριστώ φίλε για της απαντήσεις σου περιμένω να δεις τις φώτο αύριο και αν έχεις διάθεση να με βοηθήσεις!
Διάθεση έχω... αν θα μπορέσω όμως να βοηθήσω είναι άλλο θέμα... Τα λέμε αύριο.
 
Κάποτε μου είχαν χαρίσει ένα σκαρθοκάναρο, ένα φλώρο λουτίνο και ένα φανετοκάναρο που είχαν μεγαλώσει για να είναι άγρια και αγρίμια, παρόλο που γεννήθηκαν σε κλουβί και όχι στη φύση. Δεν ήταν πιασμένα δλδ.. Η μαμά έκανε το λάθος να πάρει τα κλουβιά μαζί με τα πουλιά μέσα (η κουτσουλιά είχε φτάσει στο ταβάνι) να τα πλύνει στην μπανιέρα. Από το σοκ που έπαθαν μια μέρα ήταν ακίνητα στο κλουβί σαν αγάλματα! Νόμιζα ότι δε θα ξανακουνηθούν ποτέ! Τελικά μετά από λίγες μέρες ξεθάρρεψαν. Μα εσύ να του κόψεις και τα νύχια; Έχει στρεσαριστεί φουλ το πουλάκι!

Είναι εκτροφής ή πιασμένο; Έχει μεγάλη σημασία...
 
Μετά από 5 χρόνια αιχμαλωσίας, δεν έχει σημασία...όντως άλλαξε περιβάλλον και στρεσσαρίστηκε.

Θα του βάλεις σε μια μικρή ταϊστρα ηλιόσπορο. Αν δεν έχεις βάλτου νίζερ. Βάλε του αυγό βραστό και ένα μείγμα για άγρια με αρκετούς λιπαρούς σπόρους. Δε νομίζω να έχεις esb 30% . Aν έχεις η μπορείς να βρεις, βάλτου ποσότητα ίση με τη μύτη του μαχαιριού στην ποτίστρα. Ενημέρωσέ μας για την όποια εξέλιξη.
 
ευχάριστα νέα είδα στον πάτο του κλουβιού φαγομενα σπόρια και κατεβασμένο το νερό στην ποτίστρα όχι αρκετά άλλα σημασία έχει η αντίδραση του πουλιού. Του έχω μείγμα για άγρια και προσθεσα ηλιόσπορους το μείγμα έχει και νιζερ. Να βάλω χώρια σκέτο 1 από τα 2; Εςβ μπορώ να βρω και θα το κάνω αύριο
 
θα το κάνω αύριο το πουλί είναι πιασμενο.
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις για το πουλάκι αυτό είναι να το αφήσεις ελεύθερο. Στη φύση, εκεί που ανήκει... Όχι όμως ανοίγω την πόρτα και έφυγε.. Θέλει μια προετοιμασία. Σκέψου λίγο τι τραγικό έγκλημα κάνεις που έχεις ένα πουλάκι που γεννήθηκε ελεύθερο, φυλακισμένο σε ένα κλουβάκι, και μόλις αποφασίσεις να το διορθώσεις είμαστε όλοι εδώ να σε βοηθήσουμε με πολύ μεγάλη χαρά!
 
Όχι... Αν πρόσθεσες και είδες αντίδραση.. Αν τρώει δλδ δεν κάνεις τίποτα άλλο.Αν βρεις esb θα του βάζεις για 5 μέρες. Να εξισορροπήσουν τα κοκκίδια που από το στρές θα έχουν χτυπήσει κόκκινο. Αν τον δεις και έχει συνέλθει, δεν κάνεις τίποτε άλλο. Άρχισε - με μέτρο- να βάζεις ζωχούς, τσουκνίδα, μπρόκολο. Στην αυγοτροφή πρόσθεσε λίγη ρίγανη και θυμάρι. Αν είναι 5 χρονών έχει μάθει να ξεπερνάει δυσκολίες. Θα συνέλθει.
 
Είναι μια χαρά τρώει πίνει και άρχισε να κελαηδάει κιόλας όσο για την Αυγοτροφη με ρίγανη και θυμάρι την τσακίζει. Ευχαριστώ για τη βοήθεια
 
Back
Top