Αναπαραγωγή Φλώρος με δυο κανάρες και καρδερινοκάναρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης odim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

odim

PB New Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2014
Μηνύματα
27
Πόλη
Κιλκίς
Γεια χαρα, εχω δυο καναρες και θελω να βγαλω υβριδια με εναν φλωρο αρσενικο, μπορει να βατεψει και τις δυο καναρες η πηγαινει παντα μονο με μια; Τον εχω διπλα στις καναρες μεχρι να ερθει η ανοιξη,τα πουλια τα εχω εξω στο μπαλκονι, τι λετε; Ενα αυτο...

Δευτερον εχω ενα καρδερινοκαναρο αρσενικο δικο μου γεννημενο 2012 ειναι περιπου δυομισυ ετων, κατι ακουσα οτι τα καρδερινοκαναρα ειναι γονιμα απο το τριτο ετος, αξιζει να δοκιμασω και με αυτο;
 
Για το πρώτο ναι γίνεται αλλά εξαρτάται από το άτομο και από το αν έχει δημιουργήσει ισχυρό δεσμό με μια από τις κανάρες.

Για το δεύτερο υπάρχει αυτή η θεωρία. Δηλαδή ένα μικρό ποσοστό (10%) καρδερινοκάναρων ωριμάζοντας (άλλοι λένε στο 2ο έτος, άλλοι στο 3ο...) γίνονται γόνιμα.
Εγώ δεν το έχω δει ποτέ και είμαι επιφυλακτικός με αυτή την θεωρία. Όπως και να έχει, είναι τέτοια τα ποσοστά που δεν αξίζει τον κόπο και το εκτροφικό φορτίο για να επιβεβαιώσει κανείς την θεωρία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: odim
Τον φλώρο να τον βάλεις και με τις δύο, αλλά να προσέξεις τη συμπεριφορά του στη 2η... Μπορεί να γίνει επιθετικός.
Για να πετύχεις καρδερινοκάναρο γόνιμο θα πρέπει να είσαι πολύ ''τυχερός'' (άλλη λέξη ήθελα να γράψω αλλά κρατήθηκα :D), οι πιθανότητες είναι ελάχιστες.
 
Αν τα υβριδια διναν απογονους με καναρες θα βγαζαμε ακομη πιο καλα πουλια, γι αυτο ασχολουμαι με τετοια πουλια κυριως για την ανθεκτικοτητα τους στις αποτομες μεταβολες του καιρου μια και τα εχω εξω στο μπαλκονι, το μονο που με χαλαει ειναι η στειροτητα τους..
 
Για την πρώτη περίπτωση, να σου πω ότι... Ναι ο φλώρος μπορεί να πάει με 2 κανάρες! Μου έτυχε εμένα πρόπερσι!

όπως γράφω στα σχόλια του βίντεο παρακάτω (12/5/2012) "Σήμερα έσκασαν τα 2 πρώτα φλωροκάναρα (η φωλιά με τα φλωροκάναρα είναι μέσα στα φασκόμηλα) ! Περιμένω να βγούν και τα άλλα 2 αυγά ! Εντωμεταξύ ο φλώρος ταΐζει και βατεύει και δεύτερη Κανάρα η οποία έχει στρώσει από εχτές φωλιά !"

Δείτε το βίντεο!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Για την πρώτη περίπτωση, να σου πω ότι... Ναι ο φλώρος μπορεί να πάει με 2 κανάρες! Μου έτυχε εμένα πρόπερσι!

όπως γράφω στα σχόλια του βίντεο παρακάτω (12/5/2012) "Σήμερα έσκασαν τα 2 πρώτα φλωροκάναρα (η φωλιά με τα φλωροκάναρα είναι μέσα στα φασκόμηλα) ! Περιμένω να βγούν και τα άλλα 2 αυγά ! Εντωμεταξύ ο φλώρος ταΐζει και βατεύει και δεύτερη Κανάρα η οποία έχει στρώσει από εχτές φωλιά !"

Δείτε το βίντεο!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Πολύ σεξουαλικά ενεργός ο φλώρος σου βρε Άλεξ! 😛 Και του αρέσουν και οι ανοιχτούλες του μάγκα! 👍
 
Τότε γιατί τους "φλώρους" τους λένε φλώρους;
Η σχετική έκφραση δεν έχει να κάνει με το φλώρο, το ζωηρό, γόνιμο και ιδιαίτερα "αποδοτικό" ιθαγενές πουλί της πατρίδας μας. Αναφέρεται κυρίως στα άτομα που προέρχονται από πόλη της Ιταλίας τη Φλωρεντία, με τους "κάπως" ιδιαίτερα ντυμένους στην εποχής της αναγέννησης κατοίκους της με το στρογγυλό μονό γυαλί "monocle", την ιδιαίτερα snob και σίγουρα όχι πρότυπα αρρενωπή στάση ζωής.
 
*φλώρος < παραφθορά αρχαιας ονομασίας ίσως από την επίδραση της μεσαιωνικής λέξης florus για άλλα πουλιά των αγρών < αρχαία ελληνική χλωρίων (δηλαδή ο πρασινωπός, ονομασία του πτηνού λόγω του χρώματός του)
 
E πας φιρί φιρί. Για off topic
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
E πας φιρί φιρί. Για off topic
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Απίθανο... μόνο εσύ μπορούσες!
 
Τότε γιατί τους "φλώρους" τους λένε φλώρους;
Φαίνεται ότι το επίθετο φλώρος προέρχεται απο το λατινικό florus που σημαίνει λουλούδι, γυαλιστερός, λαμπερός, πολύχρωμος,
floreo = ανθίζω. Αγγλικά flower.
Επίσης υπάρχει και η Flora, ρωμαική θεά των λουλουδιών και της Άνοιξης. Που σήμερα σημαίνει χλωρίδα
Δηλαδή το επίθετο φλώρος = γυαλιστερός, πολύχρωμος, μη αρρενωπός
 
Eν τω μεταξύ το νήμα ξεκίνησε αν μπορεί να ζευγαρώσει ένας φλώρος με δυό κανάρες και μετεξελίχθηκε σε ανάλυση του τι σημαίνει φλώρος, σε όλες τις εκφάνσεις του..:D
 
προχθες εχασα το πουλι εντελως ξαφνικά, τις τελευταιες 2-3 μερες παρουσιασε χαμηλη δραστηριοτητα, αδυναμια, φουσκωμα και προχθες κατεληξε,την τελευταια εβδομαδα ετρωγε μονο αυγοτροφη της quiko..
 
Back
Top