Ασθένειες Φλώρος χάνει πούπουλα απ το κεφάλι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gioko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gioko

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2007
Μηνύματα
234
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ηλικία Πουλιού:3
Φύλο:Αρσενικο
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): Εσωτερικος
Θερμοκρασία Χώρου:24
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού:πριν 2 χρονια
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων:2 εβδομαδες
Διατροφή:Κανονικη
Αξιολόγηση Περιττωμάτων:Διαρροια
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ):Κανονικη
Κινητικότητα:Καποιες φορες την ημερα φουσκωμενος.
Τρέφεται Κανονικά:Ναι
Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή):Εχει χασει πουπουλα απ'το υψος του κεφαλιου και καρινιασε
Προηγηθείσα Θεραπεία:τιποτε
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι):οχι
Παρατηρήσεις:
 
εισαι σιγουρος οτι χανει μονο απο το κεφαλι; τι εννοεις καναρινιασε εχει πρηστει η αμαρα του;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
εισαι σιγουρος οτι χανει μονο απο το κεφαλι; τι εννοεις καναρινιασε εχει πρηστει η αμαρα του;
οχι καναρινιασε καρινιασε στο στοιθος. Στο κεφαλι ειναι πολυ εντονο στο υπολοιπο σωμα δεν μπορω να διακρινω κατι.
 
Κανενας ρε παιδια εστω κατι για να με βοηθησει θα χαθει το πουλι τουλαχιστον κατι να κανω.
 
Γιώργο εγώ στη θέση σου θα ρωτούσα γιατρό. Διάρροια ανέφερες οπότε κάτι εντερικό. Για να μην δώσεις θεραπεία στα τυφλά καλύτερα να το πας σε γιατρό. Τα πούπουλα που χάνει μπορεί και να μην σχετίζονται με τη διάρροια και το καρίνιασμα. Μέχρι να το πας σε γιατρό μόνο σπόρους στη διατροφή του.
 
Σημερα τον εβαλα σε αλλο δωματιο μονο του μακρια απο τα αλλα. Τον εχω κοντα 3 χρονια τωρα ειναι σαν ανθρωπος και μου εχει βγαλει και 2 φλωροκαναρα σπεσιαλ. Πολυβιταμινες να βαλω; Σημερα του καθαρισα το κλουβι και ειδα οτι τα περιττώματά του ειναι προς τα κανονικα. Τα πουπουλα ομως στο κεφαλι ρε παιδια γιατι;Ηφωτογραφια πιστευω να βοηθαει.
 
αμα τον ειχες μαζι με αλλο πουλι στο ιδιο κλουβι τοτε μπορει να του τραβαγε τα πουπουλα το αλλο πουλι αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα γιατρο να το δει και να σου πει τι ακριβος εχει ο φλωρος σου και σε τι οφειλονται τα συμπτωματα αυτα.
 
Κανενας ρε παιδια εστω κατι για να με βοηθησει θα χαθει το πουλι τουλαχιστον κατι να κανω.
γιωργο αν θυμαμαι καλα 🙄
εσυ μου ειχες προτεινει τοτε τον γκουρτζιδη στον ευοσμο
.. Ο οποιος ειναι εξαιρετικος γιατρος :)

γιατι δεν το πας το πουλι;

μπορει να ναι κ απο σκουλικια...
ΑΝ ΔΕΝ γινει εξεταση στο μικροσκοπιο στις κουτσουλιες [στο καρινιασμα
αναφερομαι ]
οτι κ να σου πει καποιος απο δω, ειναι λογια μονο...

προβλημα αναλογο
με του δικου σου στο κεφαλι , εχει κ ενα δικο μου.
αλλα το χει πολυ καιρο κ απο οτι μου πε ο γιατρος, δεν θα περασει...☹

αλλα εκεινο που αρχικα μου εδωσε, ηταν ψειροσκονη για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο των παρασιτων.
η καθε περιπτωση ομως μπορει να ναι διαφορετικη.

ειδικα αυτο με το καρινιασμα, ψαξ'το το γρηγοροτερο δυνατον 🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Ευα σου ειχα πει που βρισκοταν η οδος αν θυμαμαι καλα καραολη. Ειπα μηπως με καποια απλη θεραπια θα μπορουσα να τον κανω καλα αλλα απ'οτι βλεπω θα τον παω στον γιατρο μηπως και το σωσει το πουλακι.
 
Τα πούπουλα αφού το είχες με άλλα πουλιά λογικά είναι τραβηγμένα απο πουλιά. Όταν ένα πουλί αρρωσταίνει μέσα στην κλούβα γίνεται εύκολος στόχος για τους πιο "τσαμπουκάδες" της κλούβας. Σε κάθε κλούβα υπάρχουν αυτοί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lizard
Δυστηχως την επομενη μερα το πουλακι μας αφησε. Σχολασα στις 2 το μεσημερι και το απογευμα θα τον πηγαινα στον γιατρο δυστηχως αργησα.
 
πω πω τι κριμα λυπαμαι πολυ Γιωργο για τον φλωρο σου. Σου ευχομαι να βρεις αλλον και να ειναι το ιδιο καλο με αυτον που ειχες. Κριμα!
 
Κρίμα φίλε μου. Έχω χάσει κι εγώ πουλιά με τέτοια συμπτώματα.Άμα το πιάσει η διάρροια και το καρίνιασμα είναι πολύ δύσκολο να επανέλθει. Εγώ χρησιμοποιώ νεοτεραμυκίν από κτηνίατρο, αβιομυκίν της ταφάρμ, παρόλα αυτά εάν τα πιάσει διάρροια πολύ δύσκολα τα γλιτώνω. Με τη λίγη εμπειρία μου θεωρώ τη διάρροια και το καρίνιασμα ως τις πιο μη αναστρέψιμες καταστάσεις για ένα αγριοπούλι. Μη στεναχοριέσαι και να θυμάσαι ότι "ουδείς αναντικατάστατος"
 
Κρίμα φίλε μου. Έχω χάσει κι εγώ πουλιά με τέτοια συμπτώματα.Άμα το πιάσει η διάρροια και το καρίνιασμα είναι πολύ δύσκολο να επανέλθει. Εγώ χρησιμοποιώ νεοτεραμυκίν από κτηνίατρο, αβιομυκίν της ταφάρμ, παρόλα αυτά εάν τα πιάσει διάρροια πολύ δύσκολα τα γλιτώνω. Με τη λίγη εμπειρία μου θεωρώ τη διάρροια και το καρίνιασμα ως τις πιο μη αναστρέψιμες καταστάσεις για ένα αγριοπούλι. Μη στεναχοριέσαι και να θυμάσαι ότι "ουδείς αναντικατάστατος"
Φίλε mortis, η διάρροια και το καρίνιασμα δεν είναι ασθένειες.
ΑΝ ΕΝΤΟΠΙΣΕΙΣ ΕΓΚΑΙΡΑ την ασθένεια που προκαλεί την διάρροια,
δεν θα υπάρξει ούτε καρίνιασμα ούτε το πουλάκι θα έχει άσχημη κατάληξη.
Απλά, το πρόβλημα με τα άγρια είναι οτι θα σου δόσουν ενδείξεις
οτι ασθενούν, όταν πλέον έχει προχωρήσει το πράγμα. Γι' αυτό θέλει
μεγάλη προσοχή και συνεχή παρακολούθηση της συμπεριφοράς του πουλιού.
 
Back
Top