Αναπαραγωγή Φοβαμαι μηπως δεν ταιζει τους νεοσσους, μπορω να κανω κατι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης BLASTER
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

BLASTER

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2009
Μηνύματα
13
Πόλη
Πειραιάς
Τελικα η θηλυκια μου με το ασθμα αν και την χωρισα απο τον αρσενικο γενισε 4 αυγα απο τα οποια τα 2 εχθες μας εδωσαν 2 πανεμορφα πουλακια!
Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι στο σπιτι απο το πρωι μεχρι το απογευμα και δεν ξερω αν τα ταιζει.
Οταν το πρωι της βαζω το αυγο το μηλο και κανα μαρουλακι μεχρι να ετοιμαστω βλεπω οτι παει τρωει λιγο και ξανακαθεται στην φωλια.
Δεν ξερω μετα που δεν ειμαι σπιτι τι κανει αλλα φοβαμαι μην και δεν τα ταιζει..
Μπορω να κανω κατι;
Α τον αρσενικο τον εβγαλα γιατι ειναι πυρωμενος καργα και δεν ξερω τι σκοπο εχει!
 
η θυλυκια σου παει τρωει το αυγο και αυτα και μετα παει στη φωλια και τα μασαει καλα καλα να τα λιωσει και να τα προσφερει μετα στους νεοσους σαν πολτο γιατι δεν μπορουν να μασησουν..
 
Τελικα ολα καλα, η κουκλα τα ταιζε κανονικα και τα μικρα 2 σημερα βγηκαν απο την φωλια και πεταξαν μεχρι την αλλη ακρη στην ποτιστρα τους!
Αν και αρωστη στην αρχη με λιγη βοηθεια καταφερε χωρις τον αρσενικο μεσα στισ ζεστες να μεγαλωσει 2 πανεμορφα καναρινακια.
Καλα το πτερομα ειναι ολα τα λεφτα το ενα ασπρο με τα χρωματα του λιζαρ πατερα στο θωρακα και πισω απο το κεφαλι και το αλλο λιζαρ στο κεφαλι και στα φτερα!
 
Back
Top