Γενικά Φοβαται οταν παω να τον βαλω μεσα στο κλουβι. Τι να κανω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης LEOPAS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

LEOPAS

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2008
Μηνύματα
251
Πόλη
Αθήνα
γεια σας,

Ο ζακο μου, ο Πελε τωρα φοβαται οταν παω να τον βαλω μεσα στο κλουβι. Η μητερα μου τον βαζει. Γενικα, ειναι φιλικος! Μονο αυτο το προβλημα υπαρχει. Τωρα τελευταια του πεταει η μητερα μου ενα σαν σεντονι απο πανω μου για να μην βλεπει...
Τα αποτελεσματα λιγο καλυτερα

Οταν τον χαιδευει εκεινη αλλα και εγω καποιες φορες μας δαγκωνει μην τον βαλουμε μεσα. Παρολο αυτα ειναι φιλικος με ΟΛΟΥΣ .
 
βρες μια λιχουδια που να του αρεσει(χουρμας-φυστικι αιγινης κλπ)και
προσπαθησε μ αυτο να τον δελεασεις.. Κανε πως του το δινεις παρτο πισω και βαλτο μεσα στο κλουβι..
 
δεν τρωει ιδιαιτερα με το χερι μου... Τον χαιδευω. Παντος θα το δοκιμασω...
Σε ευχαριστω
 
Σε κανενα πουλι δεν αρεσει η εισαγωγη πισω στο κλουβι!
Να σε ρωτησω κατι... Οταν λες ειναι φιλικος τι εννοεις; Πως σου συμπεριφερεται;
 
δεν τρωει ιδιαιτερα με το χερι μου... Τον χαιδευω. Παντος θα το δοκιμασω...
Σε ευχαριστω
το ότι δεν τρώει απ το χέρι σου σημαίνει οτι δεν σε εμπιστεύεται.Αν συνεχισει ετσι αργότερα θα στη φορέσει. Πρεπει να το εκπαιδευσεις το συντομοτερο δυνατο. Εδώ μέσα υπάρχουν καποια μηνύματα σχετικα με την σωστη εκπαιδευση ενός μωρού.. Δυστυχως δεν ξέρω ακριβως που είναι.. Αλλά υπάρχουν.
 
Μου πήρε αρκετό καιρό να μάθω πως να βάζω τον macaw μου στο κλουβί. Όταν ερχόταν η ώρα αγχωνόμουν πολύ. Δοκίμασα το..σεντόνι κλπ. Το καλύτερο και πανεύκολο τελικά είναι να μάθει πως τρώει μόνο στο κλουβί του. Ενα καρύδι ή ένα κομμάτι μπανάνα πχ είναι η τέλεια πρόκληση για να μπει μέσα τρέχοντας.
 
παιδια ειναι 3,5 ΜΗΝΩΝ ακομη! Δεν εχει συνηθισει και ΤΟΣΟ να τρωει απ'το χερι ακομη.
 
ρε Σοφια... Οταν ημουν μωρο και εγω δεν ετρωγα... Πολυ δυσκολα!
και πιστευω οτι με εμπιστευαιται γιατι τον χαιδευω, ειμαι σε κοντινη αποσταση και δεν φοβαται, εχει ανεβει και στο χερι μου...
 
δεν ειναι το ιδιο... Εχει δικιο η σοφια..
εμενα ουτε μηνα δεν εχον κλεισει τα κοκατιλ και τ 3 τρωνε βρεγμενο κορν φλεξ απο το χερι μου.. Το 4ο φοβατε αρκετα ακομα
 
ρε Σοφια... Οταν ημουν μωρο και εγω δεν ετρωγα... Πολυ δυσκολα!
και πιστευω οτι με εμπιστευαιται γιατι τον χαιδευω, ειμαι σε κοντινη αποσταση και δεν φοβαται, εχει ανεβει και στο χερι μου...
Λεωνίδα, κανε μοθ μια χάρη... Παιρνε λιγα πελλετς ή πατατα ή μπανανα κτλ κ μουλιασετα σε χυμο με ζεστο νερό... (την μπανανα κ πατατα οχι νερό.. Απλα ζεστανέτη) καιπλύνε καλα τα δαχτυλά σου και πάρε λιγο στο χέρι όταν ή θερμοκρασία ειναι οκ και δίνε με τα δαχτυλα αρκετες φορες κάθε μέρα..λέγοντας του πόσο καλο πουλάκι είναι κ πόσο το αγαπάς.. Θα δεις πως αμέσως θα αλλάξει στάση
 
Back
Top