Φροντίδα Φοβητσιάρης Ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Fidel
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Fidel

PB New Member
Εγγραφή
23 Νοε 2017
Μηνύματα
15
Πόλη
Ηράκλειο
Έχω 2 κοκατιλ εδώ κ 10 χρόνια τώρα απέκτησα κ ενα ringneck εξ ανάγκης απο δικο μου ατομο που τον είχε, το θεμα είναι οτι είναι πολύ φοβιτσιαρς δεν μπορώ να του αλλάξω το φαι του κ χαλάει τον κοσμο πως θα το ξεπεράσουμε αυτο; Τα κοκατιλ τα έχουμε πάνω μας συνέχεια! Συμβουλές για τον fidelako παρακαλώ!
 
Καλημέρα. Χωρίς να έχω γνώσεις από ότι έχω διαβάσει, δεν πρέπει να φωνάζεις ή να μαλώνεις με έντονη φωνή τον παπαγάλο. Θα πρέπει όμως όταν αρχίσει τις φωνές να απομακρύνεσαι από κοντά του κι αν είναι δυνατόν κι από το δωμάτιο ώστε να το συνδέσει με κάτι αρνητικό και να το σταματήσει σταδιακά λόγο της απομάκρυνση σου.

Για το φοβιτσιάρης πιστεύω είναι θέμα χρόνου να αλλάξει αυτό. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να προτείνω κάτι συγκεκριμένο.
 
Πρέπει να αλλάξω κ τ ο κλουβί του είναι στρογγυλό κ οχι το ευρύχωρο, να περιμένω να μας συνηθίσει πρωτα η να το αλλάξουμε.. Και πω θα το κάνω αυτο χωρίς να πάθει σοκ;
 
Τα στρογγυλα κλουβια δημιουργουν ανασφαλεια στα πουλια. Καλυτερα να το αλλαξεις αμεσα! Ετοιμασε το καινουργιο κλουβι και οταν θα ειναι ετοιμο ενωσε τις 2 πορτες και με λιγη υπομονη θα παει μονο του!
 
Πρέπει να αλλάξω κ τ ο κλουβί του είναι στρογγυλό κ οχι το ευρύχωρο, να περιμένω να μας συνηθίσει πρωτα η να το αλλάξουμε..
Αν το κλουβί που ζει είναι ακατάλληλο σου προτείνω να το αλλάξεις άμεσα και όχι αργότερα. Ο λόγος είναι ότι εκεί που θα έχει συνηθίσει κάπως το νέο του περιβάλλον και θα έχει ηρεμήσει έστω ελάχιστα, μια νέα αλλαγή κλουβιού θα του δημιουργήσει επιπλέον φόβο.
Και πω θα το κάνω αυτο χωρίς να πάθει σοκ;
Θα ενώσεις τα δύο κλουβιά, θα πιάσεις τις πόρτες με κάποιον τρόπο πχ. με σχοινί να μείνουν ανοιχτές και να περάσει μόνο του στο άλλο κλουβί χωρίς να το πιάσεις.
το θεμα είναι οτι είναι πολύ φοβιτσιαρς δεν μπορώ να του αλλάξω το φαι του κ χαλάει τον κοσμο πως θα το ξεπεράσουμε αυτο;
Τι ηλικία έχει το ριγκνεκ; Φοράει δαχτυλίδι; Από που το προμηθεύτηκε ο φίλος σου; Πόσο καιρό τον είχε;
Θεωρώ πως όποια συμβουλή και να σου δώσουμε πάνω στο θέμα της εξημέρωσης είναι περιττή, αφού έχεις στην κατοχή σου δέκα ολόκληρα χρόνια δύο κοκατιλ που κάθονται στο χέρι σας.
 
Τα κοκατιλ τα ειχα απο μωρα έμαθαν μαζί μας, τωρα ο φιντελ πρεπει να είναι ενάμισι και δεν φοραει δαχτυλίδι παντος τον πειρε απο πετ στορ.
 
Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να μας ενημερώσεις για τη συμπεριφορά του παπαγάλου προς το άτομο που τον φρόντιζε πριν από εσένα.
το θεμα είναι οτι είναι πολύ φοβιτσιαρς δεν μπορώ να του αλλάξω το φαι του κ χαλάει τον κοσμο
Είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά και στο προηγούμενο σπίτι του;
Συνήθως οι παπαγάλοι χρειάζονται κάποιο χρονικό διάστημα για να συνηθίσουν το νέο περιβάλλον, το νέο τους κλουβί, το νέο τους χώρο. Μου κάνει όμως εντύπωση το να χτυπιέται στο κλουβί όταν του αλλάζεις τροφή.
Σου προτείνω να βάλεις το κλουβί σε ένα ήρεμο σημείο που δε θα πηγαινοέρχεστε από μπροστά του. Να κάθεστε σε απόσταση, ώστε να συνηθίσει την παρουσία σας. Να μετριάσεις στο ελάχιστο τις επισκέψεις σου στο κλουβί, παρά μόνο για την τροφοδοσία του.
 
Θεωρώ οτι είναι καλύτερα απο πριν.. Στο σπίτι που ήταν οταν φωνάζε τον άλλαζαν δωμάτιο γιατί ενοχλούσε. Μάλλον χρειάζεται αρκετος χρόνος για να συνηθίσει!
 
Ολα παιζουν ρολο, η αλλαγη του περιβαλλοντος, το οτι το αλλαζαν δωματια συχνα απο οτι καταλαβα αλλα και το οτι πιθανοτατα οπως το καταλαβαινω δεν ασχοληθηκαν και ιδιαιτερα! Θελει χρονο το πουλακι! Ειναι αγριο η το ειχαν παρει ημερο;Για κλουβι σου ειαν τα παιδια. Θα βρεις ενα σημειο που να εχει τουλαιστον η μια μερια τοιχο για να νιωθει ασφαλεια. Οταν το πλησιαζετε οτι κανετε να το κανετε με αργες κινησεις για να συνηθισει σιγα σιγα!
 
Λοπον μπορώ να πω οτι έχουμε βελτιωθεί παρα πολυ ειναι ηρεμος κανει πολλές φωνούλες ασε που τον βγάζουμε εξω στην αυλη.. με το κλουβι μη παιρνουμε κ θάρρος 😀.. Μας αφήνει να του καθαρησουμε κ να του βάλουμε φαγακι σχετικά εύκολα τωρα, παμε μια χαρα απο πια ηλικία μπορουν να λενε λεξούλες;

Καπια στιγμή θα ανεβάσω κ φωτο
 
Νομίζω θα σε καλύψει απόλυτα η παρακάτω εικόνα.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Καλησπέρα.. Εδω κ μια εβδομάδα του ανοίγουμε το πορτακι κ βγαίνει εξω παει στο κλουβί που είναι δίπλα του με δυο κοκατιλ καθετε κ τους κανει φωνουλες μετα πεταει έρχεται προς το μέρος μας κανει κυκλο κ ξαναπαει στο κλουβί τους. Για να μπει μεσα του δίνουμε μια λιχουδιά αν κ καπιες φορες περνει πολύ ωρα.. Ηθελα να ρωτήσω οταν έρχεται προς το μερος μας κ θελει να κατσει πανω μας υπάρχει κυνδινος να μας τσιμπησει; Ακομα δεν ανεβαίνει στο χέρι μας άλλα περνει οτι λιχουδιά του δωσουμε απο το χερι μας κ αν βάλουμε το δάχτυλο στο κλουβί έρχεται κ το πιάνει με το ράμφος του χωρις να βάζει δύναμη.. (Προσπαθώ να ανεβασω φωτο κ δεν με αφήνει είναι μεγαλο αρχείο 😉
 
Δε νομιζω όταν έρθει επάνω σας, να ερθει με σκοπό να σας τσιμπήσει.
Καλό όμως είναι να είσαστε προσεκτικοί και να αποφύγετε στην αρχή να καθήσει στον ώμο σας που αν σε περίπτωση κάνει κάποια αντανακλαστική κίνηση και σας αρπάξει... Να μην είναι κάποιο από το αυτί σας, χείλι ή μάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ωραία, συνεχίστε με τον βγάζετε έξω κάθε μέρα και να έχετε υπομονή μαζί του! Από ότι έχω καταλάβει στον πρώτο ιδιοκτήτη δεν πέρασε και πολύ καλά.
Μπράβο σας που του δώσατε μία δεύτερη ευκαιρία!
 
Ωραία, συνεχίστε με τον βγάζετε έξω κάθε μέρα και να έχετε υπομονή μαζί του! Από ότι έχω καταλάβει στον πρώτο ιδιοκτήτη δεν πέρασε και πολύ καλά.
Μπράβο σας που του δώσατε μία δεύτερη ευκαιρία!
Παιδες ειμαι ενθουσιασμενος ειναι τοσο καλος προσπαθει να ερθει κοντα μας πεταει διπλα μας, κραταμε ενα ξύλο κ έρχεται για να κατσει αλλά δεν το τολμά ακομα κανει ανάγνωση 😀
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2018-09-30-19-18-36.webp
    Screenshot_2018-09-30-19-18-36.webp
    17,6 KB · Προβολές: 13
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top