Φροντίδα Φοβητσιαρικο παπαγαλακι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης angel16
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

angel16

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2013
Μηνύματα
168
το καινουριο μου παπαγαλακι ο tweety ειναι παρα πολυ φοβητσιαρης δεν μπορω να την εξημερωσω με τιποτα μολις με βλεπει τον πιανει πανικος οταν βαζω το χερι μου στο κλουβι καθεται πανω του αλλα μετα φευγει και πηδαει περα δωθε οταν τον βγαζω εξω να ξεμουδιασει πεταει σε ολο το δωματιο και δεν καθεται να τον πιασω γυρναει στο κλουβι μονος του επισης το κλουβι δεν του αρεσει καθολου ακουει την ρικα και κανει σαν τρελος προσπαθει να δραπετευσει συνεχεια τα καταφερε 2 φορες και δεν καθεται σε ησυχια τι μπορω να κανω για να τον εξημερωσω σκεφτομαι να αγορασω ακομα ενα θηλυκο να εχει παρεα μιας και η ρικα δεν τον αποδεχεται και θελει παρεουλα αλλα αφοτου καταφερω να την ηρεμησω λιγακι ποτε δεν ειχα προβλημα με αλλα πουλια ειναι ο μοναδικος που εχει τετοια συμπεριφορα και τον εχω 1+μηνα!
 
Έχουν και τα πουλιά τις προτιμήσεις τους. Μην την ταλαιπωρείς αφού είναι μεγάλη με νέες γνωριμίες. Πάλι καλά που γυρίζει στο κλουβί του. Όταν τον αφήνεις ελεύθερο, να είσαι καθιστός εσύ για να μην τρομάζει και να του μιλάς. Ίσως σε πλησιάσει με τον καιρό. Θέλει υπομονή. Βέβαια το έξω δεν βοηθάει στην εκπαίδευση γιατί ξεμυαλίζεται με τις νέες εμπειρίες.
 
ισως προς το παρων του μιλαω και καθομαι διπλα του αλλα αυτο τον αναστατωνει η ρικα ειναι σε δικο της κλουβι μακρια απο φασαριες και δεν σκεφτομαι να τους ενωσω ξανα γτ θελει οντως την ησυχια της αφου ειναι γιαγια αλλα ο μικρος αφου εχει μεγαλο κλουβι ισως του παρω ενα θηλυκο αφου με εμπιστευτει πρωτα.. Δεν ηξερα οτι δεν κανει καλο το εξω ενω δεν ειναι ηρεμος απλα ηθελα να τον αφησω να πεταξει λιγακι δεν μου αρεσει να ειναι συνεχεια στο κλουβι επισης αφιερωνω 1 ωρα μαζι του καθημερινα αλλα δεν βλεπω διαφορα!
 
Πολύ σωστά σκέφτεσαι πρέπει να βγαίνουν. Αλλά αφού θέλεις να το ημερώσεις καλύτερα πρώτα να γίνει αυτό και μετά να βγαίνει έξω. Γιατί προσπαθώντας να το βάλεις μέσα, τρομάζει χειρότερα. Να πάρε του θηλυκό αλλά πρέπει να έχεις και ένα μικρό κλουβάκι για καραντίνα.
 
εχω καραντινα ετοιμη αλλα τωρα ειμαι σε δειλημμα αμα παρω θηλυκο θελω να παρω ταισμενο στο χερι και οχι απο πετ σοπ γτ ο μικρουλης μου ειχε διαρροια μολις τον πηρα γενικα ολα τα παπαγαλακια μου τα ειχα παρει παλαιοτερα απο ανθρωπους που δεν τα ηθελαν αλλο ηαπο εκτροφεις τωρα ομως στην πολη που βρισκομαι ειναι δυσκολο να βρω εκτροφεα για παπαγαλους :/
 
Δίκιο έχεις. Άνοιξε ένα θέμα μήπως κάποιος ξέρει να σου πει, λέγοντας και την ευρύτερη περιοχή που σε βολεύει.
 
Back
Top