Φροντίδα Φοβικό κοκατίλ ή λάθος εκπαίδευση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά και πάλι,
Το βρισκετε φυσιολογικό ενώ τρώει από το χέρι μου, και του παρέχω όλη την φροντίδα αποκλειστικά εγώ και μόνο να μην θέλει να έρχεται πάνω μου η να μην θέλει το χαιδεμα από εμένα; Με φοβάται η άλλες φορές νευριάζει και ανοίγει το στόμα να με δαγκώσει (δεν δαγκώνει παρόλα αυτά) τον έχω πάρα πολύ καιρό κοντά μου (9 μηνες) και πίστευα θα με συνήθιζε. Η απλώς να το πάρω απόφαση ότι έτσι είναι ο συγκεκριμένος χαρακτήρας; Φταίει το ότι τον πήρα μεγάλο και όχι μωρό; Δεν ξέρω.έχω απελπιστει 😵😩
 

Συνημμένα

  • IMG_20191214_205838.webp
    IMG_20191214_205838.webp
    23,3 KB · Προβολές: 28
Πανω κατω τα ιδια συμπτωματα με το δικο μου. Ερχεται καθεται πανω στο λαπτοπ μου, εχει προσγειωθει πανω στο κινητο μου (ενω το εχω στο χερι και στελνω μηνυμα) Τραγουδα οταν ειμαι στο ιδιο δωματιο, χαδια ομως δε θελει. εδιτ . Για το δικο μου εχω καταληξει πως ειναι ο χαρακτηρας μαλλον.
 
Το κάθε πουλάκι έχει διαφορετικό χαρακτήρα... Να σκεφτείς ότι εγώ είχα και έχω εξημερωμένα, ταϊσμένα στο χέρι πάροτλετς και μόνο το ένα δεχόταν να τον χαϊδέψω, όλα τ΄άλλα πουλάκια μπορεί κάποιες στιγμές να ανέχονταν χάδια αλλά για λίγο.
Θα πρέπει να είσαι ευχαριστημένη-νος (γράψε το όνομα σου) γιατί η πρόοδος που έχετε κάνει είναι καλή.
Χρειάζεται να έχεις μεγάλη υπομονή με τα πουλιά, ίσως δεν του αρέσουν τόσο τα χάδια, ίσως είναι ακόμα νωρίς για το συγκεκριμένο πουλάκι να ''παραδοθεί'', μην συνεχίζεις να προσπαθείς συχνά ώστε να μην αναγκάζεσαι να υποχωρείς.
Τίθεται θέμα κυριαρχίας όταν σ΄εκφοβίζει και υποχωρείς, δεν μπορείς όμως και να του το επιβάλεις, θα πρέπει να το δεχθεί μόνο του. Η αλληλεπίδραση που έχετε μεταξύ σας έχει μεγαλύτερη αξία από τα χάδια, δεν είναι ένδειξη ''σχέσης'' τα χαδάκια αλλά περισσότερο χαρακτήρος. Σίγουρα η ηλικία παίζει ρόλο.
 
Πανω κατω τα ιδια συμπτωματα με το δικο μου. Ερχεται καθεται πανω στο λαπτοπ μου, εχει προσγειωθει πανω στο κινητο μου (ενω το εχω στο χερι και στελνω μηνυμα) Τραγουδα οταν ειμαι στο ιδιο δωματιο, χαδια ομως δε θελει. εδιτ . Για το δικο μου εχω καταληξει πως ειναι ο χαρακτηρας μαλλον.

Και σε εμένα έχει τύχει να καθήσει πάνω μου η να κάνει διαφορά που να δείχνουν ότι είναι φιλικό προς εμένα, αλλά τελικά δεν.. Τι να πω
[automerge]1576355769[/automerge]
Το κάθε πουλάκι έχει διαφορετικό χαρακτήρα... Να σκεφτείς ότι εγώ είχα και έχω εξημερωμένα, ταϊσμένα στο χέρι πάροτλετς και μόνο το ένα δεχόταν να τον χαϊδέψω, όλα τ΄άλλα πουλάκια μπορεί κάποιες στιγμές να ανέχονταν χάδια αλλά για λίγο.
Θα πρέπει να είσαι ευχαριστημένη-νος (γράψε το όνομα σου) γιατί η πρόοδος που έχετε κάνει είναι καλή.
Χρειάζεται να έχεις μεγάλη υπομονή με τα πουλιά, ίσως δεν του αρέσουν τόσο τα χάδια, ίσως είναι ακόμα νωρίς για το συγκεκριμένο πουλάκι να ''παραδοθεί'', μην συνεχίζεις να προσπαθείς συχνά ώστε να μην αναγκάζεσαι να υποχωρείς.
Τίθεται θέμα κυριαρχίας όταν σ΄εκφοβίζει και υποχωρείς, δεν μπορείς όμως και να του το επιβάλεις, θα πρέπει να το δεχθεί μόνο του. Η αλληλεπίδραση που έχετε μεταξύ σας έχει μεγαλύτερη αξία από τα χάδια, δεν είναι ένδειξη ''σχέσης'' τα χαδάκια αλλά περισσότερο χαρακτήρος. Σίγουρα η ηλικία παίζει ρόλο.

Είμαι ευχαριστημένη με την πρόοδο που έχει κάνει μέχρι τώρα, τον πήρα όταν ήταν ήδη μεγάλος (είχε γίνει ήδη η πρώτη πτερορροια) οποτε ίσως να είναι νωρίς ακόμα για να κρίνω.
Δεν με φοβίζουν τα όσα κάνει, κάθε πρωί που του αλλάζω νερό και φαγητό θα τύχει κ θα ανοίξει το στόμα του γιατί βάζω το χέρι μου μέσα στο κλουβί, παρόλο που δεν δαγκώνει, δεν δείχνω ότι φοβάμαι από αυτά που κάνει.
Έχω παρατηρήσει ότι μπορεί να πλησιάζω το κεφάλι μου πολύ κοντά του δεν φοβάται τόσο, μόλις όμως δει χέρια να τον πλησιάζουν θα ανοίξει στόμα και θα κάνει χχχ η θα φοβηθεί πολύ.
Δεν τον πιέζω σε κάτι, ούτε κάνω κάτι που δεν θα το ήθελε, απλά ήθελα να δω αν είναι φυσιολογικό όλο αυτό μετά από τόσους μήνες και αν θα έπρεπε να είναι διαφορετικός.
 
Μήπως φοράς βραχιόλια, δαχτυλίδια; Μήπως έχεις βαμμένα έντονα τα νύχια σου; Μήπως φοράς μεγάλο ρολόι;
Κάτι μπορεί να το τρομάζει, αφού αντιδρά έτσι και όταν δεν πας να τον χαϊδέψεις...
Σημασία δεν έχει μόνο να δείχνεις ότι δεν φοβάσαι, σημασία έχει να μην υποχωρείς σε κάτι που θέλεις να κάνεις. Στο έγραψα αυτό σε σχέση με τις προσπάθειες για χάδια... Καλύτερα να μην προσπαθείς συχνά ώστε να μην αναγκάζεσαι να υποχωρείς (διότι δεν γίνεται να τον χαϊδεύεις με το ζόρι) 🙂
 
Μήπως φοράς βραχιόλια, δαχτυλίδια; Μήπως έχεις βαμμένα έντονα τα νύχια σου; Μήπως φοράς μεγάλο ρολόι;
Κάτι μπορεί να το τρομάζει, αφού αντιδρά έτσι και όταν δεν πας να τον χαϊδέψεις...
Σημασία δεν έχει μόνο να δείχνεις ότι δεν φοβάσαι, σημασία έχει να μην υποχωρείς σε κάτι που θέλεις να κάνεις. Στο έγραψα αυτό σε σχέση με τις προσπάθειες για χάδια... Καλύτερα να μην προσπαθείς συχνά ώστε να μην αναγκάζεσαι να υποχωρείς (διότι δεν γίνεται να τον χαϊδεύεις με το ζόρι) 🙂

Όχι δεν έχω τίποτα πάνω στα χέρια μου. Που μπορεί να τον τρομάξει, ίσως απλά δεν θέλει. Γενικά φοβάται πάρα πολύ εύκολα οπότε πιθανόν να με φοβάται ακόμη.
Όταν όμως είναι για φαγητό δεν με φοβάται καθόλου κ με πλησιάζει κανονικά.
 
Εγω θα επιμείνω για τον χαρακτήρα χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω . Και το δικο μου επειδη εχω το τραπεζι σχετικα κοντα στο κλουβι με το που καθησω στο τραπεζι κατεβαινει αμεσως απο την ψηλη πατηθρα και ερχεται καθεται χαμηλα στο κλουβι (απεναντι) και τρωει η με κοιτάζει. Εχει το συγκεκριμενο θεμα με το χέρι, δε του αρεσει να το ακουμπαω γενικα, ενω μπορει να ειναι ανεβασμένο στο δείκτη να καθεται ηρεμο αν κουνησω το μεγαλο δαχτυλο ανοιγει το στομα και κανει δοκιμαστικα χτυπήματα σαν να λεει οχι (δε με εχει δαγκωσει δυνατα ποτε ομως ), συχνα ερχεται στον καναπε που καθομαι με το λαπτοπ και προσγειωνεται στην κορυφη της οθονης. Αν το αφησω καθεται, αν τεντωσω το χερι να το χαιδεψω ομως φευγει ξανα για το κλουβι. Αν παλι το εχω στο χερι μου το φερνω στο προσωπο και ακουμπα στα χειλη μου ψηλαφιζοντας τα με το ραμφος του αν προσπαθησω ενω το εχω στο χερι να το χαιδεψω τοτε την κοπαναει κοκ . Πολυ πολυ διαφορετικο απο το πρώτο κοκατιλ που ειχα ( φωτο αβαταρ ) που τριβοταν στα δαχτυλα μου απο μονο του ενω το ειχα στο χέρι, ανεβαινε στο χερι της ανηψιας μου και την αφηνε να το χαιδεψει, ειχε ανεβει στο χερι μιας φιλης μου την πρωτη μερα που ηρθε στο σπίτι ενω αυτο που εχω τωρα εκανα αμαν να το ανεβασω στο δικο μου. τι α κανς; :D
 
Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε η Σίσσυ. Η πρόοδος σας είναι μεγάλη και δεν θέλουν όλα τα πουλιά χάδια. :) Παρόλα αυτά συνέχισε να χτίζεις τη σχέση σας κι ίσως αλλάξει γνώμη λίγο αργότερα.
 
@Cockatiel_m, Εσύ είσαι σε πιο ανεβασμένο επίπεδο, εμένα δεν έρχεται καν στο δάχτυλο μου 😀 ναι το έχω πάρει απόφαση ότι μάλλον έτσι είναι ο χαρακτήρας του.
Πώς το κατάφερες και ανέβηκε στο δάχτυλο σου; Μου φαίνεται δύσκολο 😜
[automerge]1576403944[/automerge]
@Φοίβος, Αυτό έχω καταλάβει και εγώ ότι δεν θέλουν όλα τα πουλιά χάδια. Παρόλα αυτά επειδή θα ήθελα να είναι λιιιγο πιο φιλικός σας ρώτησα μήπως κάτι γίνεται λάθος γιατί μου φάνηκε μεγάλο το διάστημα που τον έχω και δεν έχει κατακτήσει να ανεβαίνει στο δάχτυλο μου πχ.
 
@Cockatiel_m, Εσύ είσαι σε πιο ανεβασμένο επίπεδο, εμένα δεν έρχεται καν στο δάχτυλο μου 😀 ναι το έχω πάρει απόφαση ότι μάλλον έτσι είναι ο χαρακτήρας του.
Πώς το κατάφερες και ανέβηκε στο δάχτυλο σου; Μου φαίνεται δύσκολο 😜
[automerge]1576403944[/automerge]

Βασικά δεν ερχεται στο δαχτυλό μου αλλα ανεβαινει πανω οταν βαζω το χερι μεσα στο κλουβι, η εξω εκτος κλουβιου οταν το βαζω παλι μπροστα στα ποδια του ( πολυ πιο σπανια ομως ).
 
Αν δεν ανεβαίνει στο δάχτυλο, δοκίμασε με λιχουδια. Την κρατάς δε τέτοια απόσταση ώστε να μπορεί να φάει μόνο αν ανέβει πάνω...
Είναι πανέξυπνα.. Μια δυο θα καταλάβει ότι δεν τον απειλεις
 
Αν δεν ανεβαίνει στο δάχτυλο, δοκίμασε με λιχουδια. Την κρατάς δε τέτοια απόσταση ώστε να μπορεί να φάει μόνο αν ανέβει πάνω...
Είναι πανέξυπνα.. Μια δυο θα καταλάβει ότι δεν τον απειλεις

Θα το δοκιμάσω.. Θα έχω την λιχουδια σε πολύ μικρό κομμάτι πάνω στον δείκτη μου ώστε να κάνει κίνηση να ανέβει πάνω για να την φάει. Κάπως έτσι το σκέφτομαι 🤔
 
Καλησπέρα και από εμένα,
Δυστυχώς η ευτυχώς δεν είναι όλα τα πουλάκια ίδια.
Όταν απέκτησα το πρώτο μου παπαγαλάκι
αντιμετώπισα μια πάρομοια κατάσταση όπου μετά από πολύ αγάπη και τρυφερότητα εξελίχθηκε σε μια υπέροχη
φιλιά. Και αυτό με επιμονή και υπομονή !
Πολλές σκέψεις με βασάνιζαν πως εγώ έκανα κάτι λάθος.
Η δικιά μου συμβουλή επάνω στο θέμα είναι να το αντιμετωπίσεις με τρυφερότητα αλλά και με κάποια σχετική πίεση από μέρους σου χωρίς να καταλαβαίνει ενόχληση.
Ελπίζω να τα καταφέρεις και αν όχι, δεξου το, και πάρε το απόφαση πως έχει έναν δικό του ξεχωριστό χαρακτήρα όπως όλα τα πουλάκια!🐦
Και βέβαια μην σταματάς ποτέ να το φροντίζεις!

Φιλικά ! 😊
 
Καλησπέρα και από εμένα,
Δυστυχώς η ευτυχώς δεν είναι όλα τα πουλάκια ίδια.
Όταν απέκτησα το πρώτο μου παπαγαλάκι
αντιμετώπισα μια πάρομοια κατάσταση όπου μετά από πολύ αγάπη και τρυφερότητα εξελίχθηκε σε μια υπέροχη
φιλιά. Και αυτό με επιμονή και υπομονή !
Πολλές σκέψεις με βασάνιζαν πως εγώ έκανα κάτι λάθος.
Η δικιά μου συμβουλή επάνω στο θέμα είναι να το αντιμετωπίσεις με τρυφερότητα αλλά και με κάποια σχετική πίεση από μέρους σου χωρίς να καταλαβαίνει ενόχληση.
Ελπίζω να τα καταφέρεις και αν όχι, δεξου το, και πάρε το απόφαση πως έχει έναν δικό του ξεχωριστό χαρακτήρα όπως όλα τα πουλάκια!🐦
Και βέβαια μην σταματάς ποτέ να το φροντίζεις!

Φιλικά ! 😊

Απλά όταν βλέπεις τα άλλα τόσο φιλικά με τον άνθρωπο τους πιστεύεις ότι κάτι κάνεις λάθος τόσο καιρό κ στεναχωριομουν αρκετά.
Τον αγαπώ όπως είναι δεν θα με πειράξει τόσο πολύ αν όντως έτσι συνεχίσει να είναι κ δεν αλλάξει γνώμη 🙂️ θα προσπαθήσω κι άλλο γιατί είναι αρκετά φοβιτσιαρης για να δει ότι δεν υπάρχει απειλή από εμενα, αν κ περίμενα μετά από τόσο καιρό να το έχει καταλάβει, αλλά δεν πειράζει όλα καλά 🙂
[automerge]1576489309[/automerge]
Αν δεν ανεβαίνει στο δάχτυλο, δοκίμασε με λιχουδια. Την κρατάς δε τέτοια απόσταση ώστε να μπορεί να φάει μόνο αν ανέβει πάνω...
Είναι πανέξυπνα.. Μια δυο θα καταλάβει ότι δεν τον απειλεις

Έβαλα χθες την λιχουδια πάνω στο δάχτυλο μου και σε απόσταση..στην αρχή μου έπιανε το δάχτυλο κ το τράβαγε να έρθει κοντά του για να το φάει 😀. Κατάλαβε τι έπρεπε να κάνει για να φάει αλλά δίσταζε. Πιστεύω θα το κατακτήσει με τον καιρό. Σε ευχαριστώ πολύ 🙂
 
Back
Top