Φροντίδα Φοβικό κοκατίλ;

Katerina70

PB New Member
Εγγραφή
1 Ιουν 2020
Μηνύματα
151
Πόλη
Δίστομο
Καλησπέρα παιδιά, δύσκολη τελικά η συμβίωση με το παπαγαλάκι,όλο ερωτήσεις έχω. Το έχω 5μήνες, πρόοδος στην εκπαίδευση ελάχιστη αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η φοβία του με τα πάντακαινούριο παιχνιδάκι να βάλω στο κλουβί γίνεται χαμός μέχρι να μείνει μάρμαρο 2-3 μέρες και να το κοιτά και μιλάμε για ενα μικρό αυτοσχέδιο που να γεμίσω το κλουβί όπως βλέπω εδώ σίγουρα θα έχει καρδιακό επεισόδιο. Και όταν τον βγάζω απο τι κλουβί πιάνει μια γωνία σα να βάζει τον εαυτό του τιμωρία και μπορεί να μείνει εκεί ακίνητος μέχρι να τον ξαναβάλω μέσα, μέχρι και πάρκο του πήρα ούτε το πλησιάζει καν, βλέπω τα άλλα που κατά καιρούς βάζετε να παίζουν και να χαίρονται και ο μπιλ τίποτα, τι άλλ
 
@christina07 το αφήνω λίγο ελεύθερο αλλά πιάνει μια γωνίτσα και κάθετα εκεί τα πάντα φοβάται και εμένα, παρόλο που τρώει με φόβο πάντα απο το χέρι μου και λίγο του ακουμπάω το κεφαλάκι όταν είναι εκτός κλουβιού μου κάνει επίθεση με ένα ήχο χχχχ
 
@Katerina70 το βγάζεις με το ζόρι; Αυτό εννοώ. Συνέχισε να του δίνεις λιχουδιές και θα σταματήσει να το κάνει αυτό. Ναι σου κάνει επίθεση επειδή δεν θέλει να το ακουμπάς πάντα. Σιγά σιγά και με υπομονή όλα θα στρώσουν. Όσο για τα παιχνίδια και το πάρκο θέλει τον χρόνο του. Κάτσε μπροστά του και να ασχολείσαι μαζί τους. Δείξε του ότι είναι διασκεδαστικό και μην βάλεις 10 παιχνίδια μαζεμένα, ένα ένα την φορά.
 
Καλησπέρα! Είναι λογικό να φοβάται καθετι καινούργιο μπαίνει στο κλουβί του, ξαφνικά ένα άγνωστο αντικείμενο μπαίνει μέσα στο σπίτι του κ εκείνο θα πρέπει να διαχειριστεί τον φόβο του πρώτα κ ύστερα θα το πλησιάσει δειλά δειλά ώστε να παίξει ή να ασχοληθεί μαζί του.
Όταν λες το βγάζεις από το κλουβι τι εννοείς; Ανοίγεις την πόρτα κ βγαίνει μόνο του;
Επίσης, τι ηλικία έχει το πουλάκι κ σε ποια ηλικία το απέκτησες; Είναι ημερο;
 
@christina07 κάθεται πάνω στο κλαδί και απλά το βγάζω, μήπως του κάνω κακό; αν ανοίξω το πάνω μέρος του κλουβιού δεν βγαίνει μόνος του. Όσο για τα παιχνίδια πάντα ένα βάζω γιατί στα πολλά φτερουγίζει σαν τρελό, μακάρι να ημερεψει με τον καιρό, δεν ξέρω αν φταίει και το ότι απ όσο ξέρω φυσικά είναι μικρό περίπου εννέα μηνών
 
@Sina είναι περίπου εννέα μηνών και όχι ήμερο,το πήρα άγριο αλλά σιγά σιγά κάνουμε μικρά βηματακια, δεν βγαίνει μόνος του όχι εγώ τον βγάζω με το κλαδί του, νόμιζα πως το χρειαζόταν για να ξεμουδιαζει λίγο
 
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό που κάνεις, το ότι θέλει να ξεπιαστει εννοω, αλλά γενικά καλό θα ήταν να μην το βγάζεις έξω ετσι, απλά ίσως θέλει περισσότερο χρόνο. Όταν θα ξεθαρεψει θα βγαίνει κ από μόνο του. Ίσως να μην έχει κάποιο κίνητρο ώστε να βγει μέχρι στιγμής και γι'αυτό να κάθεται ακίνητο χωρίς να κάνει τίποτα μέχρι να τον ξανά βάλεις, συν ότι ακόμα φοβάται.
Θέλει ακόμα χρόνο κ υπομονή από ότι καταλαβαίνω
Το ότι είναι άγριος το κάνει ακόμα πιο δύσκολο το έργο σου αλλά όχι ακατόρθωτο.
Όσο για τα παιχνίδια είναι απόλυτα λογικό να τα φοβάται. Μια καλή λύση θα είναι να μην γεμίζεις προς το παρόν το κλουβί με διάφορα καινούργια παιχνίδια αλλά να τα βάζεις ένα ένα. Να τον αφήσεις να πάρει τον χρόνο του με αυτά ακόμα και να παίξεις εσύ η ίδια ώστε να του δείξεις τον τρόπο.
Αφού το κάνεις αυτό και αρχίζει και δέχεται καινούργια αντικείμενα έλεγξε ποιες είναι οι προτιμήσεις του και πήγαινε με βάση αυτές. Για παράδειγμα εμένα προτιμά τα ξύλινα παιχνίδια από τα πλαστικά.
Μην αγχώνεσαι είναι λογικο όλα αυτά να συμβαίνουν. Θέλει υπομονή και αρκετό χρόνο. 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Katerina70 κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολη η εξημέρωση ενός πουλιού που δεν μεγάλωσε απο ανθρώπους. 🙂 Χρειάζεται πολλή υπομονή και προσπάθεια και οι αλλαγές δεν μπορούν να γίνονται απο τη μια στιγμή στην άλλη. Σου δόθηκαν πολύ σωστές συμβουλές πιστεύω απο όλους ως τώρα.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές,υπομονή έχω μπόλικη αγάπη υπερβολική οπότε σιγά σιγά και με όσα μαθαίνω απο όλη την ομάδα εδώ είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρουμε, καλη σας μέρα
 
Back
Top