Φροντίδα Φοβιτσιαρικο Ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης melagio80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα!
Σας έχω παρουσιάσει ήδη το νέο Ringneck που αγόρασε ο αδερφός μου πριν μήνες.
Είναι πολύ καλό πουλάκι,ήρεμο,έρχεται πάνω μας, παίζει,όμως φοβάται τα χέρια. Δηλαδή θα έρθει από μόνος του πάνω μας αλλά Εάν κουνηθεί το χέρι θα φοβηθεί και θα φύγει. Για να τον πάρουμε από το κλουβί τον πιέζουμε αρκετά. Από χάδια... Τιποτα.
Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό το θεμα;
 
Είναι γνωστή φοβία αυτή. Κλειστά όσο μπορείτε τα χέρια στους αγκώνες όταν παίζετε μαζί του και για να το βάλετε στο κλουβί ίσως κάποια ξύλινη πατήθρα να πατάει πάνω της.
Και τις παλάμες σας φοβάται;
 
Είναι γνωστή φοβία αυτή. Κλειστά όσο μπορείτε τα χέρια στους αγκώνες όταν παίζετε μαζί του και για να το βάλετε στο κλουβί ίσως κάποια ξύλινη πατήθρα να πατάει πάνω της.
Και τις παλάμες σας φοβάται;
Ανεβαίνει με τεράστια δυσκολία στο χέρι για να ξεκολλήσει λίγο από το κλουβί. Όταν παίζει πάνω μας Ακόμα και το δάχτυλο καμία φορά φοβάται.
 
Τίποτα δεν πιάνει!
Μια μέρα τον έπιασε η μαμά με πετσέτα. Βέβαια δεν το θεώρησα σωστό αλλά τον χάιδευε και του άρεσε!
 
Μπα νοιώθουν ασφάλεια μέσα στην πετσέτα. Δεν ξέρω Ιωάννα μου, για περίμενε και @Φοίβος, @Sissy , @ilie mp και όποιον άλλον μου διαφεύγει :)
 
Ιωάννα μου θα σου πω αυτά που έχω καταλάβει από την εμπειρία μου με τον Μάριο (που έχει γενικά διάφορα ''θεματάκια'' )
Σε σχέση με τα χέρια τον φοβίζουν τρελά...
Βαμμένα νύχια, δεν τολμώ να τον πλησιάσω έτσι και αποφασίσω να βάλω χρώμα στα νύχια μου
Δαχτυλίδια-Βραχιόλια-Ρολόγια (που δεν γνωρίζει)... Οτιδήποτε δηλαδή που μπορεί να φοριέται στα χέρια-παλάμες. Πάντα τον φόβιζαν από μωρό...
 
Σίσσυ μου δεν έχει σχέση με βαμμένα νύχια ή αξεσουάρ. Πιστεύω πως κάτι έχει συμβεί παλαιότερα και του έχει μείνει Δυστυχώς...
 
... Πιστεύω πως κάτι έχει συμβεί παλαιότερα και του έχει μείνει Δυστυχώς...
Αν είναι αυτή η αιτία θα χρειαστεί χρόνος και προσπάθεια απ΄όλους σας... Προσπαθήστε με λιχουδιές να κερδίσετε την εμπιστοσύνη του, όπως προανέφερε η Μαρία...
 
Απο οτι φαινεται το πουλι ειχε καποια ασχημη εμπειρια και του εχει μεινει τραυμα.
Αν του δωσετε λιχουδιες με το χερι θα τις παρει;
Αν ναι τοτε ισως με αργα και σταθερα βηματα γινει καποια προοδος.
Αλλιως υπαρχει η εκπαιδευση με το κλικερ και το στικ που ισως βοηθιυσε τα πραγματα.
Ομως με ασχολια και υπομονη.
 
Μόνο με υπομονή θα του περάσει. Η Φοίβη που είχα αγοράσει άγρια φοβόταν πολύ τα χέρια μου στην αρχή καθώς την είχαν πιάσει πολλές φορές κι άγαρμπα (ίσως κι από τη ζούγκλα). Της πήρε πάνω από έναν χρόνο για να εμπιστευθεί τα χέρια μου. Με πολλή υπομονή κι ενασχόληση όμως τα κατάφερα. Την άφηνα να περιεργαστεί τα δάχτυλα μου κρατώντας τα ακίνητα αρχικά και σιγά σιγά έκανα μικρές κινήσεις. Η πετσέτα αλλά πουλιά τα ηρεμεί κι αλλά τα αγχώνει όπως τέτοια ήταν η Φοίβη. Τα μικρά της τώρα δεν τη φοβούνται καθόλου την πετσέτα αλλά τους την έμαθα από μωρά για την περίπτωση που θα χρειαστεί.
 
Υπομονη! Παρατηρησα πως με το μπαντζι μου ειχα παρομοιο θεμα. Φοβόταν τα χερια (παλαμη δαχτυλα και γυμνο χερι) αμα φοραγα μια συγκεκριμενη γκρι ζακετα ανεβαινε μονο. Νομιζω πως το προβλημα αρχισε να φτιαχνεται οταν βρηκα την μπαρα λιχουδιας (που οταν την τρωνε γίνεται πατηθρα) τον καλοπιανα με αυτο που ηταν σαν προεκταση του δαχτυλου και σιγα σιγα απο μονος του αρχισε να ανεβαινει.
Υ. Γ χαδια δεν δεχεται και νομιζω ποτε δεν θα δεχτει, καθεται τσακωνεται και μιλαει στα δαχτυλα μου😛
 
Στην πετσέτα Ανέστη έκατσε και μας άφησε να του χαϊδεύουμε το κεφαλι!
@ilie mp Ναι φυσικά και τα παίρνει από το χέρι Αφού είναι κοιλιοδουλος

Αν συνεχισετε καθημερινη ανασχοληση τοτε καποια στιγμη θα καταλαβει οτι δεν του κανουν κακο τα χερια :)
Ισως απλα ειναι νωρις ακομα για να σας εμπιστευτει 100%
 
Ίσως να χρειάζεται λίγη παραπάνω πετσέτα!
Όλη μέρα μαζί του είμαστε, είναι πάνω μας, παίζει, τρώει. Πολυ καλο πουλακι
 
Back
Top