Ασθένειες Φοβόμουν τα αρπακτικά αλλά τελικά η ζέστη σκότωσε τα πουλάκια

kingXristos

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2014
Μηνύματα
232
Πόλη
Αθήνα
Σε ενα απογευμα 2 το φαντάστηκα σκαρθοκαναρο και ενα μικρο πεθαναν απο την ζεστη
Εδω που τα εχω τωρα στην Χαλκίδα εχει πολυ δεν τα επιανε ηλιος μονο αντηλια
Δεν ειμαι ακομα σίγουρος αν ειναι απο αυτο. Απλα τα 2 που μου εχουν μείνει οταν εφυγα τους αφησα μπανιέρα
 
Λυπάμαι πολύ! ☹

Τους έβαλες μπάνιο και παρολαυτα όταν επέστρεψες τα βρήκες νεκρά; Το καινούργιο σκαρθοκαναρο και το μωρό που έβγαλες φέτος; Είχε το κλουβί καθόλου αίματα; Πρώτη φορά ακούω από αντηλια να έπαθαν θερμοπληξια και να πέθαναν...
 
Τους εβαλα το μεσημέρι για μια βουτιά και μετα την εβαλα στο άλλο και την άφησα αυτο γλύτωσε
 
Δεν μπορεί ένα μπαλκόνι 4ου ορόφου, χωρίς τέντες να έχει όλη μέρα αντηλιά. Προφανώς τα χτύπησε ο ήλιος κατακούτελα. Σ' εκείνο το ύψος και άλογο θα πέθαινε.
 
Μπορεί να τα πιάσει ίσως λιγο στις 20.00. Που και πάλι υπάρχει ξύλινο ραφι απο πανω απο το κλουβι.
Οταν λεω αντηλια εννοω πως φτάνει ο ήλιος να σκαει δίπλα στο κλουβί, καταλαβες;
Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε άλλο
Νομίζω παντός πως σχετίζετε το πρόβλημα με αυτό του φιλου με το malinois.
 
λυπαμαι πολυ για τα πουλακια σου
ειναι πολυ κριμα να φευγουν ετσι ζωουλες.
 
Να στε καλα παιδια
Το θεμα ειναι πως και αυτο που τα καταφερε δεν ειναι και στα καλύτερα του, μαδαει κιόλας κελαηδάει μονο λιγο το πρωί δεν ειναι νωρίς για πτεροροια;
Αύριο μπενουν τεντες οχι οτι δεν θα εχει ζέστη αλλά πηστευω πως θα ειναι καλύτερα αν ο ήλιος ειναι σε απόσταση τι λετε;
 
Έχει αρχίσει ήδη η πτερόρροια σε πολλά πουλάκια. Ε φυσικά καλύτερα με τις τέντες.
 
Νωρίς πολύ κρίμα απλα εκανα αμαν για να οργανώσω στο νεο σπιτι και σκότωσε η ζεστη και αυτό που απέμεινε δεν θα το ακουσω
 
Τι να κάνουμε όλοι έχουμε ζήσει διάφορα περιστατικά, αργότερα θα πάρεις άλλο. Κρίμα γι' αυτά που χάθηκαν. Γιατί δεν θα το ακούς αυτό που έμεινε;
 
Ειπαμε δεν γίνεται μεσα! Δεν επιτρέπετε και δεν θελω να ζει τις δικες μου παραξενιες άνοιξε κλεισε φως και ολα τα σχετικά
Δεν θα το ακουω για 2 μηνες εννοώ.

Για να καταλάβετε οταν άνοιξε την μπαλκονοπορτα η κοπελιά και είδε το σκαρθοκαναρο με τα πόδια επανω μπήκε μεσα και την κλείδωσε. Φοβόταν μετα να παει στον τρίτο οροφο να δει για τα άλλα μήπως αντικρίσει το ίδιο θεαμα.
Ισως αν πήγαινε να έσωζε το μικρό
Το λεω σαν παράδειγμα αυτό για να καταλάβετε γιατι δεν γίνεται μεσα
 
Έτσι όπως μας έχεις περιγράψει την κατάσταση στα διάφορα θέματά σου, προς το παρόν τουλάχιστον, το πολύ πολύ να έχεις ένα πουλάκι σε κάποιον χώρο εξωτερικό προστατευμένο που θα μπορείς και να το παρακολουθείς πιο σχολαστικά. Νομίζω το είδες και μόνος σου από τις εξελίξεις. Αργότερα βλέπεις πάλι.
 
Καπως ετσι παει. Τωρα η κατασταση ειναι τέλεια αλλα δεν υπάρχουν πουλια για να την ζήσουν
 
Εντάξει πάλι καλά!
Πρόσεχέ τον τώρα σαν τα μάτια σου και μην πάρεις άλλο προς το παρόν.
 
Υτο Οκτώβρη ενα ζευγάρι. Που θα ειναι και οργανωμένα άψογα.
Άσχετο τα αρπακτικά επιτίθενται και την νύχτα; Απο οτι φαντάζομαι οχι ε;
 
Back
Top