Γενικά Φονιας Lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης EFTHIMIS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

EFTHIMIS

PB Member
Εγγραφή
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
350
Πόλη
Καστοριά
Δεν γνωριζω αν σας εχει τυχη κατι τετοιο αλλα εγω οταν το ειδα εμεινα εκπληκτος:πριν λιγες μερες ηρθε στο σπιτι μου η ανηψουλα μου η οποια εχει ενα καναρινακι εδω και ενα μηνα και μου ζητησε να της το κρατησω γιατι θα εφευγε διακοπες και να το προσεχω, οπως και εκανα! Καθε μερα το περιποιομουν μαζι με τους παπαγαλους μου και το βραδυ τα εβαζα ολα μαζι μεσα στο σπιτι το καθενα στο κλουβι!Χθες το πρωι πριν ξεκινησω για την δουλεια κατεβηκα στην αποθηκη για να τα βγαλω στην αυλη και το πρωτο πραγμα που ειδα ηταν οτι το θυληκο το Lovebird ηταν μεσα στο κλουβι στο οποιο ειχα το καναρινακι και με μια δευτερη ματια αντικρυζω το καναρινακι μεσα σκοτωμενο! Το πιστευετε οτι εχει μαθει να ανοιγει τις πορτες με το ραμφος και ηταν η μονη ημερα που ξεχασα να βαλω μια ασφαλεια που χρησιμοποιω(λουκετακι), γιατι η πορτα και απο τα δυο τα κλουβια ανοιγει προς τα πανω δηλαδη to Lovebird ανοιξε την πορτα του, πεταξε μεσα στην αποθηκη γιατι βρηκα και πεσμενα πραγματακια και μετα πεταξε στο κλουβι απο το καναρινακι ανοιξε την πορτα μπηκε μεσα και το σκοτωσε! Μηπως εχετε να πειτε κατι;
 
πολυ περιεργο, εκανε ολη αυτη τη φαση για να σκοτωσει το καναρινι.
τεσπα κριμα το πουλακι.
 
Κριμα το πουλακι...
Τα λουκετα δεν πρεπει ποτε να βγαινουν απο τα κλουβια!
 
Κριμα το καημενο... Και τωρα τι θα πεις στην ανηψια σου;
 
Σημερα της πηρα αλλο λιγο πιο πορτοκαλι και της ειπα οτι το ταισα αυγο και αλλαξε χρωμα! Ευτυχως ειναι πεντε χρονων!
 
Και πως νιωθεις που ειπεσ ψεματα σε ενα μολις 5 ετων κοριτσακι; Πλακα σου κάνω! Οντως φιλε μου κριμα στο πουλάκι.. Μηπως το Lovebird το έβαλες κάποιος απο την οικογένεια σου για να δει πως θα εινια μαζι, τα ξέχασε και το Lovebird το σκοτωσε;Δε μπορω να σκεφτω κάτι αλλο πραγματικα.. Ολη αυτη η διαδρομη για να σκοτωσειι.. Πολυ περιεργο..
 
Δεν υπαρχει περιπτωση γιατι τα προσεχουμε εγω με την μητερα μου και ηξερε οτι αν τα εβαζε μαζι θα γινοταν κατι τετοιο γιατι το θυληκο το Lovebird ορμαει και στα κοκατουα! Ειναι μονομαχος!
 
Κριμα το καναρινακι... Το καινουργιο καναρινι που της πηρες δεν χρειαζεται εξημερωση η κατι δεν ξερω και πολλα απλως ρωταω
 
Αστο κανά μισάωρο μαζί με έναν κοκατουα να βάλει μυαλό. :Ρ

Δεν ειναι αστειο! Δεν μπορω να ξερω τι εχει γινει, αλλα δεν μπορουμε να τα βαλουμε με το πουλακι! Ο καθενας εχει ευθυνη για την ασφαλεια των πουλιων που φροντιζει...
 
Μερικες φορες που το βαζω με τα κοκατουα τα ορμαει! Μιλαμε για σπανιο ειδος Lovebird! 🙂
 
Αυτό το έκανα κι εγώ με ένα γαλάζιο Budgie του ανηψιού μου που ψόφισε (αυτό αρρώστησε όμως).

Σίγουρα ο καθένας έχει ευθύνη των πουλιών του, αλλά μερικά πράγματα που μπορούν να κάνουν αυτά τα τερατάκια είναι δύσκολο να τα προβλέψεις...
Ο δικός μου *ξεβίδωσε* τη βίδα που κρατούσε το 'μπαλκονάκι' του κλουβιού του... Δεν έχω ιδέα πως.

Πάντως, χωρίς να ξέρω από καναρίνια, υπάρχουν όντως κάτι τροφές κίτρινες και πορτοκαλί που έχουν επίδραση στο χρώμα τους.
 
εγω στην θεση σου θα κλειδωνα και την πορτα... Της κρεβατοκαμαρας... Ποτε δεν ξερεις... Μην σε επισκευτει κανενα βραδυ... Την εβαψες...

προσεχε!
 
Back
Top