Γενικά Φοράει δαχτυλίδι, αλλά φοβάμαι να το πιάσω για να δω τι γράφει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Εγώ έχω άλλη απορία... Πόσο μηνών είναι το κουκλί; :)
καναρίνι-27224.webp

Εμένα μου το έδωσαν πριν 2-3 μήνες περίπου, αλλά είναι σίγουρα μεγαλύτερο. Φοράει δαχτυλίδι, αλλά φοβάμαι να το πιάσω μη το πονέσω για να δω τι γράφει.
 
φοβάμαι να το πιάσω μη το πονέσω για να δω τι γράφει.
Με την πρώτη ευκαιρία να το κάνεις.
Κανονικά... Το πρώτο πιάσιμο για να μπει ένα πουλί στο χώρο μας, πρέπει να συνοδεύεται από απόλυτη καταγραφή των στοιχείων του δαχτυλιδιού.
 
Με την πρώτη ευκαιρία να το κάνεις.
Κανονικά... Το πρώτο πιάσιμο για να μπει ένα πουλί στο χώρο μας, πρέπει να συνοδεύεται από απόλυτη καταγραφή των στοιχείων του δαχτυλιδιού.
Καλησπέρα. Ακολούθησα την συμβουλή σου και κοίταξα το δαχτυλίδι. Γράφει δύο αρχικά και έναν 3ψήφιο που δεν ξέρω τι σημαίνει, καθώς επίσης και μία ημερομηνία, 12/09/2011, προφανώς η ημερομηνία γέννησής του.
 
Καλησπέρα. Ακολούθησα την συμβουλή σου και κοίταξα το δαχτυλίδι. Γράφει δύο αρχικά και έναν 3ψήφιο που δεν ξέρω τι σημαίνει, καθώς επίσης και μία ημερομηνία, 12/09/2011, προφανώς η ημερομηνία γέννησής του.
Tι χρώμα δακτυλίδι είναι; Μπορείς να βγάλεις μια καθαρή φωτό που να διακρίνεται; Τα αρχικά και τον τριψήφιο θέλουμε.
Το άλλο που αναφέρεις σαν ημερομηνία να το ξανακοιτάξεις διότι δεν υπάρχει σε κανενα δακτυλίδι του κόσμου τέτοια αναφορά. :) Γενικά αν θέλεις να πούμε δυο πραγματάκια για το πουλάκι και την καταγωγή του γράψε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που βλέπεις. Ολα αυτά γιατί φαίνεται οτι ανήκει σε κάποια "καθαρή" ποικιλία χρώματος!
 
Να γράψεις όλα όσα βλέπεις με τη σειρά και θα σου πουν οι φίλοι τις λεπτομέρειες.
Μόλις πάω σπίτι θα το κάνω

Tι χρώμα δακτυλίδι είναι; Μπορείς να βγάλεις μια καθαρή φωτό που να διακρίνεται; Τα αρχικά και τον τριψήφιο θέλουμε.
Το άλλο που αναφέρεις σαν ημερομηνία να το ξανακοιτάξεις διότι δεν υπάρχει σε κανενα δακτυλίδι του κόσμου τέτοια αναφορά. :) Γενικά αν θέλεις να πούμε δυο πραγματάκια για το πουλάκι και την καταγωγή του γράψε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που βλέπεις. Ολα αυτά γιατί φαίνεται οτι ανήκει σε κάποια "καθαρή" ποικιλία χρώματος!
Καλησπέρα Μάκη. Θέλω να μάθω, γιατί μου το έδωσε φίλη και θέλω να ξέρω περισσότερα πράγματα για να το προσέξω καλύτερα. Μόλις πάω σπίτι, θα κοιτάξω να σας γράψω όλα τα στοιχεία. Σε ευχαριστώ
 
Tι χρώμα δακτυλίδι είναι; Μπορείς να βγάλεις μια καθαρή φωτό που να διακρίνεται; Τα αρχικά και τον τριψήφιο θέλουμε.
Το άλλο που αναφέρεις σαν ημερομηνία να το ξανακοιτάξεις διότι δεν υπάρχει σε κανενα δακτυλίδι του κόσμου τέτοια αναφορά. :) Γενικά αν θέλεις να πούμε δυο πραγματάκια για το πουλάκι και την καταγωγή του γράψε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που βλέπεις. Ολα αυτά γιατί φαίνεται οτι ανήκει σε κάποια "καθαρή" ποικιλία χρώματος!
Καλησπερα και παλι. Ειδα το δακτυλιδι, ειναι χρωμα μπλε ανοικτο, οχι γαλαζιο, και γραφει τα εξης: ΑΗΒΟF 132 2.9 593 και ακριβως απο κατω απο το 2.9 γραφει 11. Θεωρω οτι τα εγραψα σωστα. Βγαινει νοημα;
 
ΑΗ = Τα γράμματα του συλλόγου του εκτροφέα
ΒΟF = Βελγική Ορνιθολογική Ομοσπονδία
132 = Αριθμός του εκτροφέα
2.9 = Διάμετρος τρύπας δακτυλιδιού
593 = Αύξοντας αριθμός πουλιού
11 = Έτος (2011 + μπλέ χρώμα δακτυλίδι)
Και κάτι σχετικό με τα δακτυλίδια https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
 
Φαίνεται για Αχάτης Παστέλ .Φυσικά είναι αρσενικό Κιτρινο μωσαικού. Ισως με καλή πτερόρροια να φτάσει σε μια απο τις τελευταίες αναπαραγωγικές χρονιές του το 2017 . :)
 
Φαίνεται για Αχάτης Παστέλ .Φυσικά είναι αρσενικό Κιτρινο μωσαικού. Ισως με καλή πτερόρροια να φτάσει σε μια απο τις τελευταίες αναπαραγωγικές χρονιές του το 2017 . :)
Δεν γνωριζω τα ειδη, παντως κελαηδαει πολυ, του πηρα σημερα 60αρι κλουβι για να εχει χωρο. Αν του παρω θηλυκια για παρεα, τι θα επρεπε να επιλεξω;
 
Back
Top