Γενικά Φορά ανεμιστήρα σε κλωσσομηχανή

hackertom

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2015
Μηνύματα
5
Πόλη
Πειραιάς
Καλημέρα

Ποια ειναι η φορά αέρα σε έναν ανεμιστήρα κλωσσομηχανής; Προς την αντίσταση η τον χώρο τον αυγών;

image.jpg
 
Χρειάζεται ανεμιστήρα διπλής ροής..
Όταν η υγρασία του χώρου μέσα στην εκκολαπτική μηχανή είναι μεγάλη τότε θα πρέπει ο αέρας ανανέωσης να πάει πρώτα στις αντιστάσεις. Έτσι πιο ξηρός οδηγείται στο χώρο και χαμηλώνει τη σχετική του υγρασία.
Αντίθετη ροή αν η υγρασία είναι χαμηλή μαζί με ένα σκεύος με νερό.
 
Χρειάζεται ανεμιστήρα διπλής ροής..
Όταν η υγρασία του χώρου μέσα στην εκκολαπτική μηχανή είναι μεγάλη τότε θα πρέπει ο αέρας ανανέωσης να πάει πρώτα στις αντιστάσεις. Έτσι πιο ξηρός οδηγείται στο χώρο και χαμηλώνει τη σχετική του υγρασία.
Αντίθετη ροή αν η υγρασία είναι χαμηλή μαζί με ένα σκεύος με νερό.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Στην αντίθετη ροή που γράφεις όμως
απο οτι καταλαβαίνω θα "χτυπάει" τα αυγά πράγμα όχι επιθυμητό για εμάς.

Ο μόνος τρόπος για να χαμηλώσει η υγρασία στον χώρο ειναι αυτός;

Αυτό που έχω βάλει στην φωτογραφία ειναι βεντιλατέρ ψυγείων; Αυτά ειναι διπλής ροής;
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Στην αντίθετη ροή που γράφεις όμως
απο οτι καταλαβαίνω θα "χτυπάει" τα αυγά πράγμα όχι επιθυμητό για εμάς.

Ο μόνος τρόπος για να χαμηλώσει η υγρασία στον χώρο ειναι αυτός;
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φράγμα ροής ώστε να μη χτυπάει τα αυγά..
Ο ανεμιστήρας αυτός είναι τεράστιος...
Κάτι σαν αυτούς που έχουν οι υπολογιστές χρειάζεσαι... και βάλε δυο ένας για την κάθε περίπτωση.
 
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φράγμα ροής ώστε να μη χτυπάει τα αυγά..
Ο ανεμιστήρας αυτός είναι τεράστιος...
Κάτι σαν αυτούς που έχουν οι υπολογιστές χρειάζεσαι... και βάλε δυο ένας για την κάθε περίπτωση.
Θέλω να φτιάξω ένα "αντίγραφο" της επαγγελματικής fiem mg που ειναι και η φωτογραφία τραβηγμένη για 150/200 αυγά κότας.
Όποτε νομίζω το μέγεθος ειναι καλό, με προγραμματισμό σε 3 σκάλες :

Χαμηλές στροφές για την περίοδο που βγαίνουν και διατηρούνται τα πουλιά μέχρι να μεταφερθούν στην θερμομάνα
Μέτριες στροφές για τις τελευταίες 3 μέρες
Υψηλές στροφές για τις 18 μέρες. (Ειναι πολλά τα αυγά)

Τώρα αυτό το φράγμα ροής που λες πως το εννοείς στην πράξη;

Τώρα ανεμιστηράκια υπολογιστών έχω και 12 άρια και μικρότερα, ωραία η ιδέα σου για δίπλα ανεμιστηράκια αλλά γιατί όλες οι επαγγελματικές μηχανές που βλέπω στο εμπόριο χρησιμοποιούν βεντιλατέρ;
ftero-1.jpg


l_fmi_anemisthras_psygeiou_16watt_2_.jpg
 
Προτάσεις κάνουμε...
Σίγουρα δεν έχουμε τις απαντήσεις για όλα..
Δοκιμάζεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου και μας ενημερώνεις αν θες για το αποτέλεσμα.
 
Προτάσεις κάνουμε...
Σίγουρα δεν έχουμε τις απαντήσεις για όλα..
Δοκιμάζεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου και μας ενημερώνεις αν θες για το αποτέλεσμα.

Δεν "απαιτώ" απαντήσεις έτσι και αλλιώς για αυτό άνοιξα το νήμα εάν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει ας απαντήσει η κάποιος που πιστεύει οτι δουλεύει κάπως. Οι τιμές αυτών των μηχανών άλλωστε κοστίζουν πάνω απο τα 1000€ όποτε δεν κοστολογούνται τυχαία σε αυτά τα νούμερα.
 
Back
Top