Ασθένειες Φουσκαλα στον ουρανισκο περιστεριου, τι μπορει να ειναι;

Εγγραφή
24 Ιουλ 2008
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Σε ένα απο τα περιστέρια μου, παρατήρησα οτι δεν μπορεί να φάει.
Του ανοιξα το ράμφος και είδα οτι το ανω μέρος είναι καλυμμένο απο μία φουσκάλα.
Ξέρει κανείς τι είναι και πως αντιμετωπίζεται;
Σας έχει συμβεί ποτέ.
Παρακαλώ για την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ πολύ.;
 
ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ

chevita GmbH - Pigeon Pox

Για δες λίγο εδώ αν εννοείς αυτό.
Λαζαρε καλημέρα
οχι δεν εννοώ αυτο που δείχνει το link , δεν εχει καμμιά δυσμορφία, ειναι εντελώς ομαλή διόγκωση, σαν να έχει κρεμάσει ο ουρανίσκος προς τα κάτω, σαν φουσκάλα και δεν μπορεί να φάει.
τι μπορεί να είναι;
 
πετρο το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να το απομακρυνεις απο τα αλλα. Ισως να ειναι κολλητικο. Μηπως εχει σαλια και το εξογκομα αυτο ειναι λευκο προσ κιτρινο;



Αν ειναι αυτο που φανταζομαι θελει αμεσως φαρμακο και απομονωση γιατι γιατι ειναι ακρως κολλητικο!
 
ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.
Παιδιά δεν έχει τίποτα που να οδηγεί σε αρρώστια γνωστή, με σάλια, κιτρινίλες, κλπ., φαντασθείτε πως μια τέντα κάνει κοιλιά επειδή δεν είναι τεντωμένη, ετσι σαν να έχει κάνει κοιλιά ο ουρανίσκος προς τα κάτω και έχει το φυσιολογικό χρώμα του ουρανίσκου.
δεν το έχω ξαναδεί ποτέ αυτό σε περιστέρι τα 3 χρόνια που ασχολούμαι με αυτά.
ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 
Σταυρο τριχομοναδα σκεφτομουν αλλα με την περιγραφη του Πετρου δεν ταιριαζει. Αρα κατι αλλο ειναι.
Παντως Πετρο, Αν χρειαζεσαι συμβουλη ειδικου, πρεπει να πας στη "ΑΝΙΜΑ". Η υπευθυνη ειναι ειδικη στα πουλια!
 
Πετρο η ΑΝΙΜΑ κανει εκπληκτικο εργο!
Ειναι μια οργανωση η οποια αναλαμβανει οποιοδηποτε ζωο χρειαζεται βοηθεια και φυσικα μπορουν να του την προσφερουν.
Η υπευθυνη (Κα. Μαρια) εχει μεγαλη εμπειρια με τα ζωα και κυριως με τα πουλια!
Ειναι στην Καλλιθεα (παρα πολυ κοντα στον σταθμο του Ταυρου) και το τηλ. ειναι 2109510075.
Πιστευω πως θα μπορεσει να σε βοηθησει.
 
ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ

Κωνσταντίνα μίλησα με ΑΝΙΜΑ και η γιατρός μου είπε να δώσω SPATRIX και να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους.
Σύντομα θα ενημερώσω όλους τους φίλους για τα αποτελέσματα.
Ευχαριστώ πολύ όλους.
 
Πετρο αν δυσκολευτεις να βρεις στη γειτονια σου το SPARTRIX(γιατι δεν το εχουν τα φαρμακεια και πρεπει να το παραγγειλουν ~15,00€ /κουτι) ενα σιγουρο μαγαζι που θα το εχει, ειναι στη θηβων στο υψος του περιστεριου.
Αν θες μπορω να σου δωσω κι εγω(μενω περιστερι)
ή να παρεις απο την ΑΝΙΜΑ αν ειναι κοντα σου.
 
Το spartix που σου είπαν είναι για τριχομονάδα.
 

Συνημμένα

  • 597_spartrix_25st.webp
    597_spartrix_25st.webp
    4,8 KB · Προβολές: 171
  • spartix.webp
    spartix.webp
    8,8 KB · Προβολές: 161
ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ

Παιδιά πήρα το SPARTRIX με 14 € απο τον ΓΕΡΟΛΥΜΑΤΟ στην ΟΜΟΝΟΙΑ δίπλα στο παλιό εφετείο.
Το χορήγησα χθες το απόγευμα και θα επανέλθω για ενημέρωση σε λίγες ημέρες.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
 
πετρο φανης εχω και εγω ενα περιστερι με την ιδια φουσκα ειδες καμια διαφορα
 
φουσκαλα στον ουρανισκο

Φάνη καλημέρα,
ακόμη δεν έχω αποτέλεσμα με το spartrix , του έδωσα και τεραμυκίνη και περιμένω, θα ενημερώσω σύντομα για το αποτέλεσμα.
 
Ισως να ειναι και ευλογια δευτεροευλογια αν ειναι φουσκαλα και ειναι εσωτερικη.
 
ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ - ΘΑΝΑΤΟΣ

Φίλοι μου μετά απο 15 ημέρες και αφού έδωσα spartrix και τεραμυκίνη ( την όγδοη ημέρα), σήμερα έφυγε για πάντα.
Η φουσκάλα ήταν μεγέθους στραγαλιού, σκληρή χωρίς καμμιά παραμόρφωση, σαν να είχε ο ουρανίσκος κατέβει κάτω.
Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.
 
Πετρο οταν εννοεις εφυγε για παντα τη εννοεις η φουσκαλα η το πουλακι;
 
Back
Top