Ασθένειες Φουσκωμένος χάλινος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MariosΧ
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MariosΧ

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2015
Μηνύματα
62
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Δεν εχω βρει κατι σχετικο με αυτο δειτε και εσεις: αυτος ο χαλινός με προβληματίζει ειναι φυσιολογικο να είναι τόσο φουσκωμένο;
Επίσης διαβασα οτι το να γυρνάει ενας παπαγαλος το κεφαλι του και να το βαζει "μεσα" στην πλατη σημαίνει πως κατι δεν παει καλά με τον παπαγάλο ισχύει αυτο;
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    86,2 KB · Προβολές: 57
  • 2.webp
    2.webp
    80,4 KB · Προβολές: 55
  • 3.webp
    3.webp
    80 KB · Προβολές: 54
  • 4.webp
    4.webp
    50,7 KB · Προβολές: 58
  • 5.webp
    5.webp
    78,7 KB · Προβολές: 56
Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου Μάριε.
αν δεις εκανε δυο ερωτησεις ο Μαριος, ''
Επίσης διαβασα οτι το να γυρνάει ενας παπαγαλος το κεφαλι του και να το βαζει "μεσα" στην πλατη σημαίνει πως κατι δεν παει καλά με τον παπαγάλο ισχύει αυτο;
Δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο και μου φενεται φυσιολογικο και γλυκο να κοιμαται ετσι ο δικος μου, τωρα περιμενουμε τους εμπειρους να απαντησουν
 
αν δεις εκανε δυο ερωτησεις ο Μαριος, ''
Δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο και μου φενεται φυσιολογικο και γλυκο να κοιμαται ετσι ο δικος μου, τωρα περιμενουμε τους εμπειρους να απαντησουν
και εγω απλα επειδη εψαχνα για κατι και βγηκα σε μια σελιδα με ασθενειες παπαγαλων κλπ ειδα πως καποιος ειχε γραψει οτι αυτο μπορει να είναι και σημάδι οτι ειναι αρρωστος ο παπαγάλος αμα το κανει το πρωί και πολυ συχνα ουτε εγω ανησυχώ απλα μηπως εχει διαβασει καποιος κατι και εχει μια εμπειρια πανω σε αυτο
 
Στα θέματα ασθενειών έμπειροι είναι μόνο οι γιατροί. Πόσα πουλάκια να είχε καθένας από εμάς και πόσα περιστατικά να είδε. Με υποθέσεις συζητάμε.
Εν προκειμένω, φαίνεται σαν scally face, αλλά επίσης βλέπω εκτεταμένη πτερόρροια εκτός εποχής και ένα μάλλον αδύνατο πουλάκι.
Θα πρέπει να το δει γιατρός.
Φυσικά η επιθόλ που σου είπε ο Ανέστης, μόνο καλό θα του κάνει.
Αν θέλεις μας γράφεις λεπτομέρειες διατροφής και διαμονής του πουλιού και επίσης θα ήθελα μια φωτογραφία συνολική του κλουβιού αν μπορείς.
Περαστικά!

είναι και σημάδι οτι ειναι αρρωστος ο παπαγάλος αμα το κανει το πρωί και πολυ συχνα ουτε εγω ανησυχώ απλα μηπως εχει διαβασει καποιος κατι και εχει μια εμπειρια πανω σε αυτο
Το να κοιμάται με το κεφάλι πίσω είναι φυσιολογικό.
Αν κοιμάται συχνά και το πρωί είναι δυστυχώς σοβαρά άρρωστο. Ψάξε για γιατρό.
 
Χρειάζεσαι την epithol και θεραπεία κάθε μέρα για μερικές ημέρες.
πως θα καταλάβω πότε πρεπει να σταματήσω το epithol ;

Το να κοιμάται με το κεφάλι πίσω είναι φυσιολογικό.
Αν κοιμάται συχνά και το πρωί είναι δυστυχώς σοβαρά άρρωστο. Ψάξε για γιατρό.
δεν εχω τετοιο θέμα ευτυχώς απλα ειπα να το αναφέρουμαι καθώς ειναι κατι που πιστευω το κανουν αρκετα παπαγαλακια αλλα αφου ειναι φυσιολογικο να το κανει οταν κοιμάται τοτε ολα ειναι καλα

η διατροφή της αποτελείτε απο σπόρους συσκευασμένους σουπιοκόκαλο, αυγοτροφή σε συσκευασία γιατι το βραστο αυγο δεν το τρώει ακόμα διάφορα sticks βάζω με μέλι, φρούτα, χορτα(σπανάκι) τα συσκευάσμενα δηλαδή μαρούλι και οτι αλλο μπορώ έχω βάλει και καρότο
 
Που βρίσκεσαι; Έχεις κοντά σου κάποιον γιατρό; Τι ηλικία έχει το πουλάκι; Έχει κάνει ποτέ κάποιο αυγό;
 
Που βρίσκεσαι; Έχεις κοντά σου κάποιον γιατρό; Τι ηλικία έχει το πουλάκι; Έχει κάνει ποτέ κάποιο αυγό;
δεν εχω γιατρο κοντά 2 ετών σίγουρα ακριβής ημερομηνία δεν ξερω μπορει να είναι και 3 ετών οχι δεν είχε ποτε γέννα
Πρεπει να αλλαξω κατι στην διατροφή ;
 
Το πουλάκι είναι μόνο του στο κλουβί ή έχει παρέα;
Από αυτά που έγραψες, τα στικς δεν χρειάζονται. Για την διατροφή του γενικά διάβασε εδώ, διαβάζοντας και τα επιμέρους άρθρα:
Διατροφή παπαγάλων
Για να εμπλουτίσεις την διατροφή εκτός των σπόρων και της αυγοτροφής δες παρακάτω ποια τρόφιμα μπορείς να χρησιμοποιείς, κοιτάζοντας τις λίστες με τα ασφαλή:
Χόρτα-Αρωματικά φυτά-Βότανα
Λαχανικά
Φρούτα
Σπόροι-Δημητριακά
Για την γενικότερη σωστή φροντίδα των παπαγάλων σου, κράτα και διάβασε όσα μπορείς περισσότερα άρθρα που περιλαμβάνονται στον οδηγό φροντίδας παπαγάλων.
Διάβασε περισσότερο τις προληπτικές θεραπείες και εφάρμοσε ότι μπορείς από αυτές.
Δεν γίνεται να σου προτείνουμε ένα φάρμακο χωρίς να είμαστε γιατροί και κυρίως χωρίς να ξέρουμε τι έχει και αν έχει κάτι το πουλάκι σου.
Αν δεν μπορείς να το πας σε γιατρό, φρόντισέ το όσο μπορείς καλύτερα, με καθαριότητα και σωστή διατροφή και αν κάποιος σου προτείνει φάρμακο να μην τον ακούσεις. Αυτά είναι επιπολαιότητες και έχουν σκοτώσει πολλά πουλιά αδίκως.
Διάβασε και παρατήρησε σχολαστικά το πουλάκι και να μας ενημερώνεις αναλυτικά όχι περιληπτικά.
Όλα καλά να πάνε!
 
Μετά απο τρεις μερες χρήσης της Epithol . Βάζω μια φορά το βράδυ πριν κοιμηθούν αλλά ακόμα δεν παρατηρώ κατι να έχει αλλάξει
 

Συνημμένα

  • ακαρεα.webp
    ακαρεα.webp
    44,5 KB · Προβολές: 45
  • ακαρεα2.webp
    ακαρεα2.webp
    64,6 KB · Προβολές: 36
Είναι καλύτερα, έστρωσε και το πτέρωμα, βγήκαν τα φτεράκια της. Μπράβο!
Κοίτα τα θηλυκά όταν είναι σε αναπαραγωγική φάση, κάνουν ανωμαλίες στον χαλινό, μην ανησυχείς. Πάντως βελτιώθηκε.
Από διατροφή την προσέχεις την τσούπρα;
 
Ναι αρκετά πιστεύω. Αν και είναι πολύ δύσκολει στην δοκιμή των φρούτων ( με εξαίρεση το καλαμπόκι που περιμένουν πως και πως να βγουν φρέσκα απο τον κήπο )
 
Μπράβο Μάριε, διαβάζεις τα θέματα για την διατροφή; Να τα βγάζεις τώρα και λιγάκι στον ήλιο αλλά πάντα προστατευμένα μην τους επιτεθεί κανένα αρπακτικό, ούτε να τα χτυπάει ο ήλιος για πολύ.
Που και που και αρωματικά βότανα να τους δίνεις.
 
Μπράβο Μάριε, διαβάζεις τα θέματα για την διατροφή; Να τα βγάζεις τώρα και λιγάκι στον ήλιο αλλά πάντα προστατευμένα μην τους επιτεθεί κανένα αρπακτικό, ούτε να τα χτυπάει ο ήλιος για πολύ.
Που και που και αρωματικά βότανα να τους δίνεις.
Ναι μονο που η συσκευασμένη αυγοτροφη παει χαμένη γιατί την βρίσκω σχεδόν ολη εξω απο την ταΐστρα
 
Μήπως να δοκίμαζες σκέτο βρασμένο αυγό για 15 λεπτά; Για τσέκαρε κι αυτό και το ξανά βλέπουμε.
 
6η μέρα Epithol και ο χαλινος έχει ως εξής να συνεχίσω την epithol; (η εφαρμογη της γίνεται μια φορα την μερα για 6 μέρες της εβδομάδας) σημερα δεν θα της βάλω αλλα να συνεχίσω πάλι μεθαύριο;
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_0847.webp
    rsz_dsc_0847.webp
    33,6 KB · Προβολές: 36
  • rsz_dsc_0850.webp
    rsz_dsc_0850.webp
    86,5 KB · Προβολές: 37
  • rsz_dsc_0851.webp
    rsz_dsc_0851.webp
    65 KB · Προβολές: 38
  • rsz_dsc_0852.webp
    rsz_dsc_0852.webp
    53,5 KB · Προβολές: 36
Συνέχισε 2-3 μέρες αν και δεν νομίζω πως έχει ακάρεα.
Την διατροφή όπως έχουμε ξανά πει και κανένα αφέψημα ρίγανης να τους κάνεις.
Σκορδόνερο έχεις δώσει καθόλου;
 
Back
Top