Ασθένειες Φουσκωμένο κοκατίλ εδώ και κάνα δυο μέρες

Dimitris85

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2018
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά είναι κάνα δυο μέρες που είναι φουσκωμένος ο παπαγάλος και δεν ξέρω γιατί... Έχει όρεξη, παίζει με τα παιχνίδια που έχει, κελαηδάει συνέχεια, και είναι ορεξάτος. Αλλά φενεται φουσκωμένος. Και πόσες φορές πρέπει να τρώει γενικά την μερα;
 

Συνημμένα

  • 20180728_183512.webp
    20180728_183512.webp
    69,5 KB · Προβολές: 2
Επειδή λείπω αρκετές ώρες δεν γνωρίζω... Αλλα οπότε έρχομαι σπίτι έτσι το βλέπω... Και έξω από το κλουβί που το έχω βγάλει πετάει γύρω γύρω κανονικά...
 
Δεν έχουν αλλάξει οι κουτσουλιές... Ναι και το πρωι είναι έτσι... Μονο αν αρχίζει να παίζει δεν είναι έτσι...
 
Δεν γνωρίζω. Το βρήκα στον κηπο μου... Το βάζω στο μπανιο σκεπασμένο.
 
Το μπάνιο δεν είναι κατάλληλος χώρος για ένα πτηνό. Και η κουζίνα το ίδιο.
Πόσο καιρό το έχεις; Εάν είναι όλη την ημέρα έτσι, τότε δεν είναι φυσιολογικό. Καποιες στιγμές όμως μέσα στην ημέρα όλα ξεκουράζονται με αυτόν τρόπο ή κοιμουνται. Για μερικά λεπτά όμως. Τα δικά μου φουσκώνουν έτσι λίγο πριν γεννήσουν γι αυτό σε ρώτησα και το φύλο. Παρατήρησε το και αν συνεχίσει να είναι φουσκωμένο νομίζω ότι η πιο ασφαλής επιλογή είναι να επισκεφτείτε έναν πτηνιατρο.
 
Παιδιά είναι κάνα δυο μέρες που είναι φουσκωμένος ο παπαγάλος και δεν ξέρω γιατί... Έχει όρεξη, παίζει με τα παιχνίδια που έχει, κελαηδάει συνέχεια, και είναι ορεξάτος. Αλλά φενεται φουσκωμένος. Και πόσες φορές πρέπει να τρώει γενικά την μερα;

τι εννοεις ποσες φορες να τρωει την ημερα; το φαγητο το εχουμε μονιμα στο κλουβι. καλο θα ηταν να το πηγαινες σε καποιο πτηνιατρο να το δει το πουλακι εφοσον το εχεις βρει κιολας!
 
Το φαγητο το εχει μόνιμα μέσα... Πηγαίνει αρκετές φορές, τρώει μισό λεπτό και φεύγει. Το έβαλα χτες το βράδυ σε ένα αποθυκακι που έχουμε για περισσότερη ησυχία. Μόλις το έβγαλα ήταν κομπλε. Μετά από λίγο όμως φούσκωσε τα φτερά του... Όταν πηγαίνει στο φαγητο του που είναι στην μια πλευρά το βλεπεις είναι οκ, όταν πάει από την άλλη μεριά που έχει τα παιχνίδια του και κάθεται τότε φουσκώνει πάλι...
 
Kαι παλι θα σου πω οτι το καλυτερο ειναι να το πας σε πτηνιατρο!Γιατι πολυπιθανο το πουλακι εφοσον ηταν εξω να κολλησε το οτιδηποτε! Υποθετικα μιλαμε!
 
Καλησπέρα.
Το πουλάκι είναι ένα κλασσικό γκρι αρχέγονο αρσενικό κοκατιλακι.

Πόσο καιρό το έχεις;
Οι κουτσουλιες του πως είναι;
Κάνει αρκετές κουτσουλιες καθημερινά;
Αν ναι, σημαίνει ότι τρέφεται επαρκώς.

Καλό είναι να του φτιάξεις ένα τσάι βοτάνων για προληπτικούς λόγους μιας και θα του κάνει καλό.

Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται πτηνιατρο, γιατί όταν ένα πουλί είναι συνέχεια φουσκωμένο είναι σημάδι ασθενείας.

Εδώ θα βρεις έναν κατάλογο με τους πτηνιατρους να δεις ποιος είναι κοντά στην περιοχή σου και να δεις και σχόλια των μελών.
https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Το μπάνιο και η αποθήκη είναι λάθος τόπος διαμονής για ένα πτηνό.
Καλύτερα να το βάλεις στο σαλόνι ή σε κάποιο δωμάτιο κοντά σας.

Περιμένουμε νέα του!
 
Back
Top