Ασθένειες Φουσκωμένο μάγουλο σε καναρίνι

frixosmares

PB New Member
Εγγραφή
2 Οκτ 2013
Μηνύματα
44
Πόλη
Στρόβολος
Για σας μήπως ξέρει κανείς τι είναι τουτο;

καναρινι θυληκο του 2014 ζει μόνο του μόνιμα σε εσωτερικό χώρο.
μου το εδωσαν εδω και μια εβδομαδα είναι ζωηρό και ευδιάθετο τρώει κανονικά

2014-12-23 10.47.05.webp
 
Φρίξο μήπως έχεις κοντά σου κάποιον κτηνίατρο να το πας να το δει το πουλάκι;
 
Πιστεύεις αληθινά ότι θα ιαθεί;
Μιχάλη τι πρέπει να απαντήσω... σκότωσέ το;
...
Ελπίζω πως ναι.
Σε κάποιες καταστάσεις που δεν υπάρχει οξύ πρόβλημα υπάρχει πιθανότητα έστω και μερικής επαναφοράς.
Σε κάθε περίπτωση επειδή δεν είμαι ούτε Θεός, ούτε παντογνώστης κρατώ μια ήπια στάση και δίνω το χρόνο που χρειάζεται στη φύση να λειτουργήσει.
Κάθε ον έχει δικαίωμα στην ελπίδα... αν τη χάσει... χάνει σ' αυτές τις περιπτώσεις και τη θέληση για ζωή.
Επιμένω λοιπόν... αγώνας μέχρι τελικής νίκης ή ήττας.
Τουλάχιστο θα ξέρουμε πως προσπαθήσαμε και αγωνιστήκαμε.
Αλίκη έχω κοντά μου κάποιον κτηνίατρο αλλα οχι πτηνίατρο
έστω και κτηνίατρο... Να το δει.
Ακολούθησε τις οδηγίες του @mgerom για τριχομονάδες.
 
Εσύ Μιχάλη τι προτείνεις να κάνει; Έχεις κάποια θεραπεία να προτείνεις ή απλά να το αφήσει να πεθάνει;

Αφού είναι κινητικό και τρώει γιατί να μην έχει ελπίδα ή έστω δικαίωμα να προσπαθήσει το παιδί να το σώσει...

Συμφωνώ με Γιάννη! Αύριο κιόλας να το πας! Κάτι παραπάνω θα ξέρει από μας! Είναι και περίεργη η περίοδος λόγω γιορτών..
 
Δεν θέλει μια θεραπεία αλλά πολλές …. Με αποτέλεσμα 80% θνησιμότητα. Μακάρι να τα καταφέρει.
 
Πιστεύεται πως είναι μεταδοτικό αυτό;
 
Γιάννη τι πιστεύεις ότι έχει το πουλί;
Βασίλη εκ πεποιθήσεως δεν μπαίνω στη διαδικασία να "μαντέψω" τι έχει το πουλί. Χρειάζονται εξετάσεις και γιατρός... κι εγώ δεν είμαι.
Όμως χάριν της κουβέντας θα πω... Πως (με τα λίγα που ξέρω) μοιάζει με τριχομονάδα... σε μικρή (προς το παρόν) έκταση.
 
Back
Top