Ασθένειες Φουσκωμένο παπαγαλάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

meniam

PB Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2020
Μηνύματα
1.130
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά, χρειάζομαι την βοήθεια σας. Την ευθύνη για τα δύο παπαγαλάκια μπάτζι που έχουμε στο σπίτι τα φροντίζει η αδερφή μου η οποία εξαιτίας πολύ φόρτου εργασίας τα παραμέλησε λίγο και εγώ απουσίαζα, σήμερα που τα είδα ήταν αρκετά πιο βρώμικο το κλουβί και ενημερώθηκα ότι ένα μήνα ήταν συστηματικά πάρα πολύ βρώμικα και το ένα παπαγαλάκι έτρωγε πολύ από κάτω. Το βλέπω τώρα είναι φουσκωμένο και κοιμάται παραπάνω από ότι πρέπει. Περνάνε και απότομη πτερορροια και τα δύο. Στο γιατρό δεν μπορώ να πάω αυτές τις κοντινές μέρες οπότε θέλω τις γνώσεις σας. Θα δώσω ultra levure που έχει πει ο γιατρός να δίνω επειδή τρώνε τις κουτσουλιες και κάνουν διάρροια. Να δώσω και κάτι άλλο; Εφόσον δεν έχουν έρθει σε επαφή με κανένα άλλον εξωτερικό παράγοντα και βρίσκονται χρόνια σπίτι μου μπορεί να έχουν κολλήσει ασθένεια που χρειάζεται θεραπεία μόνο από τις κουτσουλιες τους;
[automerge]1672679206[/automerge]
επίσης να αναφέρω ότι έχουν κανονικά όρεξη για φαγητό και τα δύο και πίνουν νερό
[automerge]1672679916[/automerge]
Σήμερα έδωσα teniazine της tafarm που λέει μια φορά κάθε δύο μήνες ( δίνω κάθε 4) και κάποια στιγμή είχε πει ο γιατρός αν δεν κάνει δουλειά το ultra levure να δώσω aviomicyne κάπως έτσι λέγεται και έχω και την δοσολογία. Να περιμένω λίγο με το ultra levure ή αφού έχει φουσκώσει το πουλάκι να πάω αύριο να αγοράσω αυτό;; Πω πω αγχώθηκα 😢
 
Τελευταία επεξεργασία:
To ultra levure με το aviomycine με ποια λογικη ειναι ή το ένα ή το αλλο?
Μιλαμε για δυο τελειως διαφορετικα πραγματα
 
Κάνουν διάρροια και την άλλη φορά που έκαναν επειδή έτρωγαν τις κουτσουλιες ο γιατρός είπε να δώσω τα προβιοτικα για μια βδομάδα και αν δεν κάνουν δουλειά τότε την αντιβίωση
 
@meniam

Τα προβιοτικα οντως μπορεις να τα δινεις οποτε θελεις,αλλα για να παρει ενα πουλακι αντιβιωση θα πρεπει να εχει γινει και η αντιστοιχη διαγνωση ή ενα αντιβιογραμμα και οχι ετσι στα κουτουρου.
 
@Tony Forpus ευχαριστώ πολύ! Μόνο προβιοτικα έδωσα αλλά βλέπω σήμερα έκανε διάρροια κανονική και κοιμάται οπότε θα μιλήσω με τον πτηνιατρο μήπως μπορέσω να τον πάω σήμερα - αύριο
 
@meniam

Τα προβιοτικα οντως μπορεις να τα δινεις οποτε θελεις,αλλα για να παρει ενα πουλακι αντιβιωση θα πρεπει να εχει γινει και η αντιστοιχη διαγνωση ή ενα αντιβιογραμμα και οχι ετσι στα κουτουρου.
@Tony Forpus πάντως εγώ όταν το πήγα τον δικό μου στην γιατρό και μου είπε να του δώσω το nystamysyn, μην ξέροντας τι είναι αυτό που έχει, και της είπα αν πρέπει να πάρει και προβιοτικα, μου είπε όχι προβιοτικα γιατί έχει ήδη μύκητες
 
Μάλλον έκλεισε νωρίτερα το ιατρείο και δεν το πρόλαβα...θα περιμένω να περάσει το μεσημέρι και θα τον πάρω στο κινητό. Ο αρσενικός πριν έκανε και κάτι περίεργα με το στόμα...το άνοιγε σαν να θέλει να κάνει εμετό αλλά δεν έβγαζε κάτι
 
@Eugene21

Tα προβιοτικα λειτουργουν κατα της αναπτυξης των μυκητων,αυτο που σου ειπε η γιατρος ειναι οτι στην δικη σου περιπτωση και να τα εδινες δεν θα λειτουργουσαν καθως ειχε ηδη αναπτυχθει υπερμετρα ο μυκητας και απαιτειται αγωγη.
 
πάντως εγώ όταν το πήγα τον δικό μου στην γιατρό και μου είπε να του δώσω το nystamysyn, μην ξέροντας τι είναι αυτό που έχει, και της είπα αν πρέπει να πάρει και προβιοτικα, μου είπε όχι προβιοτικα γιατί έχει ήδη μύκητες
Ο μύκητας από τον οποίον πάσχουν τα πουλάκια σου είναι παθογόνος. Τα προβιοτικά είναι βακτήρια. Η αντιβίωση σκοτώνει βακτήρια (όχι μύκητες, αντιθέτως μπορεί να δημιουργήσει) στον οργανισμό χωρίς να ξεχωρίζει ιδιαίτερα τα παθογόνα από τα μη παθογόνα. Το Nystamysyn δεν σκοτώνει βακτήρια. επομένως η ανάγκη για προβιοτικό δεν υφίσταται.

 
@Stavros

Σταύρο αν μας έχει μεταφερει αυτολεξεί τα λόγια της Δουκάκη η Ευγενία,η αναφορά της ήταν για την επίδραση των προβιοτκών στους μύκητες γι αυτό και λέει πως δεν χρειάζονται προβιοτικα γιατί υπαρχει ήδη ανεπτυγμένος μύκητας.
Δεν αναφέρεται στην χρήση τους μετά το πέρας της αγωγής.
Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω.
 
η αναφορά της ήταν για την επίδραση των προβιοτκών στους μύκητες
Μα δεν μπορεί να υπάρξει επίδραση στον μύκητα από τη στιγμή που δεν σχετίζονται μεταξύ τους. Φυσικά δεν σχετίζεται ούτε και με την αγωγή από τη στιγμή που το φάρμακο δεν καταπολεμά βακτήρια αλλά μύκητες. Είτε πριν, είτε κατά τη διάρκεια, είτε μετά την αγωγή, απλά δεν υπάρχει σχέση.
 
Μήπως πρώτα πρέπει να ελεγχθούν οι κουτσουλιες και αναλόγως να δοθούν αγωγές;
Από όσα έχω καταλάβει τα προβιοτικα τα δίνουμε προκειμένου να έρθει σε ισορροπία μετά την όποια αγωγή. Ειδικά μετά το teniazine που είναι στην ουσία δηλητήριο...
(εγώ πλέον χρησιμοποιώ της avianvet probiotic triple action)
 
Μήπως πρώτα πρέπει να ελεγχθούν οι κουτσουλιες και αναλόγως να δοθούν αγωγές;
Σήμερα το απόγευμα έχω ραντεβού για να γίνει ο έλεγχος κτλ. Τα προβιοτικα ήταν για να βοηθήσουν το έντερο που έκανε διάρροια μέχρι να μπορέσω να πάω στον κτηνίατρο
 
Πήγαμε στον γιατρό! Όντως έφαγαν κουτσουλιές που ήταν λίγο πιο παλιές και δημιουργήθηκε το θέμα. Το αγόρι μου είχε και λίγο αίμα ή από μια κούνια έφαγε κάποιο μικρό κομμάτι είτε από την φλεγμονή. Θα πάρουν για μια εβδομάδα aviomicyne !! Είπε να δίνω κάθε μήνα προλοπτικα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι υπέρ αυτής της άποψης, προτιμάω να γίνω περισσότερα προβιοτικα να κρατάνε το έντερο σε καλύτερη κατάσταση
 
Μένια, περαστικά στο πουλάκι.
Όντως έφαγαν κουτσουλιές
Δεν υπάρχει σχάρα στο κλουβί; Αν ναι, μήπως να την τοποθετούσες κάπως ψηλότερα για να μην φτάνουν τα ράμφη στον πάτο;
Ειδικά μετά το teniazine που είναι στην ουσία δηλητήριο...
(εγώ πλέον χρησιμοποιώ της avianvet probiotic triple action)
Γιώργο τι εννοείς...δηλητήριο; Υποτίθεται ότι το φάρμακο δεν επηρεάζει καθόλου τον οργανισμό των πουλιών. Δεν είναι έτσι τα πράγματα;
 
Δεν υπάρχει σχάρα στο κλουβί; Αν ναι, μήπως να την τοποθετούσες κάπως ψηλότερα για να μην φτάνουν τα ράμφη στον πάτο;
Υπάρχει σχάρα απλά πάλι φτάνουν, καλή σκέψη να δοκιμάσω αν μπαίνει πιο πάνω. Απλά όπως είπα και στο αρχικό ποστ είχε παραμεληθεί λίγο το θέμα καθαριότητας οπότε καταλαβαίνετε ήταν εύκολο να φάνε κουτσουλιες
 
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί να θέλουν να φάνε κουτσουλιές....τους λείπει κάποιο συστατικό από τον οργανισμό τους; δεν ξέρουν τι να κάνουν και από βαρεμάρα τις τρώνε; Γενικά το ζήτημα με ξεπερνάει.
 
Back
Top